Sprzątanie obiektów rekreacyjnych — co trzeba o nim wiedzieć?

Obiekty rekreacyjne to bardzo duża grupa budynków i instalacji, które po prostu służą wypoczynkowi i relaksowi. Należą do nich place zabaw, baseny, boiska, a nawet niektóre domki letniskowe. Co ciekawe wiele obiektów można zaliczyć do grupy sportowo-rekreacyjnych lub turystyczno-rekreacyjnych. Jednak niezależnie od klasyfikacji wszystkie te obiekty należy utrzymać w porządku. Co to oznacza? Co trzeba wiedzieć o sprzątaniu obiektów rekreacyjnych?

Zakres prac dobierany indywidualnie

Z racji tego, że obiekty rekreacyjne są bardzo różne, to trzeba do każdego z nich podchodzić indywidualnie. Chodzi o to, by szukać rozwiązań, które będą najlepiej dopasowane do konkretnego przypadku. Dzięki temu można mieć pewność, że sprzątanie nie pomija żadnego ważnego elementu.
Oczywiście podczas sprzątania obiektów rekreacyjnych bardzo ważne są podstawowe czynności takie jak zamiatanie i mycie podłóg, sprzątanie klatek schodowych, mycie okien i kaloryferów czy nawet dbanie o rośliny doniczkowe. Te czynności powinno się wykonywać regularnie i z dużą częstotliwością.

Toalety, prysznice i szatnie

Sprzątanie obiektów rekreacyjnych powinno uwzględniać dokładne sprzątanie toalet, pryszniców i szatni. Jeśli tylko znajdują się one w obiekcie, to koniecznie powinny być utrzymywane w doskonałym stanie. Takie miejsca należy czyścić nawet kilka razy w ciągu doby. Im więcej osób przebywa w obiekcie, tym częściej należy w nim sprzątać.
Warto podkreślić, że we wspomnianych już miejscach oprócz zwykłego sprzątania trzeba też przeprowadzać dezynfekcję. To właśnie dzięki niej podnosi się bezpieczeństwo sanitarne obiektu. Jest ono niezwykle ważne i jest sprawdzane podczas kontroli obiektu np. przez sanepid czy organy wewnętrzne.

Tereny na zewnątrz

Nie wszystkie obiekty rekreacyjne są zamknięte w czterech ścianach. Wiele z nich jest zlokalizowanych pod chmurką. Ich sprzątanie może być dość uciążliwe, ale jest też kluczowe do tego, by można było z obiektu w ogóle korzystać. Sprzątanie obiektów rekreacyjnych powinno obejmować zamiatanie i grabienie terenu. Do tego dochodzi też sprzątanie trybun i ławek dla publiczności. Ekipa sprzątająca powinna też dbać o opróżnianie koszy na śmieci.
W przypadku obiektów takich jak place zabaw, koniecznie trzeba pamiętać też o myciu dostępnych na nich zabawek i przyrządów. Oczywiście takiego czyszczenia nie przeprowadza się każdego dnia, ale raz na jakiś czas. Zwykle wystarczy wykonać je raz lub dwa razy do roku przy sprzyjającej pogodzie.