Jak bezpiecznie wybielić firanki? Co zrobić, by firany były naprawdę białe?

Białe firanki mogą być wizytówką każdego domu. Problem jednak tkwi w tym, że biel bardzo szybko żółknie lub szarzeje. Z tego powodu utrzymanie firanek w odpowiedniej kondycji nie jest proste. Na szczęście są liczne sposoby na to, by pielęgnować biel. Jak wybielić firanki? Jak je rozjaśnić i nadać im pożądany odcień?

Jak wybielić firanki? – gotowe wybielacze

Na rynku jest wiele różnego typu wybielaczy do tkanin. Są to detergenty o skutecznym działaniu, ale należy pamiętać, że są one dość agresywne i używane często mogą niszczyć włókna tkanin. Chemiczne wybielacze zwykle mają też dość nieprzyjemny zapach, który w dużym natężeniu może powodować bóle głowy.
Stosowanie gotowych wybielaczy nie jest trudne. Zwykle jedną porcję detergentu należy umieścić w misce z letnią wodą i wykorzystać roztwór do namoczenia firanek. Po kilku godzinach należy je delikatnie odcisnąć i wyprać w pralce z dodatkiem środka do prania białych tkanin oraz jeszcze jednej porcji wybielacza. Po takim zabiegu firanki powinny być czyste i śnieżnobiałe. To proste rozwiązanie, ale z obawy o spadek jakości tkaniny, nie powinno się go powtarzać zbyt często. Domowe metody są zdecydowanie bezpieczniejsze i pozbawione nieprzyjemnego zapachu wybielacza.

Jak wybielić firanki solą kuchenną?

Sprawdzony środek do wybielania firanek to zwykła sól kuchenna, którą można znaleźć w każdym domu. By przygotować roztwór o odpowiednim stężeniu na każde 3 litry letniej wody, należy wsypać 4 łyżki soli. Warto dobrze go rozmieszać, by sól się rozpuściła. W mieszaninie należy zamoczyć firany i zostawić je przynajmniej na kilka godzin. Bez obaw można nawet namaczać je przez całą noc. Potem wystarczy wypłukać firanki i je rozwiesić, by wyschły w odpowiedniej dla nich pozycji.
Ta metoda całkiem dobrze radzi sobie z usuwaniem przebarwień, choć nie odświeża ona tkanin. Firany będą zdecydowanie bielsze, ale nie będą pachniały. Jeśli zależy Ci na tym, by miały świeży zapach, to podczas usuwania z nich soli, możesz dodać odrobinę płynu do płukania tkanin. Możesz też wyprać firanki w pralce, a dopiero później namoczyć je w roztworze soli.

Jak wygląda wybielanie firanek sodą?

Do wybielania firanek można też użyć niezawodnej sody oczyszczonej. Używa się jej do przygotowania roztworu do namaczania tkanin jeszcze przed praniem. Na 5 litrów letniej wody powinno się użyć około 80 gramów sody oczyszczonej albo duży proszek do pieczenia. Namaczanie powinno trwać przynajmniej pół godziny, choć jeśli będzie dłuższe, to z pewnością nie wpłynie negatywnie na stan tkaniny.
Po tym czasie należy umieścić mokrą firanę w pralce i wyprać jak zwykle. Wilgotną należy rozwiesić do wysuszenia. Po zastosowaniu sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia firana powinna być zdecydowanie jaśniejsza i równocześnie wolna od wszystkich nieprzyjemnych zapachów, jakie mogły zostać przez nią wchłonięte.

Jak wybielić firanki przy pomocy skorupek?

Stara ludowa metoda prania firanek opiera się na wykorzystaniu skorupek od jajek. Należy je pokruszyć i umieścić w bawełnianym woreczku. Powinien on być na tyle szczelny, by odłamki z niego nie wypadały, ale równocześnie musi mieć na tyle luźny splot, by woda i zabrudzenia mogły swobodnie przenikać pomiędzy włóknami woreczka.
Worek wkłada się do bębna pralki i pozostawia w niej podczas prania. Skorupki wchłaniają i gromadzą w sobie zabrudzenia wypłukiwane z tkaniny. Nie są środkiem chemicznym, więc nie wpływają też negatywnie na strukturę samej firanki i przedłużają jej żywotność.

Jak spowolnić szarzenie firanek?

Firany szarzeją na skutek tego, że gromadzą się w nich zanieczyszczenia i zabrudzenia. Z czasem wpływają one na widoczny kolor firany, choć równocześnie brud nie jest widoczny gołym okiem. By go skutecznie usunąć bez konieczności ściągania firan z karniszy, można sięgnąć po żelazko pionowe albo generator pary. Gorąca para wodna poradzi sobie z drobnoustrojami, odświeży tkaninę i sprawi, że będzie ona prezentowała się zdecydowanie lepiej. Takie regularne pielęgnowanie firanek może sprawić, że będą one wymagały zdecydowanie rzadszego prania i nie będą tak szybko zmieniały swojego koloru.