Co wchodzi w skład sprzątania wspólnot mieszkaniowych?

Być może nie wiesz, ale na sprzątanie wspólnot mieszkaniowych składa się mnóstwo różnych czynności. Jeśli są one poprawnie wykonywane, to nawet nie zwracamy na nie uwagi, a czystość w budynku przyjmujemy za pewnik. W rzeczywistości jednak, by ją utrzymać przynajmniej kilka osób musi zachować czujność i pracować zgodnie z ustalonym szczegółowym harmonogramem pracy. Co wchodzi w skład sprzątania wspólnot mieszkaniowych?

Sprzątanie przez sąsiadów odeszło do lamusa

Kiedyś to mieszkańcy sprzątali przestrzenie wspólne w bloku czy kamienicy. Sąsiedzi dzielili się obowiązkami i ustalali między sobą, kto i w jakim terminie będzie sprzątał klatkę schodową. Jak łatwo się domyślić prowadziło to do wielu sąsiedzkich kłótni i nieporozumień. Na szczęście zwyczaj dzielenia się obowiązkami odchodzi już do lamusa. W bardzo niewielu miejscach jest on praktykowany, bo w rzeczywistości się nie sprawdzał.
Jak łatwo się domyślić nie wszyscy mieszkańcy podchodzili do swoich zadań z równą powagą. Zdarzało się więc, że niektóre sprzątania po prostu nie były wykonywane, albo były przeprowadzane niepoprawnie. Skutkiem tego było to, że kolejna osoba miała zdecydowanie więcej pracy.
Sąsiedzkie problemy rozwiązało zatrudnianie firm sprzątających, które najlepiej i najskuteczniej radzą sobie z utrzymaniem wspólnot mieszkaniowych na odpowiednim poziomie czystości.

Codzienne sprzątanie i prace specjalistyczne

Sprzątanie wspólnot mieszkaniowych można podzielić na dwa podstawowe rodzaje zadań. Jednym z nich jest codzienne lub regularne sprzątanie. Polega ono przede wszystkim na sprzątaniu klatek schodowych i korytarzy. Podczas ich sprzątania powinno się zwrócić uwagę na klamki i poręcze. Z racji tego, że są dotykane przez wiele osób, to może znajdować się na nich całkiem dużo drobnoustrojów. Często i regularnie powinno też być sprzątane otoczenie budynków, czyli chodniki. Z mniejszą częstotliwością powinny być myte okna i usuwane ewentualne pajęczyny.
Firmy sprzątające mogą też przeprowadzać prace specjalistyczne takie jak mycie elewacji, dachów, sprzątanie części wspólnych piwnic, czy usuwanie naklejek przyklejonych bez zgody administracji. Takie prace sprzątające wykonuje się już poza harmonogramem, ale z pewnością warto o nich pamiętać, by budynek rzeczywiście był zadbany i odpowiednio się prezentował.

Prace sezonowe

Jeśli chodzi o sprzątanie wspólnot mieszkaniowych, to koniecznie trzeba wspomnieć o możliwości wykonywania dodatkowych prac sezonowych. Są one ściśle uzależnione od aktualnej pory roku. Wiosną możliwe jest prowadzenie prac z zakresu pielęgnacji zieleni, a zimą odśnieżanie chodników i parkingów.

A co z konserwacją?

Warto podkreślić, że ekipa sprzątająca może, ale nie musi zajmować się pracami konserwacyjnymi. Przy wyborze firmy odpowiedzialnej za utrzymanie czystości w budynku powinno się upewnić, czy jej pracownicy będą realizować proste prace konserwatorskie np. wymianę żarówki w lampie na korytarzu.
Takie drobne naprawy są łatwe do wykonania i nie potrzeba mieć do ich przeprowadzenia specjalnych kwalifikacji. Zajmują tylko chwilę, ale zdecydowanie wpływają na podniesienie komfortu mieszkańców wspólnoty.
Jeśli ekipa sprzątająca nie zajmuje się takimi naprawami, warto pomyśleć o zatrudnieniu dodatkowej osoby, która będzie czuwała nad ich przeprowadzaniem. W każdej wspólnocie przyda się taki “gospodarz” albo “złota rączka”. To właśnie dzięki nim mieszkańcy nie muszą przejmować się drobiazgami, ale mogą każdego dnia cieszyć się komfortem wracania do zadbanego budynku.