Jak zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe? Jak dbać o drewno w ogrodzie?

Naturalne drewno wygląda wyjątkowo pięknie. Równocześnie jest ono bardzo podatne na zmienne warunki atmosferyczne. Z tego powodu, mimo że świetnie się prezentuje, to jest też trudne do utrzymania w czystości. Co robić, by drewno w ogrodzie i na podwórku nie niszczało? Jak je pielęgnować, by przez lata dobrze służyło domownikom i było piękne?

Odpowiednie zabezpieczenie na zimę

Przede wszystkim bardzo ważne jest, by drewno w odpowiedni sposób zimowało. Zostawienie drewnianych mebli ogrodowych na całą zimę pod chmurką i wystawianie ich na działanie czynników zewnętrznych jest ogromnym błędem. Po takiej zimie drewno stanie się siedliskiem dla pleśni i owadów. Najprawdopodobniej zniszczona będzie też struktura drewna, które może pękać lub puchnąć. Czasami nawet pojawiają się na nim brzydkie zszarzenia.
Meble koniecznie należy przygotować do zimy. Na koniec sezony należy je wyczyścić przy pomocy myjki ciśnieniowej. Trzeba jednak zrobić to przy takiej pogodzie, która gwarantuje jeszcze, że meble wyschną. Ewentualne poduszki czy inne elementy z tkaniny powinny zostać zdjęte z mebli, wyprane i schowane do foliowych worków, które chronią przed wilgocią. Na zimę meble powinny zostać schowane do piwnicy lub garażu. Ewentualnie można schować je też do altanki, o ile ma ona oprócz zadaszenia boczne ściany.
Bardzo ważne jest też to, że czyszczenie mebli należy ponownie przeprowadzić przed rozpoczęciem sezonu, w którym będą one używane. Latem warto też zadbać o impregnację drewna.

Prawidłowe zabezpieczenie na lata

Żeby móc bez obaw czyścić i myć drewniane meble ogrodowe, koniecznie należy wcześniej je zaimpregnować. Tylko w ten sposób można ograniczyć ilość wilgoci, jaka jest wchłaniana przez drewno. Impregnaty podnoszą trwałość mebli i równocześnie nadają im ładniejszy wygląd.
Impregnację mebli warto przeprowadzić w suchy i słoneczny dzień, ale powinno się robić to pod zadaszeniem, które będzie chroniło przed opadami i bezpośrednim promieniowaniem. Dobrze jest wykorzystywać do tego wałek bezszwowy albo gąbkę. Preparaty do impregnacji nakłada się wyłącznie wzdłuż widocznego usłojenia. Jednorazowo powinno się aplikować cienką warstwę środka. Dla osiągnięcia pożądanego efektu czynność tę trzeba powtórzyć przynajmniej dwa razy.
Oczywiście drewno należy wcześniej przygotować do położenia impregnatu. Najlepiej jest je dokładnie umyć i wysuszyć. Koniecznie trzeba też usunąć pozostałości po farbach, lakierach i innych pokryciach. W niektórych przypadkach dobrze jest zeszlifować zewnętrzną warstwę drewna, a następnie dokładnie je odkurzyć. W ten sposób można szybko pozbyć się wszystkich pyłów z ich powierzchni.

Czym zabezpieczać meble ogrodowe drewniane?

Jest wiele różnych rodzajów preparatów zabezpieczających drewno przed działaniem warunków atmosferycznych oraz upływem czasu. Stosuje się je zamiennie w zależności od tego, jaki efekt jest oczekiwany.
Najbardziej popularne są impregnaty do drewna. Są to środki, które wnikają w strukturę drewna. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona przed wilgocią i działaniem promieniowania słonecznego. Mogą one też mieć działanie pleśniobójcze. Ważne jest też to, że nie tworzą one wyraźnej powłoki na drewnie, a ich kolory są bardzo subtelne i nie zakrywają naturalnego rysunku drewna.
Dość często do zabezpieczania drewna używa się olejów. Są to substancje, które skutecznie chronią przed wilgocią. Są dostępne także w intensywnych i mocno nasyconych kolorach. Oleje wnikają głęboko w strukturę drewna, więc trzeba aplikować je raz na trzy lub cztery lata.
Alternatywą dla impregnatów i olejów są lakierobejce. Dobrze sprawdzają się one w przypadku twardych gatunków drewna.  Lakierobejca pozostawia delikatną błyszczącą powłokę na pokrytej nią powierzchni. Jest bardzo estetyczna i dzięki niej meble mogą wyglądać jak nowe. Jej zadaniem jest podkreślenie słojów drewna, co sprawia, że są one szczególnie wyraziste i dekoracyjne. Równocześnie też lakierobejca ma za zadanie chronić przed wpływem czynników zewnętrznych.