Jak usunąć brzydki zapach z pralki? Jak odświeżyć pralkę?

Czasami z bębna pralki uwalnia się bardzo nieprzyjemny zapach. Zwykle trudno określić jego pochodzenie, co może utrudniać walkę z nim. Odór jest uciążliwy i może on osiadać na wszystkim, co znajduje się w pobliżu pralki. Często też jest on wyczuwalny na świeżo wypranych ubraniach. To wszystko sprawia, że mieszkanie wydaje się być brudne a atmosfera w nim nieświeża. Jak pozbyć się brzydkiego zapachy z pralki? Jak ją odświeżyć?

Skąd bierze się nieprzyjemny zapach w pralce?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego z pralki wydobywają się nieprzyjemne odory. Po prostu czasami się one pojawiają i to niezależnie od tego, jak bardzo dbasz o urządzenie. Oczywiście, jeśli regularnie czyścić pralkę, to ryzyko pojawienia się zapachów jest mniejsze, niż gdy ją zaniedbasz… ale nie jest ono zerowe. Szczególnym zagrożeniem są substancje, jakie gromadzą się w dozowniku na detergenty oraz na kołnierzu pralki. Warto je regularnie usuwać, by nie dopuścić do rozkładu ewentualnych zabrudzeń.
Kolejną ważną sprawą są zapachy, które są efektem działania wilgoci. Jeśli masz zwyczaj zostawiania mokrych ubrań w pralce długo po zakończeniu cyklu albo cały czas trzymasz zamknięte drzwiczki do bębna, to możesz spodziewać się, że po pewnym czasie pojawi się zapach charakterystyczny dla wilgoci. Towarzyszy on rozwojowi pleśni i intensywnemu namnażaniu się roztoczy.

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki domowym sposobem?

Jest kilka sposobów na usunięcie zapachu z pralki, ale na początek przedstawmy najprostszy z nich. Polega on na wykorzystaniu sody oczyszczonej oraz soku z cytryny lub octu. To produkty, które można znaleźć niemal w każdej kuchni, więc jest duża szansa, że wszystko to masz już pod ręką. Pamiętaj jednak, że kwasek cytrynowy i prawdziwy sok z cytryny to ta sama substancja pod względem chemicznym, ale ma ona zupełnie inne stężenie. Jedna łyżeczka kwasku cytrynowego to odpowiednik czterech łyżek stołowych soku z cytryny.
Sok z cytryny lub ocet należy wymieszać w proporcji 1:1 z ciepłą wodą. W ten sposób powstanie roztwór, który należy nałożyć na miękką szmatkę. Przy jej pomocy trzeba dokładnie wyczyścić kołnierz pralki. Tutaj nie można pozwolić sobie na ominięcie chociaż kawałka. W razie potrzeby odchyl zdecydowanie kołnierz i dokładnie wyczyść jego załamanie. Przez cały czas musisz jednak uważać, by nie zniszczyć przez przypadek gumowych elementów.
Drugą sprawą jest wyczyszczenie szuflady na detergenty. Najlepiej będzie jeśli ją wyjmiesz i dokładnie wyczyścisz. Jeśli znajdują się na niej resztki produktów do prania, to one same mogą brzydko pachnieć. Kiedy już uporasz się z widocznym brudem, to odłóż szufladę na swoje miejsce i nasyp do niej dwie łyżki sody oczyszczonej. Teraz wystarczy włączyć cykl prania na 90 stopni Celsjusza. Oczywiście bęben powinien być pusty.
Po takim czyszczeniu zapach powinien być usunięty lub zdecydowanie mniej wyczuwalny. Jeśli jednak wciąż Ci on przeszkadza, to powinieneś powtórzyć czyszczenie pralki jeszcze raz. Dzięki temu będzie ona odświeżona i czysta.

Czyszczenie pralki przy pomocy profesjonalnej chemii

Nowoczesne pralki mają zwykle specjalny program przeznaczony do czyszczenia bębna. Zaleca się, by korzystać z niego co 40 cykli. Pozwala to na przedłużenie żywotności urządzenia oraz zmniejsza ryzyko tego, że pralka będzie nieprzyjemnie pachniała. Zwykle takie autoczyszczenie pralki nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych detergentów czy specjalistycznych środków.
Jeśli jednak nie ufasz domowym sposobom na czyszczenie pralki, to możesz też skorzystać z profesjonalnej chemii. Specjalne płyny przeznaczone do czyszczenia bębna świetnie radzą sobie z usuwaniem zaschniętych zabrudzeń oraz osadów, które mogą znajdować się wewnątrz urządzenia.