Jak przeprowadza się konserwację podwozia?

Konserwacja podwozia powinna być przeprowadzana po to, by zwiększyć żywotność pojazdu. To właśnie dzięki niej auto może dłużej spełniać swoje zadanie i służyć właścicielowi. Podwozie jest narażone na wpływ wilgoci, soli drogowej, a nawet na obicia kamieniami i korozję. Utrzymanie go w dobrej kondycji jest bardzo ważne również ze względów bezpieczeństwa. Skorodowane podwozie nie będzie w stanie w razie kolizji zachować stref zgniotu. Co za tym idzie, jego zaniedbanie może zakończyć się tragedią.

Dlaczego podwozie nie może być skorodowane?

Przede wszystkim skorodowane blachy podwozia są bardzo słabe. Nie mają wystarczającej twardości, która jest deklarowana przez producenta. W związku z tym nie mogą też pełnić swoich podstawowych funkcji, czyli chronić pasażerów pojazdu podczas kolizji. Osłabione płyty nie zachowują stref zgniotu.

Jeśli chodzi o korodowanie podwozia, to nie można wskazać dokładnego wieku auta, w którym należy spodziewać się tego problemu. Wiele zależy od użytkowania samochodu oraz od jego garażowania. Duży wpływ mają też zabezpieczenia stosowane przez producenta pojazdu. Ogólnie można jednak zauważyć, że zwłaszcza w pojazdach produkcji azjatyckiej konserwację podwozia powinno się rozpocząć już w czwartym roku użytkowania. W przypadku samochodów z europejskim lub amerykańskim rodowodem zwykle konserwację można zacząć trochę później.

Etapy konserwacji podwozia

Konserwacja podwozia składa się z kilku podstawowych etapów. Jak łatwo się domyślić, nie można od razu przejść do impregnowania blachy. Najpierw konieczny jest demontaż osłon plastikowych i termicznych. Zdjąć należy także nadkola i nakładki progowe. Następnie całe podwozie należy dokładnie wyczyścić przy pomocy myjki ciśnieniowej i specjalnych detergentów. Impregnacja brudnych elementów mija się z celem i na pewno nie przyniesie zakładanych efektów.

Kiedy podwozie jest już czyste, można dokładnie się mu przyjrzeć. W takim stanie zdecydowanie łatwiej będzie zauważyć ewentualne ogniska korozji. Należy je usunąć mechanicznie, a następnie chemicznie odrdzewić miejsca, w których się znajdowały. Tylko tak można mieć pewność, że rdza nie wda się ponownie w dokładnie ten sam punkt.

Następnie można przystąpić do odtłuszczenia podwozia. Ma to na celu usunięcie zgromadzonych na nim resztek detergentów oraz ewentualnych pozostałości po olejach i smarach, które mogły nie zostać całkowicie zmyte podczas czyszczenia podwozia. Odtłuszczenie należy wykonać po to, by zwiększyć przyczepność preparatów konserwujących do blach.

Kiedy podwozie jest już gotowe, można nałożyć na nie podkład epoksydowy oraz dwie warstwy masy konserwującej.  To właśnie ona odgrywa w tym wypadku główną rolę i to jej zadaniem jest wzmocnienie blachy i jej ochrona przed degradacją. Gdy masa już całkowicie wyschnie, można przystąpić do montażu wszystkich wcześniej usuniętych osłon i pozostałych elementów.

By poszerzyć zakres usługi, podczas konserwacji można zdemontować także układ wydechowy, zbiornik paliwa i tylny zderzak. W takim wypadku praca zajmuje więcej czasu i jest bardziej skomplikowana, ale jej efekty są bardzo dobre. Takie usługi szczególnie poleca się w przypadku samochodów o bardzo skorodowanym podwoziu, które wymagają szczególnie dużo zainteresowania.