Jak wyczyścić srebrny łańcuszek? Jak dbać o srebrną biżuterię?

Żeby biżuteria mogła cieszyć oko, musi być czysta. Co do tego nie ma wątpliwości. W końcu biżuteria to ozdoba. Jednak zdarza się, że srebrna biżuteria z czasem traci blask. Nawet łańcuszki, które leżą cały czas w pudełku, mogą po pewnym czasie wyglądać nieestetycznie. Jest to kwestia czarnego nalotu, który pojawia się nawet na najdroższej i najbardziej ekskluzywnej biżuterii. Jak ją czyścić? Jak czyścić srebrne łańcuszki? Czym doczyszczać biżuterię zrobioną ze srebra?

Czyszczenie biżuterii specjalną pastą

W niektórych sklepach dostępna jest specjalna pasta do czyszczenia srebrna. To produkt przeznaczony do wykorzystania w profesjonalnych pracowniach jubilerskich. Bez problemu można też kupić go na użytek domowy.
Pastę należy delikatnie wetrzeć w biżuterię, uważając, by nie nakładać jej na kamienie. Większość detergentów ma zbyt silne działanie i może uszkodzić powierzchnię szlachetnych kamieni. Jeśli czyszczona przez Ciebie biżuteria ma sporo kamieni, a Ty nie masz zbyt dużej wprawy w czyszczeniu srebra, to możesz zrezygnować z użycia pasty i pozostać przy domowych metodach. Są one zdecydowanie bardziej bezpieczne.

Jak wyczyścić srebrny łańcuszek pastą do zębów?

Jedną z najbardziej znanych metod czyszczenia srebra jest ta z wykorzystaniem pasty do zębów. Co ważne, pasta nie może mieć wysokiego poziomu sodu ani działania wybielającego, bo mogłaby zaszkodzić srebru i uszkodzić jego powierzchnię. Poza tym — nie ma ograniczeń i każda pasta będzie odpowiednia.
Wystarczy nałożyć ją na miękką szczoteczkę do zębów albo ściereczkę i następnie wetrzeć w srebrny łańcuszek lub inny element biżuterii. Oczywiście na koniec pastę trzeba mocno spłukać, a samą biżuterię wysuszyć.

Jak wyczyścić srebro przy pomocy sody oczyszczonej?

Soda oczyszczona doskonale sprawdza się przy czyszczeniu srebra. Jest tania i łatwo dostępna. Większość osób ma ją w swojej kuchni, więc sięgnięcie po nią w sytuacji awaryjnej nie powinno być problemem.
Sodę należy wymieszać z wodą tak, by powstała gęsta pasta, którą nakłada się na biżuterię. Najlepiej jest aplikować ją przy pomocy czystej szczoteczki do zębów o miękkim włosiu. Pastę można delikatnie wcierać. Ta mieszanka jest bezpieczna dla kamieni, więc nie trzeba ich omijać.
Czyszczenie srebrnego łańcuszka należy zakończyć dokładnym jej opłukaniem. Najlepiej jest zrobić to pod bieżącą wodą, by pozbyć się wszystkich resztek pasty. Na koniec biżuterię trzeba wytrzeć do sucha.
Jeśli Twoja biżuteria ma bardzo skomplikowaną konstrukcję i wcieranie w nią pasty mogłoby być zbyt skomplikowane, to powinieneś skorzystać z innego sposobu z wykorzystaniem sody oczyszczonej. Polega on na przygotowaniu czyszczącej kąpieli dla biżuterii. Niewielką miseczkę należy wyłożyć folią aluminiową błyszczącą stroną do dołu. Do miseczki wsyp łyżeczkę sody oczyszczonej i wlej gorącą wodę. Do roztworu wrzuć biżuterię i pozostaw ją przynajmniej na kilkanaście minut. Po tym czasie dokładnie ją opłucz pod bieżącą wodą i wysusz.

Czyszczenie srebrnych łańcuszków sokiem z cytryny i oliwą

Do czyszczenia srebra możesz wykorzystać też roztwór z połowy szklanki soku z cytryny oraz jednej łyżeczki oliwy z oliwek. Następnie trzeba zamoczyć w roztworze miękką ściereczkę z mikrofibry i pocierać nią biżuterię.
Taka mieszanka nie jest szkodliwa dla kamieni, więc można używać jej niezależnie od tego, jak skomplikowany jest jej wzór.

Jak czyścić srebro napojami gazowanymi?

Do czyszczenia srebrnych łańcuszków można też wykorzystywać napoje gazowane. Ważne jest jednak, by były to napoje o wysokiej zawartości kwasów. Doskonale sprawdzą się więc napoje typu 7up lub cola. Ich użycie jest wyjątkowo proste, bo wystarczy wlać je do szklanki, a później zanurzyć w nich biżuterię. Kwasy zawarte w napoju rozpuszczą zabrudzenia i nalot obecny na srebrze.
Co jakiś czas trzeba sprawdzić, czy biżuteria jest już czysta. W zależności od tego, jak bardzo jest zabrudzona, tym dłuższego namaczania może wymagać.
Na koniec czyszczenia srebrnej biżuterii koniecznie trzeba ją opłukać. Po moczeniu w słodkim napoju może ona być dość klejąca. Na szczęście letnia woda sobie z tym poradzi. Ostatni etap to oczywiście wysuszenie biżuterii. Nigdy nie chowaj do pudełka łańcuszków, bransoletek czy pierścionków, które jeszcze są wilgotne.