Jak maglować pościel w domu? Czy trzeba maglować tekstylia?

Maglowanie kiedyś cieszyło się ogromną popularnością. W wielu miejscach znajdowały się magle, z których można było korzystać samodzielnie albo też skorzystać z usługi wykwalifikowanego pracownika. Obecnie zdecydowanie trudniej jest znaleźć magiel, choć wciąż z maglownicy korzystają hotele, szpitale i restauracje. Czy warto maglować pościel w domu? Jak można uzyskać efekt maglowania bez korzystania z profesjonalnej maglownicy?

Po co używa się maglownicy?

Maglowanie polega na wykorzystaniu urządzenia, które pozwala na wyprasowanie tkanin o dużej powierzchni np. serwet, obrusów, pościeli, ręczników czy zasłon. Proces maglowania jest połączony zwykle z krochmaleniem, dzięki czemu tkaniny stają się sztywne i bardzo odświeżone.
Zwykle prasowanie dużych tkanin jest nierealne. Maglowanie jest więc rozwiązaniem, które pozwala na uzyskanie materiału bez zagnieceń w rekordowo krótkim czasie. Z tego powodu jest ono wciąż wykorzystywane w miejscach, w których każdego dnia pierze się wiele kompletów pościeli.
Wiele osób wysoko ceni sobie charakterystyczną sztywność pościeli po maglowaniu i chcą ją czuć także we własnym mieszkaniu. Stąd też moda na maglowanie wróciła do nas.

Jak działa magiel?

Magiel wykorzystuje nacisk i wysoką temperaturę — podobnie jak tradycyjne żelazka. Zwykle maglownica złożona jest z dwóch walców, pomiędzy które wkłada się tkaninę. Walce są bardzo rozgrzane i naciskają na siebie wzajemnie. Dzięki temu umieszczona pomiędzy nimi pościel jest pozbawiona fałd i załamań.
Maglownice są różne. Można podzielić je najogólniej na domowe i przemysłowe. Różnią się one gabarytem i rodzajem zasilania. Koniecznie trzeba podkreślić, że nawet do obsługi domowego urządzenia trzeba mieć sporo doświadczenia. W tym zadaniu liczy się precyzja, bo nawet niewielkie załamania tkaniny zniweczą końcowy efekt.

Domowe maglowanie — krok po kroku

Maglowanie jest procesem, na który składa się kilka etapów. Na początek trzeba wyprać tkaniny. Dobrze jest zrobić to zgodnie z zaleceniami producenta pościeli. Informacje na metce są szczególnie ważne, jeśli chodzi o dobór prawidłowej temperatury prania. Zbyt wysoka może spowodować pojawienie się większej ilości zagnieceń, a zbyt niska nie będzie wystarczająca do usunięcia plam. W miarę możliwości pościel powinno prać się złożoną w kostkę i umieszczoną w specjalnym worku lub białej bawełnianej powłoczce na poduszkę.
Do prania można dodać krochmalu, który sprawi, że tkanina się usztywni, a efekt maglowania utrzyma się dłużej. Krochmal można kupić w formie gotowego produktu lub też przygotować go samodzielnie. Wystarczy do garnka wlać litr zimnej wody. Jedną szklankę należy odlać, a resztę zagotować. W szklance z wodą powinno się rozmieszać łyżkę skrobi lub mąki ziemniaczanej, a następnie wlać ją do garnka, gdy ciecz w nim się już zagotuje. Mieszanina bardzo szybko będzie gęstnieć, więc trzeba ją mieszać intensywnie, by rozbić ewentualne grudki. Po kilku minutach garnek można zdjąć z palnika i zostawić do przestudzenia. Krochmal powinien mieć konsystencję gęstego kisielu.
Nie wlewa się go do szufladki na detergenty, ale dodaje bezpośrednio do bębna pralki już po zakończeniu cyklu. Na koniec konieczne jest jeszcze dodatkowe płukanie.
Wyprane i wykrochmalone tkaniny najlepiej jest suszyć pionowo, czyli rozwieszone na sznurze. Do profesjonalnego maglowania powinny one być całkowicie wysuszone. Do prasowania w warunkach domowych powinny one być delikatnie wilgotne. Wtedy są najbardziej podatne na działanie temperatury.
Alternatywą dla maglowania jest oczywiście prasowanie. Jednak prasowanie tradycyjnym żelazkiem w wypadku tkanin o dużej powierzchni jest dość trudne. Zdecydowanie łatwiej jest wykorzystać generator pary przystosowany do pracy w pionie. Dzięki temu nie trzeba martwić się tym, że deska do prasowania jest zbyt mała i że ciągle trzeba przesuwać materiał. Żelazko pionowe umożliwia wyprasowanie pościeli bezpośrednio na sznurku i to bez konieczności wywierania fizycznego nacisku na tkaninę. W ten sposób zdecydowanie zmniejsza się ryzyko uszkodzenia materiału albo pobrudzenia go brudną stopą żelazka.