Jak sprzątać przestrzeń coworkingową?

Coworking jest prawdziwym hitem. To rozwiązanie szczególnie lubiane przez freelancerów, którzy nie dysponują własnym biurem. Polega ono na wynajmowaniu indywidualnej przestrzeni biurowej lub części przestrzeni w sali, z której korzysta równocześnie wiele osób. Coworking jest wygodny, pomaga zmotywować się do pracy zdalnej i umożliwia przebywanie wśród ludzi. Dzięki temu każdy wolny strzelec może poczuć się jak pracownik dobrze zorganizowanego biura. Jednak taką wspólną przestrzeń należy sprzątać po to, by mogła spełniać swoje zadanie. Jak to zrobić? Jak skutecznie sprzątać przestrzeń coworkingową?

Doprowadzenie do stanu „przed”

W przypadku przestrzeni coworkingowych problemem zwykle nie są zabrudzenia, ale raczej bałagan, który panuje w pomieszczeniu, z którego korzystało wiele osób, ale równocześnie nikt nie poczuwa się do tego, by o nie dbać. To naturalne, że na biurkach mogą zostać ślady od kubków z kawą, a na wykładzinie mogą pojawić się plamy od rozlanego soku. Takie zabrudzenia mogą pojawić się właściwie w każdej przestrzeni. Najprościej jest usuwać je na bieżąco, czyli zanim zaschną.
W przypadku przestrzeni coworkingowych zwykle wynajmujący nie pamiętają o tym, by po sobie posprzątać. Przesuwają krzesła, zsuwają razem stoły, zasłaniają okna albo właśnie odsłaniają je lub otwierają i wychodzą do domu. Po dniu pracy w przestrzeni może panować chaos, który ktoś musi posprzątać w taki sposób, by pomieszczenie wróciło do stanu, w jakim było przed pracą.
Sprzątanie przestrzeni coworkingowej polega więc przede wszystkim na odstawieniu wszystkich mebli na swoje miejsce oraz na przetarciu blatów stołów. To codzienne i podstawowe sprzątanie, które powinno się przeprowadzać nawet kilka razy w ciągu dnia. W dobrze zorganizowanej przestrzeni coworkingowej biurko i przestrzeń dookoła niego są porządkowane od razu po wyjściu osoby pracującej na danym stanowisku.
Do takiego podstawowego sprzątania warto dołączyć też dezynfekcję blatów i wszystkich miejsc, które zwykle są dotykane przez użytkowników biura np. obudowy gniazdek elektrycznych.

Doczyszczanie przestrzeni

Raz na jakiś czas warto przeprowadzić dokładne doczyszczanie przestrzeni coworkingowej. Podczas niego można wyprać tapicerkę krzeseł i wykładzinę. To dobry moment też na umycie okien i odkurzenie wszystkich mebli. Podczas doczyszczania warto zwrócić uwagę także na miejsca, które zwykle nie są myte np. dolną powierzchnię blatów. Może się okazać, że któryś z użytkowników przestrzeni ma brzydki zwyczaj zostawiania na nich gum do żucia.
Doczyszczanie powinno się przeprowadzać, kiedy przestrzeń jest zamknięta i nikt w niej nie pracuje. Teoretycznie można podzielić ją na sekcje i czyścić jedną, gdy reszta działa, ale w praktyce hałas będzie przeszkadzał w pracy. Bezpieczniej będzie więc wybrać termin sprzątania, w którym w przestrzeni coworkingowej nie będzie nikogo oprócz ekipy sprzątającej.