Jak wygląda sprzątanie lokali usługowych — sklepów, galerii i pasaży?

Czy zauważyłeś, że galerie handlowe zawsze błyszczą czystością? W pasażach i galeriach jest mnóstwo świateł oraz powierzchni lustrzanych. Dzięki temu aranżacje wyglądają wyjątkowo imponująco, ale równocześnie utrzymanie przestrzeni w czystości jest dużym wyzwaniem. Jak wygląda sprzątanie lokali usługowych? Co robić, by posprzątać tak wymagającą przestrzeń?

Szybkie reagowanie

Jeśli chodzi o sprzątanie lokali usługowych, to bardzo ważne jest utrzymywanie czystości na bieżąco. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale większość zabrudzeń jest wynikiem po prostu zbyt późnej reakcji. Jeśli coś upadnie na podłogę, wyleje się lub rozbije, to należy to jak najszybciej uprzątnąć.
Najlepiej jest oznaczyć to miejsce w taki sposób, by klienci łatwo mogli je ominąć. Dzięki temu można na spokojnie zabrać się za usuwanie zabrudzenia po to, by zmniejszyć jego widoczność i uniemożliwić jego rozciągnięcie się na większej powierzchni. Wiele domowych zabrudzeń bierze się właśnie z tego, że plama nie została zmyta od razu, a potem ktoś w nią wdepnął i rozniósł zabrudzenie na całej podłodze. W galeriach handlowych czy sklepach znajduje się tak dużo osób, że kilka par zabrudzonych butów może doprowadzić do małej katastrofy.
Pracownicy sklepów i lokali usługowych powinni być uczulani na to, by szybko reagowali i usuwali zabrudzenia, zanim kłopot stanie się poważny. W niektórych galeriach handlowych zadaniem pracownicy lokali nie sprzątają sami, ale wzywają profesjonalny serwis sprzątający.

Sprzątanie w ciągu dnia

By utrzymać czystość w pasażu handlowym, konieczne jest sprzątanie go w ciągu dnia. Nie może być tak, że podłogi w budynku są zmywane raz dziennie na zakończenie pracy. W przypadku sprzątania toalet częstotliwość jest wyznaczona przepisami sanitarnymi. W wielu lokalach obowiązuje więc sprzątanie toalet co godzinę i dodatkowa dezynfekcja co 30 minut. To wszystko ma na celu utrzymanie bezpieczeństwa sanitarnego i równocześnie zachowanie świetnego wyglądu pomieszczeń. Publiczne toalety kiedyś miały bardzo złą opinię. Dzięki bardziej świadomemu dbaniu o ich czystość, korzystanie z nich może być wygodne.
Sprzątanie galerii zawsze powinno odbywać się zgodnie z ustalonym wcześniej grafikiem. W nim właśnie planuje się wszelkie czynności oraz ich prawidłową kolejność. W grafiku powinny być podane konkretne godziny wykonywania poszczególnych prac oraz ich lokalizacja. W przypadku dużych obiektów konieczne jest sprzątanie powierzchni na zmianę. Bez szczegółowej rozpiski byłoby duże ryzyko pominięcia niektórych elementów aranżacji i wyposażenia.

Profesjonalny sprzęt i chemia

W przypadku sprzątania dużych powierzchni, a do takich na pewno można zaliczyć pasaże i galerie handlowe, bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniego sprzętu i profesjonalnej chemii. Trudno przecież wyobrazić sobie czyszczenie tak dużej powierzchni przy pomocy mopa, ściereczki i roztworu octu lub sody oczyszczonej.
W lokalach usługowych musi być utrzymany konkretny poziom bezpieczeństwa sanitarnego. Z tego powodu detergenty powinny mieć też działanie dezynfekcyjne, ale równocześnie nie mogą powodować uczuleń. Środki muszą być wydajne, skuteczne i bezpieczne. Nie można też zapominać, że powinny one być ekonomiczne, bo każdego dnia do sprzątania zużywa się ich kolosalne ilości.