Jak myć podłogę bez smug? Jak skutecznie umyć podłogę?

Mycie podłóg jest trudniejsze, niż się to może wydawać. Teoretycznie wystarczy złapać za mop i przetrzeć wszystkie płaskie powierzchnie. W rzeczywistości zadanie to jest znaczenie skomplikowane i wymaga umiejętności, które można zdobyć wyłącznie przez ćwiczenia. Dzięki praktyce można nauczyć się technik, które wyjątkowo skutecznie radzą sobie z brudem i sprawiają, ze podłogi nie mają żadnych smug. Jak łatwo umyć podłogę? Jak ją myć, by nie były potrzebne żadne poprawki?

Zacznij od usunięcia pyłów

Nigdy nie można myć podłogi, na której znajdują się śmieci, kurz czy pyłki. Zawsze, zanim przejdziesz do mycia podłóg na mokro, musisz dokładnie zamieść lub odkurzyć podłogę. Oczywiście użycie odkurzacza jest dokładniejsze i bardziej wygodne, ale nie zawsze można sobie na nie pozwolić. Trzeba szczególnie na to uważać, jeśli podłoga jest mokra. Większość odkurzaczy nie jest zaprojektowana tak, by radziła sobie ze zbieraniem wilgotnych lub mokrych zanieczyszczeń.
Dokładne uprzątnięcie podłogi jest bardzo ważne głównie ze względu na to, że piasek ma własności ścierne. Gdyby nie został on usunięty przed myciem podłogi, to mógłby on porysować podłogę. Zarysowania będą szczególnie widoczne na podłogach drewnianych, panelach oraz na błyszczących płytkach.

Jak poprawnie umyć podłogę drewnianą?

Drewno i woda to zła para. Zbyt duża ilość wody sprawi, że drewno napuchnie, a potem zacznie butwieć i gnić. W żadnym wypadku nie powinno się dopuszczać do tego, by została ona zalana wodą. Z tego powodu powinno się myć naturalne drewno wyłącznie mocno odciśniętym mopem albo lekko zwilżoną ścierką.
Do mycia koniecznie trzeba użyć preparatu przeznaczonego do mycia właśnie tego rodzaju podłóg. Zwykle są to emulsje, które zawierają pewien procent substancji natłuszczających. Dzięki temu na powierzchni drewna tworzy się powłoka, która ogranicza wchłanianie wody przez drewno. Tym samym zmniejsza ona też ryzyko zaplamienia podłogi, bo większość plam można z niej po prostu zetrzeć suchą ścierką. Emulsje te mogą też mieć dodatek wosku, który sprawia, że podłoga wygląda na wypielęgnowaną i ma delikatny połysk.
By zapobiec powstaniu smug, konieczne jest powycieranie podłogi suchą ścierką. Najlepiej jest nie dopuścić do tego, by podłoga sama wyschła.

Jak umyć linoleum?

W przypadku podłóg z PCV, gumoleum i linoleum uniknięcie smug nie jest dużym wyzwaniem. Takie podłogi nie mają szczególnie dużych wymagań użytkowych. By skutecznie doczyścić linoleum, wystarczy wymieszać szare mydło lub płyn do mycia naczyń z letnią wodą. Podłogę myje się przy pomocy wilgotnego mopa.
Czy trzeba na koniec ją wytrzeć? Nie, jeśli nie zamierzasz po niej chodzić. Podłoga z linoleum nie ma tendencji do tego, by tworzyły się na niej smugi czy inne ślady po mopie. Nie musisz się nimi martwić. Jeśli jednak będziesz chodzić po mokrej podłodze, to z całą pewnością ją pobrudzisz podeszwami swoich butów. Koniecznie musisz poczekać, aż sama wyschnie albo po prostu przetrzeć ją na sucho.

Jak skutecznie umyć panele podłogowe?

Panele podłogowe nie są tak wymagające jak naturalne drewno. Można myć je wilgotnym mopem bez obaw o zniszczenia. Do mycia należy dodać odpowiedniego środka — uniwersalnego albo przeznaczonego wyłącznie do mycia paneli. Do letniej wody powinno się dolać niewielką ilość preparatu. Jeśli będzie go zbyt dużo, to powstanie sporo piany, a to właśnie ona pozostawia smugi na panelach. Pamiętaj — nie ma piany, nie ma smug. Koniecznie myj panele zgodnie z ich ułożeniem, a nie w poprzek. Dzięki temu zmniejszysz ilość wody, jaka dostanie się w przerwy pomiędzy pojedynczymi klepkami.
Wybierając preparat do mycia paneli podłogowych, zwróć uwagę na jego skład. Powinien to być środek bez dodatku amoniaku. Wprawdzie nie niszczy on paneli, ale może sprawić, że będą one matowe i nie będą wyglądały zbyt ładnie.

Jak umyć podłogę z płytek?

Płytki podłogowe należą do najłatwiejszych w utrzymaniu czystości. Są one nieprzepuszczalne dla wody, więc bez obaw można myć je wilgotnym mopem. Jeśli chodzi o detergent, to do mycia można dodać właściwie każdego płynu do podłogi, płynu do mycia naczyń albo szarego mydła. Warto jednak zwrócić uwagę na skład preparatu, bo płyny do drewna mogą mieć dodatki wosków lub olejów. Można stosować je na płytki, ale trzeba liczyć się z tym, że będą one po tym bardziej śliskie.
Żeby uniknąć smug na płytkach, powinno się je wytrzeć do sucha. Można zrobić to przy pomocy płaskiego mopa albo suchej ścierki.