Jak wyprać firanki? Jak wyczyścić firanki?

Czy zauważyłeś, że wystarczy tylko wyprać firanki, by w pomieszczeniu zrobiło się jaśniej? Brudne, zakurzone i pogniecione firanki to bardzo zła wizytówka. Jednak nie ulega wątpliwości, że dbanie o ich czystość jest bardzo uciążliwe. Z tego powodu trzeba znać dobre sposoby na to, by sprytnie i skutecznie prać firanki. Jak to zrobić? Jak czyścić firanki? Jak je prać?

Czy można prać firanki w pralce?

Najłatwiej byłoby wyprać firanki w pralce. To najprostsze rozwiązanie, które wymaga stosunkowo mało wysiłku. Najtrudniejsze będzie ich zdemontowanie oraz ponowne zamontowanie. Prawda jest jednak taka, że nie ma potrzeby, by prać firanki ręcznie. Można to robić w pralce automatycznej, ale trzeba wiedzieć jak robić to bezpiecznie.
Przede wszystkim trzeba pamiętać, by nie ustawiać programów z temperaturą wyższa niż 30 stopni Celsjusza. Najbezpieczniej jest skorzystać z programu przeznaczonego właśnie do prania firanek. Niestety nie wszystkie pralki są w niego wyposażone. Jeśli Twoja nie ma takiej opcji, to po prostu ustaw ją na 30 stopni i wyłącz wirowanie. Dzięki temu zdecydowanie zmniejsza się ryzyko, że tkaniny podczas prania zostaną uszkodzone.
Dobrze jest też pamiętać o tym, by nie wciskać firan na siłę do bębna pralki. Najlepiej, by była ona wypełniona maksymalnie do połowy. Pozwoli to wodzie na swobodne przepływanie przez tkaninę.
Dobrą praktyką jest składanie firanek w kostkę, a następnie umieszczanie ich w specjalnym woreczku do prania rzeczy delikatnych lub w bawełnianej białej poszewce na poduszkę. Ta metoda powinna sprawić, że firana podczas prania nie pogniecie się zbyt mocno i nie będzie potrzebne jej prasowanie. Po praniu koniecznie jak najszybciej zawieś firanę na swoim miejscu. To pozwoli jej się wyprostować i wysuszyć w pożądanej pozycji. Wyjątkiem są ciężkie i grube firany. Je najbezpieczniej jest złożyć na pół i powiesić na suszarce, a na karnisz zawiesić je dopiero gdy będą już wstępnie wysuszone.

Jak wybielić firanki?

Przed praniem firanek w pralce warto je dodatkowo namoczyć, by je skutecznie wybielić. W tym celu można użyć specjalnej soli lub wybielacza do firan. Możesz też użyć sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. Rozpuść je w letniej wodzie i dokładnie wymieszaj w misce albo we wannie. Następnie wrzuć do roztworu firany i zostaw je przynajmniej na godzinę.
Po tym czasie możesz włożyć firany do pralki. Jeśli są one mocno poszarzałe albo zabrudzone, to wydłuż czas namaczania. Pozwoli to lepiej rozpuścić zabrudzenia zebrane pomiędzy włóknami tkaniny.

Jak prać firanki ze sznurków?

Sporo kontrowersji budzi pranie firanek ze sznurków lub makaronów z koralikami. Są one bardzo fantazyjne, ale utrzymanie ich w czystości jest bardzo trudne. A przynajmniej takie się wydaje. W rzeczywistości po prostu trzeba wiedzieć, jak prawidłowo je czyścić.
W gruncie rzeczy cały proces prania przebiega tak samo jak w pozostałych rodzajach firanek. Trzeba jedynie zadbać o to, by sznurki się nie splatały. Z tego powodu trzeba zapleść je w warkocze i związać białą tasiemką. To wystarczy, by firanka ze sznurków nie uszkodziła się podczas prania i by mogła być czysta.