Jak wygląda czyszczenie krzeseł i stołków biurowych?

Z pewnością każdy wie, że czyszczenie stołków biurowych w poczekalni czy na korytarzu jest bardzo ważne. Pracownikom łatwo zapomnieć o istnieniu tych mebli, ale klienci często z nich korzystają i z całą pewnością zwracają uwagę na ich wygląd i stan. Zniszczone, zabrudzone czy po prostu brzydkie siedziska będą działały odstraszająco i na pewno nie będą dobrą wizytówką firmy. Oczywiście stołki biurowe można czyścić. Jak się za to zabrać? Kiedy najlepiej je prać?

Czyszczenie dopasowane od użytkowania

Jeśli chodzi o czyszczenie stołków biurowych, to przede wszystkim trzeba wybrać na nie odpowiedni termin. Nawet podczas prania tapicerki metodą ekstrakcyjną dochodzi do jej lekkiego zmoczenia, i materiał potrzebuje czasu, by wyschnąć. Używanie wilgotnego mebla, może przyspieszyć jego ponowne zabrudzenie i równocześnie jest niepraktyczne. Jak łatwo się domyślić ktoś, kto usiądzie na mokrej tapicerce, będzie miał nieprzyjemną niespodziankę.

Z tego powodu meble powinno się czyścić wtedy, gdy ma się pewność, że w najbliższych godzinach nie będą używane. Jeśli firma jest zamknięta w weekend, to dobrym terminem może być piątkowe popołudnie. Jeśli z kolei nie ma możliwości skorzystania z tego, że firma nie będzie akurat przyjmowała klientów, to należy czyścić krzesła partiami. W ten sposób stołki cały czas nadają się do ich wykorzystania. W ten sposób czyszczenie ich wprawdzie trwa dłużej, ale na pewno jest lepszym rozwiązaniem niż równoczesne schowanie wszystkich krzeseł w poczekalni czy też pozwolenie klientom na korzystanie z mokrych jeszcze mebli.

Czyszczenie dopasowane do materiałów

Stołki biurowe są produkowane z różnego typu materiałów. Bardzo często na pierwszy rzut oka nie można ich rozpoznać. Nie ma nic dziwnego w tym, że przeciętna osoba nie zna się na materiałach tapicerskich tak, by rozpoznawać je bez wahania. Wielu fachowców też może mieć z tym problem, bo w produkcji wykorzystuje się często nowatorskie pomysły, które polegają na łączeniu różnego typu włókien. Oznacza to, że dobranie odpowiedniej metody czyszczenia oraz wykorzystanej do niej środków piorących nie jest łatwym zadaniem i wymaga sporej wiedzy.

Najlepiej jest przed sięgnięciem po jakąkolwiek chemię, znaleźć metkę tapicerską. Powinna ona znajdować się na każdym stołku. To właśnie na niej znajduje się kod czyszczenia. To zakodowana informacja na temat tego czy do czyszczenia należy użyć samej wody, rozpuszczalnika bezwodnego lub produktów, które łączą się z jedną albo z drugą z wymienionych substancji. Są też materiały, których nie wolno moczyć, a jedynie czyścić na sucho.

Bardzo ostrożnie

Podczas pierwszego czyszczenia należy zachować szczególną ostrożność. Po wybraniu detergentu powinno się przeprowadzić test koloru, czyli aplikować jego niewielką ilość w mało widoczne miejsce znajdujące się na tapicerce. Jeśli po upływie doby z kolorem nic się nie stało, to znaczy, że środek jest bezpieczny do użycia i można bez obaw wykorzystać go do wyczyszczenia całego stołka.

Dobrze jest też pamiętać, że istnieją sposoby na zmniejszenie częstotliwości czyszczenia stołków. Najbardziej znanym z nich jest używanie pokrowców na krzesła. Bardzo często można wyprać je w zwykłej pralce. Nie oznacza to jednak, że chroniona przez nie tapicerka nie musi być czyszczona. W rzeczywistości wciąż warto usuwać z niej kurz i regularnie ją odświeżać, choć można robić to zdecydowanie rzadziej, niż gdyby była odkryta.