Jak często odkamieniać pralkę? Jak to robić?

Odkamienianie to proces usuwania kamienia kotłowego, jaki może pojawić się w urządzeniach, które wykorzystują podgrzewaną wodę z sieci wodociągowej. Jednym z takich urządzeń jest pralka. Zebrany w niej kamień może ją uszkodzić i wpłynąć na jakość prania. Jak usuwać kamień kotłowy bez ryzyka popsucia urządzenia? Jak często należy odkamieniać pralkę?

Kamień kotłowy a twardość wody

Kamień kotłowy, który pojawia się w urządzeniach, powstaje na skutek wytrącania się jonów wapnia z podgrzewanej twardej wody. Początkowo tworzy on biały osad. Z czasem robi się on coraz grubszy i twardszy. Ostatecznie przyjmuje on formę kamienia, którego nie można usunąć nawet poprzez szorowania. Zdecydowanie prościej jest rozpuścić go chemicznie.
Oczywiście występuje ścisła korelacja pomiędzy twardością wody a tworzeniem się kamienia kotłowego. Im woda jest twardsza, tym więcej jonów wapnia zawiera. Tym samym podczas jej podgrzewania może wytrącać się więcej osadu.

Jak często odkamieniać pralkę?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak często powinno się odkamieniać pralkę. W rzeczywistości jest to uzależnione od twardości wody w konkretnym gospodarstwie. Warto więc obserwować swoje urządzenie i wyciągnąć na tej podstawie wnioski albo też wykonać prosty test twardości wody.
Bez wątpienia można jednak stwierdzić, że pralkę powinno się odkamieniać przynajmniej dwa razy do roku. Dobrym rozwiązaniem jest też dodawanie do każdego prania niewielkiej ilości produktu zmiękczającego wodę i odkamieniającego wewnętrzne części pralki. Są to specjalne preparaty, które nie wpływają na jakość i wygląd ubrań, a działają jedynie na kamień. Dzięki temu są one bezpieczne dla tkanin.
Podkreślmy również, ze w przypadku usuwania kamienia jeszcze ważniejsza niż częstotliwość jest regularność. Pozwala ona na pozbywanie się kamienia kotłowego jeszcze zanim utworzy on grubą warstwę, która mogłaby zniszczyć części urządzenia i wpłynąć na jego pracę. W przypadku większości czynności higienicznych, mających na celu utrzymanie czystej przestrzeni, najważniejsze jest regularne ich wykonywanie. W ten sposób można zapobiec uszkodzeniom, które są skutkiem zaniedbania.

Jak można odkamienić pralkę?

W przypadku pralki odkamienie jest dość proste. Wystarczy wlać jedną szklankę octu do szufladki na detergenty i włączyć program z wysoką temperaturą. Ocet zdezynfekuje wnętrze urządzenia i usunie z niego nieprzyjemne zapachy. Trzeba jednak zaznaczyć, że z czasem ocet może wpłynąć negatywnie na stan uszczelek i innych gumowych elementów w pralce. Z tego powodu nie powinno się go nadużywać.
Alternatywą dla octu jest wykorzystanie profesjonalnych środków do odkamieniania pralki. Ich użycie nie jest skomplikowane. Zwykle po prostu wrzuca się je do szufladki i uruchamia cykl prania. Po odkamienianiu pralki nie ma potrzeby jej płukania. Dobrym pomysłem może być połączenie czyszczenia pralki wraz z jej odkamienianiem.