Sposoby czyszczenia nagrobków

Jest wiele metod czyszczenia nagrobków, choć nie wszystkie są równie skuteczne. Z tego powodu warto przyjrzeć się im bliżej po to, by wiedzieć, jak wygląda prawidłowo przeprowadzone mycie nagrobka. Na co powinno się zwracać uwagę? Co jest ważne? Co trzeba wiedzieć, by nie uszkodzić nagrobka?

Konserwacja jest ważna

Zacznijmy od tego, że nagrobka nie wystarczy po prostu umyć. Jego powinno się dodatkowo zakonserwować. Najczęściej robi się to przez woskowanie lub pastowanie, w zależności od rodzaju materiału, z którego wykonano nagrobek. Warstwa preparatu zabezpiecza go przed przedostawaniem się kropelek wody w głąb struktury materiału. W ten sposób zabezpiecza się go przed pękaniem. Wynika to z faktu, że kiedy spada temperatura, woda zamarza i zwiększa swoją objętość. Jeśli krople znajdują się na powierzchni nagrobka to nie dzieje się nic złego. Jednak, jeśli krople są w strukturze płyty nagrobnej, to rozrywają ją od środka. Pojawiają się drobne pęknięcia, w które wnika woda w większej ilości niż dotychczas. Z nich powstają następne pęknięcia, aż w końcu płyta się kruszy. Oczywiście proces ten trwa przez jakiś czas. Z założenia jednak grób też ma przetrwać długie lata i trzeba mu to umożliwić poprzez prawidłową i regularną konserwację.

Czyszczenie nagrobków z lastryko

Lastryko jest bardzo popularnym materiałem na nagrobki. Jest tańsze niż granit, ale wymaga umiejętnej pielęgnacji. Lastryko to beton powstały z wymieszania wody, cementu i grysu. Łatwo go rozpoznać, bo ma charakterystyczną strukturę z widocznymi kamyczkami. Jego powierzchnia jest bardzo porowata i nierówna. Z tego powodu łatwo łapie zanieczyszczenia. Żeby je usunąć, najczęściej konieczne jest szorowanie powierzchni. Lastriko jest odporne na ścieranie, więc do jego czyszczenia można użyć ryżowej szczotki i proszku do czyszczenia. Wyjątkiem są nagrobki wykonane z gładkiego lastryko. Z nimi należy obchodzić się ostrożniej i lepiej jest do ich czyszczenia używać zwykłej gąbki. Zanim przystąpisz do mycia, powinieneś też mocno polać płytę wodą. Jeśli używasz detergentu, to koniecznie musisz go później spłukać. Jeśli nie zrobisz tego dokładnie, to na nagrobku zostaną widoczne plany. Na koniec powinno się jeszcze wytrzeć nagrobek do sucha.
Czyszczenie nagrobków z lastriko bardzo często obejmuje także usuwanie z nich mchów i zielonkawych nalotów. Są one dowodem na to, że płyta chłonie wilgoć. Gdyby jej nie było, to nie mógłby pojawić się na niej mech. Najłatwiej jest pozbyć się go silnym szorowaniem.
Ostatnim etapem czyszczenia nagrobku z lastryko powinno być jego zabezpieczenie. Właściwą metodą jest nałożenie preparatu na bazie wosku. To właśnie on zapobiegnie wnikaniu wody w głąb płyty i nieprzyjemnym konsekwencjom tego procesu.

Czyszczenie nagrobków granitowych

Granit jest zdecydowanie bardziej delikatny niż lastryko. To kamień, który wymaga delikatnej i przemyślanej pielęgnacji. Nagrobki z granitu powinno się myć wyłącznie przy użyciu delikatnych szmatek i gąbek. Szorowanie nie wchodzi w grę, bo można zarysować płytę. Nie powinno się też używać detergentów. Te, które mają w swoim składzie tłuszcze, zabrudzą płytę. Z kolei środki o właściwościach żrących mogą spowodować ubytki w kamieniu. Sok z cytryny może powodować odbarwienia.

Czyszczenie granitu octem jest możliwe i bardzo popularne. To tania metoda, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy. Przed użyciem octu należy rozcieńczyć go wodą. Jeśli użyjesz stężonego octu, to ryzykujesz odbarwienie kamienia. Dużą zaletą czyszczenia granitu octem jest jego zmniejszone przyciąganie kurzu i pyłu. Oznacza to, że nagrobek nie pobrudzi się tak szybko.

Prawdziwym problemem może być znalezienie odpowiedzi na pytanie, czym konserwować granit. Nie powinno się go woskować ani pastować. Ten kamień musi oddychać. Pewnie w takim razie zastanawiasz się, jak wybrać impregnat do pomnika z granitu. Z całą pewnością nie powinieneś sięgać po środki na bazie tłuszczu, czyli woski i pasty. Niestety, ale do ich warstwy będą szybko przyklejały się pyłki i kurz. Zmycie ich będzie sporym problemem. Poza tym tłuszcz może pozostawić po sobie plamy. Do pielęgnacji granitu powinno się używać wyłącznie dedykowanych do tego środków albo po prostu letniej wody i gąbki.

Czyszczenie nagrobków myjką parową

Nagrobki można również czyścić myjką parową. W takim wypadku nie potrzeba używać żadnych środków chemicznych. Nie trzeba też przejmować się szorowaniem albo ewentualnymi rysami. To nowoczesna i ekologiczna metoda. Myjka parowa czyści nagrobek wyłącznie przy użyciu wysokiej temperatury oraz wysokiego ciśnienia. Dzięki nim można pozbyć się nawet głębokich zabrudzeń. Myjka parowa może też skutecznie poradzić sobie z trudnymi plamami z wosku oraz z mchem. To wyjątkowo skuteczna metoda, która umożliwia szybkie i dokładne czyszczenie nagrobka. Jednak, żeby móc ją wykorzystać, trzeba mieć odpowiednie urządzenie. Jego zakup jest sporą inwestycją – zwłaszcza jeśli nie zamierzasz regularnie go używać. Tańszym i bardziej praktycznym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowców, którzy wykorzystują myjkę parową do mycia nagrobków.