Jak radzić sobie ze smogiem? Czy podczas smogu można wietrzyć mieszkanie?

Jeśli sprawdzisz listę miast, których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone na świecie, to zauważysz na niej duże polskie miasta. W naszym kraju są miejsca, w których jakość powietrza jest fatalna przez większość okresu grzewczego. Wiąże się to z problemami zdrowotnymi osób narażonych na ciągłe wdychanie pyłów zawieszonych. Przez to smog przyczynia się do śmierci nawet 50 000 osób rocznie. Warto więc dowiedzieć się, jak radzić sobie z niewidocznym wrogiem? Czy podczas alarmu smogowego można wietrzyć mieszkanie? Jak zabezpieczyć przed pyłami swój dom?

Czym jest smog?

Smog to nic innego niż nagromadzone w powietrzu pyły zawieszone. Ich szczególnie duże nagromadzenie pojawia się w sytuacji, gdy rozpoczyna się okres grzewczy i w wielu domach ogrzewa się przy pomocy kominków i pieców spalających paliwa stałe. Urządzenia stare i niewydajne oraz kiepskiej jakości opał sprawiają, że wiele pyłów wydostaje się przez komin i trafia do powietrza, którym wszyscy oddychamy.
Smog charakteryzuje się tak dużym stężeniem zawieszonych cząsteczek, że są one widoczne gołym okiem. Najłatwiej jest porównać jego wygląd do ciężkiej i nisko zawieszonej mgły. Czasami towarzyszy mu też nieprzyjemny zapach kojarzony ze spalaniem odpadów. Jest on szczególnie mocno wyczuwalny, jeśli smog pochodzi ze spalania bardzo niskiej jakości opału oraz śmieci.
Trzeba koniecznie pamiętać, że smog może łatwo wnikać do organizmów ludzi i zwierząt. Tym samym może łatwo je zatruwać i wpływać na ich zdrowie. Zwiększa on ryzyko wystąpienia wielu chorób płuc oraz całego układu oddechowego, nowotworów, miażdżycy, nadciśnienia i choroby Alzheimera. Wszystkie te schorzenia z kolei prowadzą do wysokiego ryzyka przedwczesnej śmierci.

Czy podczas alarmu smogowego można wietrzyć mieszkanie?

Nikt nie zabroni Ci wietrzyć swojego mieszkania, ale musisz wiedzieć, że jest to niezalecane. Podczas alarmów smogowych stężenie pyłów jest tak wysokie, że najczęściej odradza się jakąkolwiek dłuższą aktywność poza budynkiem. Czasami nawet zaleca się, by osoby, które nie muszą, nie opuszczały swojego miejsca zamieszkania. Stąd też czas trwania alarmu smogowego, to z pewnością kiepski moment na wietrzenie mieszkania.
Trzeba też pamiętać, że żadne okna nie są w pełni szczelne. Nawet gdy są zamknięte, do wnętrza mogą przedostawać się cząsteczki smogu, które są wdychane przez domowników. Z tego powodu warto pomyśleć o uszczelnieniu okien oraz o zainwestowaniu w odpowiedni sprzęt. Oczyszczacze powietrza już od dawna nie są czymś zarezerwowanym wyłącznie dla szpitali i gabinetów lekarskich. Obecnie powinno się używać ich także w mieszkaniach i wszystkich budynkach, w których przebywają ludzie.

Jak radzić sobie ze smogiem?

Jak już wspomniano, powinno się zabezpieczyć okna. Jeśli będą one szczelne, to mniej pyłów będzie dostawało się do mieszkania. Dobrym pomysłem jest także zdecydowanie się na tradycyjne firany lub zasłony. Tkanina zasłaniająca okno będzie chłonęła część pyłów i będzie je zatrzymywała. Oczywiście bardzo ważne jest to, by jak najczęściej ją prać i usuwać z niej to wszystko, co mogło na niej osiąść.
Dobrze jest też mieć w mieszkaniu sporo roślin. Udowodniono, że ich obecność wpływa na ilość tlenu w pomieszczeniach. Rośliny mogą też w naturalny sposób oczyszczać powietrze. Trzeba jednak mieć świadomość, że robią to w sposób mniej skuteczny, niż elektryczne oczyszczacze powietrza.

Jak skutecznie usunąć smog ze swojego mieszkania?

Jeśli chcesz mieć czyste mieszkanie, które jest wolne od smogu, to koniecznie powinieneś wyposażyć się w oczyszczacz powietrza. Powinien on być wyposażony w filtr HEPA, który może zatrzymywać nawet do 99% zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Trzeba też zaznaczyć, że wybór odpowiedniego urządzenia wcale nie jest prosty.
Najważniejsze jest dobranie jego wydajności odpowiednio do kubatury pomieszczenia. Zastosowanie jednego urządzenia na całe mieszkanie niestety nie ma sensu, bo oczyszczacz nie będzie nadążał z wykonywaniem swojej pracy. Może to doprowadzić do sytuacji, w której będzie on włączony przez całą dobę, a w powietrzu wciąż będą znajdowały się zanieczyszczenia. Dobierając urządzenie, szukaj takiego, którego wydajność przewyższa Twoje potrzeby.