Jak odkurzyć obraz? Jak wyczyścić ramę obrazu?

Odkurzanie obrazów nie jest łatwe. Trzeba być bardzo ostrożnym, by przypadkowo nie uszkodzić dzieła. Sporo problemów może też być z wyczyszczeniem ramy. Zdarza się, że ma ona tak skomplikowany wzór, że jego dokładne odkurzenie jest zadaniem na kilka godzin. Z tego powodu trzeba znać sprytne sposoby na czyszczenie dekoracji ściennych i ich ram. O czym warto wiedzieć? Jak odkurzyć obraz i ramę?

Najpierw zabezpiecz obraz

Jeśli masz obraz w ramie to zanim przystąpisz do jakiegokolwiek czyszczenia, koniecznie powinieneś odpowiednio zabezpieczyć dzieło. Najlepiej jest zakryć je grubym kawałkiem tektury. Powinien on szczelnie przykrywać cały obraz, by na pewno nic nie przedostało się pod tekturę.
W niektórych wypadkach możliwe jest też po prostu wyjęcie dzieła z ram. To rozwiązanie jest najbezpieczniejsze i równocześnie najbardziej czasochłonne. W wielu wypadkach nie jest też możliwe. Zanim przystąpisz do czyszczenia, koniecznie upewnij się, z jakim rodzajem obrazu masz do czynienia i zrób wszystko, co możliwe, by nie został on uszkodzony podczas sprzątania.

Jak odkurzyć ramę obrazu?

Na początek zacznijmy od tego, że w żadnym wypadku nie należy odkurzać żadnym urządzeniem ram ze złoceniami. Mocny pęd powietrza mógłby zdmuchnąć kawałki złotej folii, więc konieczne byłoby przeprowadzenie drogiej naprawy.
Pozostałe ramy z kolei można bez obaw odkurzać przy pomocy ręcznego lub zwykłego odkurzacza wyposażonego w odpowiednio dobrane końcówki. Te przeznaczone do pielęgnacji skomplikowanych ram zwykle nie znajdują się w podstawowym zestawie ssawek, ale można je dokupić jako wyposażenie dodatkowe.
Do czyszczenia ram dobrze sprawdzają się wąskie końcówki ze specjalnymi otworami, które zapobiegają całkowitemu przyssaniu się ssawki do czyszczonego podłoża.
Jeśli ich nie masz, to możesz też sięgnąć po popularną ssawkę t-kształtną. To najpopularniejsza ze wszystkich końcówek, która świetnie sprawdza się też przy odkurzaniu wykładzin i tapicerek. Taka końcówka sprawdza się świetnie w przypadku ram bez zdobień i żłobień. Bardziej skomplikowane ramy możesz odkurzyć okrągłą końcówką z miękkim włosiem lub ssawką typu pędzel. Ma ona delikatne włosie, które łatwo dopasowuje się do kształtu powierzchni.
Przy odkurzaniu obrazów warto też wykorzystywać ssawkę szczelinową, czyli szczelinówkę. Pozwoli ona na to, by usunąć zabrudzenia nawet z bardzo trudno dostępnych miejsc. Szczególną uwagę warto zwrócić na elastyczną szczelinówkę. Można swobodnie ją wyginać, by jeszcze swobodniej doczyszczać skomplikowane żłobienia w ramach. Alternatywą dla niej jest ssawka szczelinowa rurkowa. Składa się ona z kilku cienkich rurek, które łatwo jest dopasować do wąskich i powtarzalnych żłobień.

Jak wyczyścić ramę?

Jeśli rama jest wykonana z tworzywa, to jej wyczyszczenie nie powinno być trudne. Wystarczy namoczyć szmatkę w letniej wodzie i delikatnie przetrzeć powierzchnię. Ewentualne żłobienia można przetrzeć przy pomocy patyczków kosmetycznych.
Ta metoda nie sprawdzi się jednak w przypadku ram drewnianych. Och najlepiej jest nie myć na mokro, ale jedynie je zabezpieczyć preparatem do drewna. Sprawdzonym sposobem jest podgrzanie pasty do drewnianej podłogi w kąpieli wodnej, a następnie delikatne jej wtarcie w ramę. Powinno się robić to przy pomocy bawełnianej ściereczki, która nie wchłonie zbyt szybko produktu.
Po paście dobrze jest sięgnąć też po olej lniany. Przy pomocy tej samej szmatki można delikatnie wetrzeć go w ramę. Olej zabezpieczy drewno przed zabrudzeniami oraz nada mu połysk.

Jak wyczyścić obraz?

Jeśli chodzi o czyszczenie samego obrazu, to stanowczo je odradzamy. Obrazy łatwo uszkodzić, więc nie powinno się ich odkurzać lub próbować czyścić ich na mokro. Jeśli uważasz, że obraz wymaga odświeżenia, to najlepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się po pomoc do specjalisty.
Jeśli masz w domu cenne dzieło sztuki, to w żadnym wypadku nie eksperymentuj z nim samodzielnie. Niewielki błąd może spowodować utratę wartości obrazu. Zdecydowanie lepiej jest więc skorzystać z pomocy konserwatora albo profesjonalnego artysty.