Jak czyścić miedziane przedmioty? Jak dbać o brąz?

Miedź i brąz są często wykorzystywane do produkcji okuć meblowych. Czasami z tych metali (i ich stopów) wytwarza się również klamki i kołatki do drzwi. Są one też wykorzystywane do produkcji trwałych ozdób np. figurek, pucharów i statuetek. Wszystkie te przedmioty trzeba czyścić. W przeciwnym wypadku będą wyglądały nieestetycznie i zamiast ozdabiać aranżację, będą ją szpecić. Jak dbać o brąz? Jak poprawnie czyścić miedź?

Jak czyścić przedmioty z miedzi?

Miedź jest nazywana też metalem cypryjskim. Ma charakterystyczny odcień, który jest wyjątkowo ozdobny, a co za tym idzie — jest atrakcyjnym materiałem do produkcji dekoracji wykorzystywanych w aranżacjach wnętrz. By miedź była piękna, musi być odpowiednio pielęgnowana. Koniecznie trzeba utrzymać ją w czystości, by prezentowała się pięknie.
W przypadku usuwania niewielkich zabrudzeń proces mycia miedzi jest wyjątkowo prosty. Wystarczy przygotować mieszankę ciepłej wody oraz mydła w płynie. Następnie należy wylać mieszankę na szmatkę i przetrzeć nią zabrudzone powierzchnie z miedzi. Na koniec trzeba dać im trochę czasu, by całkowicie wyschły. O ile to możliwe, to warto wykorzystać do tego promieniowanie słoneczne. Jeśli to niemożliwe, to można też dokładnie wytrzeć miedziane elementy miękką szmatką.
Jeśli miedź jest bardzo brudna, to będzie trzeba podjąć bardziej skomplikowane działania. Zabrudzone elementy powinno się zanurzyć w gorącej wodzie z odrobiną amoniaku. Powinno się pozwolić im chwilę poleżeć w tej mieszance, a potem potrzeć miedziane elementy szmatką. Na koniec całość trzeba dobrze wypłukać w ciepłej wodzie, by pozbyć się pozostałości amoniaku. Jeśli zabrudzenia nie zejdą po pierwszym myciu, konieczne jest powtórzenie całej procedury.
Do usuwania najtrudniejszych i najbardziej upartych zabrudzeń można używać też cytryny przekrojonej na pół albo pasty z soli kuchennej i odrobiny gorącego octu winnego. Ten ostatni sposób świetnie sprawdza się do usuwania zielonego nalotu, który może pojawić się na starej miedzi.
Niezależnie od wybranej metody czyszczenia miedzi, koniecznie trzeba pilnować, by nie pozostały na niej zacieki. Po jej wysuszeniu powinno się też dokładnie wypolerować metal, by był błyszczący i przyciągał spojrzenia.

Jak czyścić brąz?

Brąz to stop miedzi z cyną, w którym zawartość tej pierwszej wynosi od 80 do 90%. Inne stopy tych metali to mosiądze. Brąz jest wyjątkowo popularny, bo ma charakterystyczny kolor. Wyróżnia go wysoka trwałość i możliwość zastosowania obróbki plastycznej. Stąd też wykorzystuje się go do wytwarzania wielu domowych ozdób i elementów mebli. Jego czyszczenie może być dość skomplikowane
Najłatwiej jest wyczyścić brąz miękką szczoteczką do zębów. Jej włosie powinno się moczyć w świeżym soku z cytryny. Zawarty w nim kwas skutecznie rozpuści zabrudzenia. Na koniec wystarczy go tylko spłukać albo przetrzeć przedmiot wilgotną szmatką. Kiedy wyschnie, można go wypolerować, by błyszczał.
Brąz można też czyścić w taki sposób jak miedź — przyda się więc mieszanka wody z amoniakiem albo pasta z soli kuchennej i gorącego octu.