Jak wyprać rolety okienne? Jak łatwo wyczyścić rolety?

Rolety świetnie wyglądają w nowoczesnych wnętrzach. Z powodzeniem zastępują tradycyjne zasłony, chroniąc przed intensywnym słońcem i dając poczucie prywatności. Są dostępne w wielu rodzajach i kolorach, więc wymagają też różnej pielęgnacji. Trzeba pamiętać, że niezależnie od tego, z czego wyprodukowano rolety, dbanie o ich czystość jest koniecznością. Jak prać rolety? Co robić, by rolety były czyste?

Rolet nie trzeba demontować do prania

Wiele osób boi się prania rolet z powodu sporych problemów z ich demontażem. Rozmontowywanie konstrukcji jest czasochłonne i wymaga pewnych umiejętności. Często potrzebne są też odpowiednie narzędzia. Pamiętajmy też, że jeśli rolety zostaną zdemontowane, to później konieczny będzie ich ponowny montaż, a to znów będzie wymagało czasu.
Niewprawny demontaż to też poważne ryzyko uszkodzenia rolet. W takim wypadku może okazać się, ze wprawdzie rolety będą czyste… ale popsute. Bezpieczniej jest więc zostawić je w spokoju.
Trzeba też pamiętać, że wyprane rolety trzeba dobrze wysuszyć. Najlepiej będzie zrobić to po prostu poprzez pozostawienie ich w oknie. Tam będą mogły być wystawione na działanie promieniowania słonecznego i równocześnie przez cały czas będą w odpowiedniej pozycji do tego, by tkanina się nie zdeformowała.

Pranie rolet detergentem

Rolety można prać, ale trzeba to robić bardzo delikatnie. Większość rolet produkowana jest z tkanin, które wymagają tego, by obchodzić się z nimi subtelnie. Namaczanie i szorowanie nie wchodzą w grę. Tylko rolety rzymskie w razie mocnego zabrudzenia można wyprać w pralce przy najmniejszym możliwym wirowaniu i na programie do prania delikatnych ubrań. Pozostałe rodzaje, czyli rolety plisowane i dzień-noc, zawsze powinny być prane ręcznie.
Jeśli zabierasz się za pranie rolet, to pamiętaj przede wszystkim o tym, by nie używać dużych ilości detergentów. Najlepiej będzie jeśli przygotujesz roztwór z wody i płynu do mycia naczyń lub szarego mydła. Następnie nasącz roztworem szmatkę lub miękką gąbkę i mocno odsącz z wody. Taką szmatką możesz delikatnie pocierać roletę po to, by usunąć z niej plamy.
Jeśli nie masz pewności, jak zareaguje roleta na kontakt z detergentem, to koniecznie przeprowadź próbę w niewidocznym miejscu. Dzięki temu

Czyszczenie rolet wałkiem do ubrań

Do szybkiego czyszczenia rolet można wykorzystywać specjalne rolki (wałki) do czyszczenia ubrań. Są to proste urządzenia, które wykorzystują papier z klejącą warstwą. Przesuwa się go po rolecie wiele razy w każdym kierunku. Do warstwy klejącej przyklejają się wszystkie włosy i mikrowłókna, które znajdowały się na roletach.
Podczas takiego czyszczenia musisz tylko pamiętać o tym, by kontrolować poziom zabrudzenia warstwy klejącej. Im jest na niej więcej włosów, tym mniej wydajne będzie czyszczenie. Dlatego jak najczęściej powinieneś odrywać starą warstwę klejącą i zastępować ją nową.

Czyszczenie rolet gumką do mazania

Jest to sposób dość mało popularny, ale skuteczny zwłaszcza w przypadku rolet wykonanych ze sztywnych tkanin. Takie czyszczenie jest wyjątkowo proste. Wystarczy po prostu pocierać zabrudzenia na rolecie gumką, a później pozbierać ewentualne wiórki pozostałe po mazaniu.
Bardzo ważne jest, by w tej metodzie wykorzystywać wyłącznie białe gumki. Zmniejsza to ryzyko, że barwniki zawarte w nich zabrudzą samą roletę. Zanim przystąpisz do czyszczenia na pełną skalę, koniecznie sprawdź, jak działa gumka na jakimś mniej widocznym fragmencie rolety. Dzięki temu upewnisz się, że nie spowoduje ona żadnego odbarwienia na materiale, a wyprane rolety będą wyglądać świetnie.

Jak czyścić rolety odkurzaczem?

Jeśli masz końcówkę do odkurzacza z miękkim włosiem, to możesz śmiało wykorzystać ją do czyszczenia rolet. Jej niska twardość jest tutaj kluczowa. Szorstka szczotka mogłaby uszkodzić tkaninę, ale miękka nie wyrządzi jej żadnej szkody.
Jeśli chodzi o odkurzanie rolet, to warto wykonywać je jak najczęściej – nawet przy każdym sprzątaniu. Dzięki temu można na bieżąco pozbywać się kurzu gromadzącego się na roletach. To z kolei oznacza dużo mniej alergenów w pomieszczeniu i zdecydowanie bardziej estetyczne rolety. Zdziwisz się, o ile jaśniej będzie w pokoju, gdy na bieżąco będziesz pozbywać się kurzu.