Czy sprzątanie terenów zewnętrznych różni się od pielęgnacji zieleni?

Sprzątanie terenów zewnętrznych często jest utożsamiane z pielęgnacją zieleni. Usługi te są do siebie podobne, ale występują pomiędzy nimi ważne różnice, które warto znać, by uniknąć nieporozumienia. Czym różni się sprzątanie terenów zewnętrznych od pielęgnacji zieleni? Co trzeba wiedzieć na ten temat?

Tereny zewnętrzne to więcej niż zieleń

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że tereny zewnętrzne to dużo więcej niż tylko tereny zielone. Można do nich zaliczyć chodniki, drogi dojazdowe, wjazdy, a nawet parking. W przypadku wspólnot mieszkaniowych można też wyznaczyć przestrzenie rekreacyjne np. place zabaw czy siłownie pod chmurką. Oprócz tego do terenów zewnętrznych zalicza się również wspomniane już tereny zielone, czyli trawniki, krzewy, drzewa, rabaty kwiatowe, a nawet oczka wodne.
Łatwo można więc zauważyć, że tereny zewnętrzne są pojęciem szerszym i ich sprzątanie obejmuje bardzo duży zakres prac. W gruncie rzeczy mogą one być przeprowadzane na wszystkim, co znajduje się na terenie posesji, ale równocześnie jest już poza budynkiem.

Różni fachowcy

Mówiąc o sprzątaniu terenów zewnętrznych, trzeba podkreślić, że nie wszystkie ekipy sprzątające, zajmują się także pielęgnacją zieleni. Koszenie trawy, podcinanie drzew czy sadzenie rabat wymagają używania specjalnego sprzętu. Trzeba mieć też wiedzę ogrodniczą, która pozwoli na prawidłowe wspieranie wzrostu roślin.
Zdarzają się firmy, które proponują kompleksową usługę, ale nie jest to standard. Przy wybieraniu fachowców warto się dokładnie dowiedzieć, jakimi pracami mogą się zająć, a co powinno się jednak powierzyć ekipie ogrodników.

Utrzymywanie czystości przez cały rok

Tereny zewnętrzne powinny być sprzątane przez cały rok. Wybetonowane powierzchnie powinny być oczyszczane z liści, pyłków i piasku. Można usuwać je przy pomocy dmuchawy do liści lub zwykłej miotły. Zimą z ciągów komunikacyjnych należy regularnie usuwać śnieg. Zdarza się nawet, że konieczne jest odśnieżanie całego parkingu lub wiat śmietnikowych.
Raz na jakiś czas powinno się przeprowadzić bardziej szczegółowe sprzątanie. Podczas niego można przy pomocy myjki ciśnieniowej doczyścić chodniki i murki. Dzięki temu odzyskają swój pierwotny kolor i będą wyglądały wyjątkowo dobrze.

Sprzątanie w sytuacjach awaryjnych

Warto pamiętać, że do terenów zewnętrznych ma dostęp wiele osób. Ryzyko ich zabałaganienia lub zanieczyszczenia jest więc dość wysokie. Jeśli tereny nie są opłotowane, to można spodziewać się tego, że ktoś będzie wyrzucał na nie swoje śmieci albo nawet zostawi graffiti na elewacji lub murze. Nawet niewielkie stłuczki parkingowe mogą wiązać się z tym, że konieczne będzie dodatkowe sprzątanie np. po to, by usunąć rozbite szkło.
W takim wypadku warto zwrócić się o pomoc do serwisu sprzątającego, który szybko poradzi sobie z awaryjną sytuacją i sprawi, że przestrzeń dookoła nieruchomości znów będzie prezentowała się odpowiednio i będzie mogła pełnić swoje funkcje reprezentacyjne.
W końcu to chodniki, parking i wjazd są tym, co w pierwszej kolejności widzą osoby wjeżdżające na teren posesji i wchodzące do budynku. Muszą wyglądać zachęcająco.