Jonizator powietrza czy oczyszczacz? Czego używać we własnym mieszkaniu?

Nie ulega wątpliwości, że jakość powietrza, jakim oddychamy, ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Stąd też naturalne jest to, że każdy powinien dbać o to, by oddychać czystym powietrzem. By sobie zapewnić dostęp do niego, warto korzystać ze specjalnych urządzeń, czyli oczyszczaczy i jonizatorów. Jaka jest pomiędzy nimi różnica? Którego z nich warto używać w swoim mieszkaniu? Co sprawdzi się lepiej?

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie elektryczne, które ma specjalne filtry zatrzymujące zanieczyszczenia. Dzięki temu są one usuwane z powietrza i nie są wdychane przez ludzi i zwierzęta. Oczyszczacz ma w swoim wnętrzu wentylator, który wymusza ruch powietrza. To on jest odpowiedzialny za tłoczenie zanieczyszczonego gazu do wnętrza urządzenia, w którym znajdują się filtry oraz wypuszczanie z niego już czystego i bezpiecznego. W tym wypadku powietrze jest oczyszczane w sposób mechaniczny.
Oczyszczacze powietrza usuwają z niego: dym papierosowy, cząsteczki kurzu, smog, roztocza, alergeny, drobnoustroje, a nawet brzydki zapach. Z tego powodu są one bardzo uniwersalne i można używać ich właściwie wszędzie. Oczyszczacz sprawdzi się w mieszkaniach, sklepach, biurach, a nawet w halach produkcyjnych.
Warto wiedzieć, że często oczyszczacz jest sprzedawany w formie urządzenia wielofunkcyjnego. W zależności od charakterystyki modelu może on też pełnić rolę jonizatora powietrza albo nawilżacza.

Jak działa jonizator powietrza?

Jonizator powietrza często utożsamiany jest z jego oczyszczaczem ze względu na swój podobny wygląd. Zewnętrznie urządzenia te są bardzo do siebie zbliżone. Różni się jednak sposób, w jaki działają.
Jonizator służy przede wszystkim do utrzymania równowagi jonowej w pomieszczeniu. Urządzenie wytwarza jony ujemne, które łączą się z dodatnio naładowanymi cząsteczkami pyłów i sprawiają, że stają się one cięższe. Dzięki temu cząsteczki te nie unoszą się swobodnie w powietrzu i zmniejsza się prawdopodobieństwo, że będą one wdychane przez ludzi.
Warto wiedzieć, że jony dodatnie są wytwarzane m.in. przez sprzęt elektryczny. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się sporo urządzeń, to z czasem powietrze staje się przesiąknięte dodatnimi cząsteczkami. To świetne warunki do rozwoju patogenów, w tym grzybów i bakterii. Jony ujemne wytwarzane przez jonizator mogą więc skutecznie je unieruchamiać.

Czy lepiej jest mieć oczyszczacz, czy jonizator powietrza?

Najlepiej jest szukać rozwiązań wielofunkcyjnych. Zamiast wybierać, który typ urządzenia lepiej jest szukać modeli, które mogą równocześnie oczyszczać i jonizować powietrze. Dzięki temu ich działanie jest wyjątkowo skuteczne. Można też połączyć je z pracą nawilżacza powietrza, który przyczyni się do utrzymania prawidłowej wilgotności w pomieszczeniu. To z kolei będzie zapobiegało wysychaniu śluzówek, które może zwiększyć podatność na infekcje.
Czyste powietrze w mieszkaniu jest bardzo ważne. Należy o nie dbać i robić wszystko, co możliwe, by podnieść jego jakość. Jest to szczególnie ważne, gdy wśród domowników znajdują się alergicy, osoby o obniżonej odporności albo małe dzieci, które są szczególnie podatne na zatrucia związane z niską jakością powietrza.

Jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza lub jonizator?

Niezależnie od tego, na jaki typ urządzenia się zdecydujesz, przed jego zakupem powinieneś upewnić się, że będzie on odpowiedni do Twojego mieszkania. Zwróć uwagę na wydajność maszyny oraz wielkość powierzchni, na jakiej powinna ona się znaleźć. Źle dobrane urządzenie nie będzie mogło skutecznie oczyszczacz powietrza.
Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na hałas emitowany przez urządzenie. W przypadku niektórych modeli hałas może być na tyle uciążliwy, że będzie on przeszkadzał domownikom. Na szczęście dostępne jest wiele urządzeń, które zostały przystosowane do tego, by bez przeszkód używać ich nawet podczas snu.
Sporym udogodnieniem jest możliwość kontroli pracy urządzenia za pośrednictwem dedykowanej aplikacji na smartphone’a lub też zastosowanie włącznika czasowego. Dzięki temu można wygodnie kontrolować czas pracy oczyszczacza.