Jak pozbyć się rybików cukrowych? Jak je usunąć z mieszkania?

Rybiki cukrowe to owady, które szczególnie przepadają za wilgotnymi pomieszczeniami. Często się w nich osiedlają, o czym domownicy nawet nie wiedzą. Rybiki mają srebrzysty pancerz, dzięki któremu są dość dobrze widoczne, ale na opuszczenie kryjówek decydują się głównie w nocy. Jak się ich pozbyć? Jak usunąć rybiki ze swojego mieszkania?

Czy trzeba pozbywać się rybików?

Z założenia rybiki cukrowe to owady, które nie roznoszą chorób. Nie zbliżają się też do człowieka i nie gryzą. Żywią się produktami, które zawierając cukier. Lubią zagnieżdżać się w torebkach z ryżem, kaszą lub mąką. Mogą też osiedlić się pod tapetą, bo papier także jest dla nich atrakcyjny.
Rybiki nie są groźne dla człowieka, ale bez wątpienia powinno się je usuwać ze względów higienicznych. W końcu to oczywiste, że nikt nie chce dzielić swojego mieszkania z insektami.
Pamiętaj jednak, że jeśli masz w mieszkaniu kota, to nie musisz przejmować się rybikami. Koty to ich naturalni wrogowie. Doskonale widzą w ciemności, więc z pewnością, w krótkim czasie poradzą sobie z owadami. Być może dzięki obecności kota, nawet nie dowiesz się, że w Twoim mieszkaniu zagnieździły się rybiki.

Rybik cukrowy a czystość w mieszkaniu

Zacznijmy od tego, że pojawienie się owadów w kuchni lub łazience wcale nie oznacza, że w mieszkaniu jest brudno albo że jest ono zaniedbane. Rybiki lubią wysoką wilgotność, więc pojawiają się wszędzie tam, gdzie mogą mieć do niej dostęp. Mokre ścierki, wilgotny mop na podłodze albo źle wietrzone pomieszczenie to drobiazgi, które mogą doprowadzić do pojawienia się owadów.
W ciągu dnia rybiki chowają się w rurach i odpływach, więc łatwo je przegapić. Mogą też chować się w szczelinach w płytkach, czy szafkach kuchennych. W nocy wychodzą na żer i wtedy najłatwiej jest je zaobserwować.

Jak usunąć rybiki cukrowe?

Walka z rybikami cukrowymi nie jest łatwa. Jeśli założyły gniazdo pod tapetą albo pod płytkami to ciężko jest usunąć je bez pomocy profesjonalistów. Na początek jednak należy zacząć od generalnych porządków, podczas których trzeba zlokalizować gniazdo.
W pierwszej kolejności trzeba usunąć z mieszkania wilgotne ścierki, mopy i inne mokre tkaniny. Nie powinieneś w ogóle dopuszczać do ich zgromadzenia. Przejrzyj też szafki w kuchni i uporządkuj produkty spożywcze. Sprawdź, czy to właśnie w nich osiedliły się owady. Następnie uszczelnij wszelkie szczeliny, dziury, rury i odpływy. To w nich mogą chować się rybiki oraz wykorzystywać je do tworzenia gniazd. Do tego koniecznie też upewnij się, że w ścianach nie ma ubytków. Jeśli je znajdziesz, to wypełnij je szpachlą. Ubytki fugi możesz wypełnić silikonem łazienkowym.
Żeby usprawnić swoją walkę z rybikami, możesz też przygotować specjalny zapach, który będzie je odstraszał. Stwórz swoją własną kompozycję z cynamonu, rozmarynu o wrotyczu albo też używaj każdego z nich oddzielnie. Rybiki nie lubią ostrych zapachów, więc na pewno nie będą chciały przebywać blisko ich źródła. Do ich odstraszania możesz użyć też soku z cytryny. Rybiki nie lubią też zapachu lawendy, więc do walki z nimi możesz użyć preparatów przeznaczonych do odstraszania moli grasujących na ubraniach.

Jak zrobić domową pułapkę na rybiki?

Jeśli nie jesteś zwolennikiem gotowych środków na owady, to możesz przygotować pułapkę na rybiki we własnym domu. Wystarczy tylko posmarować kawałek tektury miodem. Słodki zapach zwabi owady, a kleista substancja nie pozwoli im uciec. Pułapkę ustaw na noc, bo to właśnie wtedy owady są najbardziej aktywne. Jeśli pułapka zadziała i znajdą się na niej owady, to powinieneś zalać ją wrzątkiem lub spalić.

Jak nie dopuścić do powrotu rybików cukrowych?

Jeśli udało Ci się już usunąć rybiki cukrowe, to koniecznie powinieneś zadbać o to, by już nie powróciły. Regularnie sprawdzaj podłogi i ściany w kuchni oraz w łazience w poszukiwaniu ubytków i pęknięć. Jeśli je zauważysz, to jak najszybciej je łataj.
Do tego też koniecznie zadbaj o to, by w Twoim mieszkaniu była odpowiednia wilgotność. Powietrze nie może być zbyt suche, bo będzie Ci się trudno oddychało, ale równocześnie nie może być w nim wielu mokrych mopów, szmat czy ręczników, które zachęcają owady do pojawienia się w pomieszczeniu. W celu utrzymania wilgotności powietrza na odpowiednim poziomie korzystaj z osuszacza powietrza. To niepozorne urządzenie zadba o jakość powietrza w Twoim mieszkaniu i równocześnie pomoże w usunięciu nadmiaru wilgoci.
Pamiętaj też o regularnym wietrzeniu łazienki, zwłaszcza po kąpieli lub prysznicu. To wtedy wilgotność jest najwyższa i trzeba działać, by szybko ją obniżyć.