Jak pozbyć się grzyba ze ścian i sufitów? Jak usunąć grzyba domowymi metodami?

Grzyb w mieszkaniu najczęściej pojawia się w formie czarnych wykwitów na ścianach, sufitach, oknach lub fugach. Walka z nim nie jest łatwa, bo ma on tendencję do szybkiego powracania na miejsce, z którego został usunięty. Bez wątpienia w tym wypadku oprócz objawów należy pozbyć się też przyczyny wystąpienia problemów. Jak to zrobić?

Przygotuj się do usuwania grzyba

Przede wszystkim musisz zacząć od przygotowania siebie i swojego stroju. Nie powinieneś czyścić ścian i sufitów bez odpowiedniego zabezpieczenia. Pamiętaj, że grzyb może być niebezpieczny dla zdrowia, więc powinieneś odpowiednio się przed nim chronić.
Absolutne minimum to rękawiczki ochronne, gogle i maseczka. Jeśli problem z grzybem jest bardzo zaawansowany, a na Ciebie czeka sporo czyszczenia, to rozważ też włożenie jednorazowego kombinezonu, który po pracy wyrzucisz do śmieci. Jeśli z niego nie korzystasz, to po prostu po zakończonym sprzątaniu zdejmij ubranie i je wypierz.
Grzyby pojawiające się w budynkach mogą mieć negatywny wpływ na pracę układu:

  • oddechowego,
  • pokarmowego,
  • immunologicznego,
  • nerwowego.

Kontakt z nim może być przyczyną częstych przeziębień, pojawienia się suchego kaszlu, bólu w klatce piersiowej i astmy oskrzelowej. Może on też przyczynić się do wystąpienia objawów alergii. Dla własnego bezpieczeństwa powinno się ograniczać z nim bezpośredni kontakt i w miarę możliwości szybko usuwać go ze swojego otoczenia.

Dlaczego pojawiają się wykwity w zamkniętych pomieszczeniach?

Podstawową przyczyną pojawiania się grzyba jest niewłaściwa cyrkulacja powietrza, a także podwyższona wilgotność. Innym powodem może też być użycie w aranżacji wnętrza niskiej jakości farby lub tapety. Na jego pojawienie mogą wpłynąć także wady konstrukcyjne budynku oraz awarie takie jak pęknięte rury czy nieszczelny dach.

Grzyb czy pleśń?

W budynkach mogą pojawić się grzyby i pleśnie. To zupełnie różne formacje. Grzyb może przerastać przez mury. Tworzy on widoczne narośle przypominające watę lub pajęczynę. Pleśń nie przerasta ścian i pozornie może wyglądać po prostu jak ciemna plama na niej. W razie wątpliwości do usuwania grzybów i pleśni można użyć uniwersalnych preparatów, które skutecznie radzą sobie z każdym rodzajem nalotu.

Jak usunąć grzyb ze ściany?

Zacznijmy od przypadku, w którym zagrzybienie jest bardzo silne i grzybnia przerosła przez mur. W takim wypadku konieczne jest skucie tynku oraz oczyszczenie powierzchni przy pomocy szorstkiej szczotki. Koniecznie trzeba na czas takiego czyszczenia zabezpieczyć swoje drogi oddechowe. Kolejny krok to umycie powierzchni, osuszenie jej oraz pokrycie preparatem grzybobójczym. To dzięki niemu nie ma ryzyka, że problem pojawi się z powrotem. Dopiero później można ponownie położyć tynk i pomalować ścianę lub sufit.
W przypadku gdy problem nie jest jeszcze poważny, można ograniczyć się do powierzchniowego zmycia grzyba. Najprościej jest przygotować domowy środek do walki z nim. Jest kilka różnych jego wariantów:

  • Wymieszaj szklankę octu z wodą — środek świetnie radzi sobie z czarnymi plamami. Można wykorzystywać go także do czyszczenia okien i ich ram. Dla pewności po aplikacji płynu na plamę powinno się odczekać kilka godzin i dopiero później go zmyć.
  • Wymieszaj dwie szklanki wody z 2 łyżeczkami olejku herbacianego — taki roztwór ma działanie dezynfekujące i ma przyjemny zapach.
  • Wlej wodę utlenioną do rozpylacza i polej nią zabrudzenia. Po kilku minutach możesz zetrzeć wodę wilgotną szmatką.

Jeśli nie masz zaufania do domowych sposobów, to możesz też sięgnąć po gotowe preparaty. Są one bardzo skuteczne, ale trzeba pamiętać, że zawierają silne składniki aktywne. Często mają charakterystyczny i dość nieprzyjemny zapach, który wymaga później wywietrzenia pomieszczenia.

Jak zapobiec pojawieniu się grzyba?

Podkreślmy też, że zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać pojawieniu się grzyba, niż z nim walczyć. Najprościej jest zadbać o prawidłową cyrkulację powietrza. Oznacza to, że konieczne jest regularne wietrzenie pomieszczenia. Częste otwieranie okien to systematyczna wymiana powietrza. Do tego trzeba też wspomnieć o rozszczelnieniu okien. W tym celu wystarczy ustawić klamkę pod kątem 45 stopni. Dzięki temu powietrze będzie mogło się wymieniać nawet przy zamkniętych oknach.
Dobrze jest także stosować w pomieszczeniach oczyszczacze powietrza. Usuwają one bakterie, roztocza oraz grzyby z ich formami przetrwalnikowymi. Oczywiście oczyszczacze powietrza dobrze radzą sobie także z innymi rodzajami zanieczyszczeń. Z tego powodu wpływają na podniesienie jakości powietrza w pomieszczeniu.