Jak skutecznie wyczyścić piekarnik? Co zrobić, by usunąć przypalone zabrudzenia?

Piekarnik to jeden ze sprzętów kuchennych, który najtrudniej jest utrzymać w czystości. To urządzenie, które brudzi się niezwykle szybko, a zabrudzenia na nim są trudne do usunięcia. Przypalenia, plamy z tłuszczu i gęstych sosów sprawiają, że doczyszczenie piekarnika bywa zadaniem dla wytrwałych i cierpliwych. Jak skutecznie wyczyścić piekarnik? Jak go umyć?

Jak wyczyścić piekarnik przy pomocy chemii?

Gama produktów przeznaczonych do czyszczenia piekarników jest bardzo duża. Najczęściej mają one formę pianki, która nie spływa z pionowych elementów piekarnika, więc może rozpuszczać zgromadzony na nich brud. Detergenty te to mocne środki, które często do aktywacji wymagają podwyższonej temperatury i czasu.
Z tego powodu podczas mycia piekarnika nie warto się spieszyć. Lepiej jest dać detergentom więcej czasu na działanie. W przeciwnym wypadku trzeba liczyć się z długim i męczącym szorowaniem.
W przypadku stosowania środków chemicznych do czyszczenia piekarnika warto zadbać o to, by nie dostały się do oczu oraz nie miały kontaktu ze skórą. Dobrze jest więc do sprzątania włożyć długie rękawice do mycia naczyń. Świetnym pomysłem jest też wietrzenie pomieszczenia podczas stosowania preparatu.
Nie można też zapominać, że po umyciu urządzenia wszystkie jego powierzchnie powinny być dokładnie spłukane przy pomocy letniej wody. Koniecznie trzeba upewnić się, że pozostałości po detergencie zostały usunięte, bo w przeciwnym wypadku mogą one przedostać się do jedzenia przygotowywanego w piekarniku i następnie spowodować zatrucie osoby, która je zje.

Jak wyczyścić piekarnik domowymi sposobami?

Jest wiele domowych sposobów na czyszczenie piekarnika. W przypadku delikatnych zabrudzeń zaleca się mycie go roztworem octu i wody. Trzeba jednak wiedzieć, że taka mieszanka nie poradzi sobie z przypalonymi śladami. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po domową pastę do czyszczenia. W jej skład wchodzi łyżeczka płynu do mycia naczyń, połowa szklanki wody oraz ćwierć szklani sody oczyszczonej. Składniki te należy wymieszać na gęstą pastę, a następnie rozprowadzić ją po wnętrzu komory piekarnika. Powinno się zostawić ją na przynajmniej 30 minut. Po tym czasie należy zetrzeć ją wilgotną szmatką lub gąbką.
Kolejną skuteczną domową metodą czyszczenia przypalonego piekarnika jest wykorzystanie sody i octu. Te dwa składniki świetnie sprawdzają się w przygotowywaniu domowych i bezpiecznych środków do sprzątania. W tej metodzie na początek należy rozgrzać piekarnik do 170 stopni. Kiedy już jest dobrze nagrzany, należy delikatnie skropić go czystą wodą. Należy przy tym być ostrożnym, bo łatwo o oparzenie. Następnie należy posypać wnętrze brudnego piekarnika sodą oczyszczoną. Powinna ona znaleźć się na całej jego powierzchni. Na koniec sodę trzeba ponownie spryskać wodą, by dobrze przylgnęła ona do zabrudzeń. Potem trzeba dać jej czas na działanie.
Do czyszczenia piekarnika dobrze wrócić dopiero następnego dnia, kiedy soda już dobrze przyschnie. Wtedy można przystąpić do dalszego działania. Należy włożyć do piekarnika naczynie wypełnione gorącą wodą i zamknąć drzwiczki. Parująca woda będzie oddziaływała na sodę i znajdujące się pod nią zabrudzenia, co powinno je wyraźnie zmiękczyć.
Ostatni etap to spryskanie piekarnika roztworem wody i octu. W kontakcie z sodą oczyszczoną powinien on wytworzyć dużą pianę, która będzie silnie oddziaływała na wszystkie znajdujące się w nim zabrudzenia. Na koniec wystarczy tylko zetrzeć plamę wilgotną ścierką, by się jej pozbyć.

Jak wyczyścić piekarnik z termoobiegiem?

Wiele nowoczesnych piekarników ma funkcję termoobiegu. Polega ona na możliwości włączenia dodatkowego wentylatora, który rozprowadza równomiernie ciepłe powietrze w całej komorze piekarnika. Obieg powietrza może się też przydać podczas czyszczenia urządzenia, więc warto z niego skorzystać.
Najszybszą metodą czyszczenia takiego piekarnika jest wstawienie do niego naczynia żaroodpornego wypełnionego wodą wymieszaną z sokiem z cytryny. Następnie należy włączyć piekarnik i rozgrzać go przynajmniej do 170 stopni Celsjusza. Koniecznie należy też uruchomić termoobieg, by powietrze było w ruchu.
Woda wraz z sokiem będzie parowała z naczynia i wnikała w przypalone i tłuste zabrudzenia we wnętrzu urządzenia. Po około godzinie możesz już wyłączyć piekarnik. Zanim go dotkniesz, poczekaj, aż ostygnie. Wtedy będziesz mógł stosunkowo łatwo go wyczyścić i to bez szorowania.