Co obejmuje moto detailing?

Detailing samochodów nikogo już nie dziwi. Wiadomo, że o stan auta trzeba dbać. Warto jednak wiedzieć, że tak samo można zadbać o stan motocykla. Moto detailing może zamienić się w dzień spa dla maszyny, dzięki której będzie ona jeszcze lepiej się prezentowała i będzie dodatkowo zabezpieczona przed zabrudzeniami. Co obejmuje moto detailing? Czego spodziewać się w jego ramach?

Powłoka lakiernicza

W pierwszej kolejności moto detailing skupia się na odświeżeniu powłoki lakierniczej. Zwykle w motocyklach lakierem pokryty jest duży korpus maszyny, w którym znajduje się zbiornik na paliwo. W niektórych modelach lakierowane są też błotniki i inne niewielkie elementy. Wszystkie one wymagają odpowiedniej troski.
W ramach detailingu cały motocykl należy dokładnie umyć. Doczyszczony lakier można poddać korekcie, jeśli jest ona potrzebna. Po spolerowaniu zarysowań i punktowych uszkodzeń np. odprysków można przejść do aplikacji powłoki ochronnej. Nie zawsze jest ona niezbędna, ale w przypadku motocykli dodatkowa ochrona przed zarysowaniami na pewno się przyda.

Czyszczenie tapicerki

W motocyklach nie spotyka się tapicerki tekstylnej. Zdecydowanie częściej niż w samochodach wykorzystuje się naturalną i syntetyczną skórę. Jest to spowodowane jej wysoką odpornością na wilgoć i opady atmosferyczne. Nie zmienia to faktu, że nawet skórzaną tapicerkę warto odświeżyć.
W ten sposób można na nowo wydobyć jej kolor oraz zwiększyć jej trwałość. Doskonałym pomysłem jest aplikacja impregnatu, który przedłuży żywotność skóry i nada jej większą elastyczność. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko jej popękania.

Zabezpieczenie elementów

Ważną częścią moto detailingu jest zabezpieczenie wszystkich możliwych elementów. Może ono dotyczyć wspomnianej już skórzanej tapicerki i lakieru, ale powłoki ochronne powinny znaleźć się także na elementach chromowanych i winylowych. To dzięki temu nabiorą one pożądanego blasku, który sprawi, że motocykl będzie wyglądał jak nowy.
Stosując dedykowane produkty, można nie tylko oczyścić wszystkie elementy motocykla, ale też je zabezpieczyć. Oczywiście wymaga to bardzo dużej precyzji i dbałości o szczegóły. W tym wypadku nie można pominąć żadnego elementu, bo będzie to bardzo widoczne.

Regeneracja owiewki

W przypadku motocykli wyposażonych w przednią owiewkę należy pamiętać o jej regeneracji. Polega ona na dokładnym jej oczyszczeniu i odtłuszczeniu. W razie potrzeby można też spolerować widoczne na niej rysy, choć należy robić to bardzo ostrożnie.
Na koniec warto pokryć owiewkę produktem o działaniu hydrofobowym. Dzięki temu nie będzie ona brudziła się zbyt szybko i będzie zdecydowanie łatwiej doprowadzić ją do porządku po dłuższej trasie.