Czy folia ochronna może zabezpieczyć lakier?

Oklejanie samochodów należy do coraz bardziej popularnych metod zabezpieczania lakieru. Przez wielu fachowców jest ono uważane za bezkonkurencyjne i równocześnie najbezpieczniejsze rozwiązanie, które może na długo zabezpieczyć karoserię. Folia PPF może też być wykorzystana do stylizacji samochodu oraz do ochrony niektórych elementów wnętrza pojazdu. Czy rzeczywiście jest ona taka skuteczna? Czy folia może ochronić lakier?

Czym wyróżnia się folia PPF?

Ten rodzaj folii jest wykonany z poliuretanu. Ma on ponad 170 mikronów grubości, więc jest niemal niewidoczny, a mimo to jest bardzo skuteczny. Folia wykorzystywana do tego, by chronić powłokę lakierniczą przed wpływem czynników środowiskowych. Stanowi świetną barierę ochronną przed owadami, odchodami ptaków, żywicą, a nawet osadami metalicznymi i drogowymi. Folia chroni lakier także przed solą drogową.
Zastosowanie folii może zmniejszyć ryzyko powstania na lakierze rys i odprysków. Może ona też zminimalizować uszkodzenia lakieru podczas większego otarcia. Bardzo często po uszkodzeniu parkingowym wystarczy wymienić zniszczony fragment folii ochronnej, ale nie ma potrzeby lakierowania lub polerowania elementu.
Dodatkowo folia może chronić lakier przed działaniem promieniowania ultrafioletowego. To z kolei oznacza, że będzie on odporny na matowienie i mniej narażony na płowienie. Mówiąc prościej, lakier przez dłuższy czas zachowa swój wygląd i nie trzeba będzie przeprowadzać jego regeneracji.
Folia PPF ma zdolność do samoregeneracji. Pod wpływem ciepła drobne rysy i uszkodzenia mogą się same zasklepiać. Ingerencja człowieka nie jest potrzebna, bo do tego, by uruchomić regenerację, wystarczy słoneczna pogoda. Można też ją przyspieszyć poprzez polanie oklejonego elementu ciepłą wodą.

Co można pokryć folią ochronną?

Laminowanie można zastosować właściwie na każdym lakierowanym elemencie. Można nią pokrywać duże części np. maskę czy próg załadunkowy, ale można też użyć jej we wnękach klamek, które mogą porysować się podczas otwierania drzwi.
Folia może też być użyta we wnętrzu samochodu. Można okleić nią konsolę przy lewarku zmiany biegów czy listwy dekoracyjne. Sprawdzi się też doskonale na wyświetlaczach dotykowych i równocześnie redukując odblaski. To z kolei ułatwia korzystanie z urządzeń. Oczywiście folia do nich przyklejana powinna mieć wykończenie matowe.

Folia ochronna a możliwości stylizacji

Warto też dodać, że folia może być wykorzystana do stylizacji samochodu. Wcale nie trzeba wybierać wyłącznie wariantu bezbarwnego, który jest niewidoczny. Osoby, które mają ochotę zaszaleć z designem, mogą zaplanować spektakularną metamorfozę samochodu, która będzie tania i łatwa do zmiany.
Jeśli osiągnięty efekt stylistyczny jednak nie przypadnie Ci do gustu albo po prostu Ci się znudzi, to bez większego wysiłku folię można usunąć i zmienić ją na zupełnie inną. Co ważne, laminowanie samochodu umożliwia nawet zmianę jego koloru bez konieczności lakierowania.