Czym myć meble kuchenne? Jak je czyścić?

Piękna i czysta kuchnia może być wizytówką domu. Często to właśnie ona jest nazywana sercem mieszkania. To także w niej przygotowywane są posiłki dla wszystkich domowników, więc bez wątpienia kuchnia powinna być czysta i zadbana. Jak ją prawidłowo pielęgnować? Jak ją czyścić? Co zrobić, by wyglądała dobrze przez długi czas?

Jak myć szafki kuchenne?

Zacznijmy od tego, czego powinno się używać do czyszczenia szafek w kuchni. Najlepsze będą niepylące ściereczki wykonane np. z mikrofibry albo gąbki bez ostrej powierzchni. Takie przedmioty nie rysują powierzchni, więc ich używanie nie powinno mieć negatywnego wpływu na stan mebli.
Przy myciu szafek należy przestrzegać znanej i bardzo logicznej zasady — od góry do dołu. Oznacza ona, że najpierw należy wyczyścić przestrzeń na szafkach wiszących, następnie szafki wiszące i dopiero na koniec segmenty stojące bezpośrednio na podłodze. Dzięki temu kurz i zabrudzenia, które spadają z góry, mogą zostać bez problemu usunięte na dalszym etapie sprzątania i nie ma potrzeby ponownego mycia tych samych miejsc.
Co ważne, najpierw należy umyć wnętrze opróżnionych szafek, a dopiero na sam koniec ich fronty. Takie rozwiązanie sprawia, że meble mogą być czyste od zewnątrz bez konieczności poprawek.

Czym czyścić meble kuchenne z połyskiem?

W ostatnich latach prawdziwym hitem są meble kuchenne z połyskiem. Są eleganckie i nowoczesne, a do tego świetnie wyglądają. Niestety, ale też bardzo szybko się brudzą. Na powierzchniach z połyskiem są bardzo dobrze widoczne wszelkie ślady po przygotowywanych posiłkach. Zdarza się, że na frontach szafek pozostają nawet wyraźne odciski palców.
Z tego powodu takie meble wymagają wyjątkowo regularnej pielęgnacji. Na szczęście nie jest ona skomplikowana. Meble kuchenne lakierowane nie wymagają stosowania specjalnych detergentów czy trudnodostępnej chemii. Do ich czyszczenia można użyć uniwersalnego płynu albo przygotować samodzielnie roztwór z wody, płynu do mycia naczyń i niewielkiego dodatku płynu do mycia szyb. To właśnie ten ostatni składnik sprawia, że powierzchnie z połyskiem wyglądają na zadbane.
Roztworem powinno się przecierać wszystkie powierzchnie mebli. Wystarczy wylewać go niewielkimi porcjami na miękką ściereczkę. Na koniec warto przetrzeć wszystkie szafki na sucho. Dzięki temu nie zostaną na nich brzydkie smugi.
Bardzo ważne jest też to, że w podobny sposób można pielęgnować meble kuchenne pokryte okleiną. Są one wyjątkowo popularne, bo są ekonomiczne i dostępne w tysiącach wariantów. Są też proste w utrzymaniu czystości. Wystarczy po prostu przemywać je wodą wymieszaną z płynem do mycia naczyń.

Jak myć meble kuchenne drewniane?

Drewno nie lubi wody, ale równocześnie wygląda wyjątkowo atrakcyjnie. Z tego powodu jest ono wykorzystywane także do produkcji mebli kuchennych, które siłą rzeczy mogą być narażone na kontakt z większą wilgotnością niż np. w salonie czy gabinecie. Stąd też meble drewniane do kuchni zwykle są dodatkowo zabezpieczone przed działaniem podwyższonej wilgoci.
Do ich mycia powinno się używać specjalnych preparatów do drewna, które pielęgnują jego strukturę. Nie powinno się w żadnym wypadku sięgać po środki ścierne oraz żrące. Do ich czyszczenia nie stosuj też samej wody. Jeśli chcesz, by Twoje drewniane meble wyglądały dobrze jak najdłużej, to nie eksperymentuj z domowymi sposobami, ale zaufaj profesjonalnej chemii.

Jak usuwać tłuste plamy z mebli kuchennych?

W kuchni bardzo łatwo o tłuste zabrudzenia, które szczególnie trudno usunąć. Na szczęście są domowe sposoby, które dobrze i szybko radzą sobie nawet z trudnymi plamami. Większość płynów do mycia naczyń została tak skomponowana, by szybko rozpuszczały tłuszcz. Mogą więc przydać się do zmywania tłustych zabrudzeń.
Jeśli plamy są zaschnięte, to zdecydowanie lepiej poradzi sobie z nimi roztwór sody oczyszczonej. Do jednego litra ciepłej wody należy dodać cztery łyżki sody i wymieszać. Roztworem powinno się delikatnie nasączać szmatkę, a następnie wykorzystać ją do starcia plamy. W podobny sposób można wykorzystać ocet. Można używać go w formie stężonej albo też rozrobić go z innymi składnikami. Najbardziej znanym domowym środkiem do walki z tłuszczem jest mieszanina dwóch szklanek wody, szklanki octu oraz dwóch łyżeczek płynu do mycia naczyń. Miejsce po zabrudzeniu warto na koniec wytrzeć do sucha.