Nie ma wątpliwości co do tego, że samochód powinien być czysty. Od dawna też wiadomo, że nie wszystkie zanieczyszczenia, które się w nim znajdują, są widoczne gołym okiem. Oznacza to, że trzeba naprawdę bardzo się postarać, by całe wnętrze kabiny było czyste i bezpieczne dla osób, które się w nim znajdują. Jak zdezynfekować auto? Co zrobić, by pozbyć się z niego bakterii i wirusów? Jak przygotować pojazd do dalszego użytkowania?
Dezynfekcja jest ważna!
Każdy chciałby czuć się w swoim samochodzie bezpiecznie. To jest oczywiste. Jednak trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo ma wiele twarzy. Kiedy mowa o pojazdach, to w pierwszej kolejności mamy na myśli ich sprawność oraz to, jak zachowają się podczas ewentualnego wypadku. Dzięki coraz większej świadomości konsumentów częściej wybierane są takie modele samochodów, które mają małą strefę zgniotu i w razie wypadku mogą one lepiej chronić kierowcę i pasażerów.
Nie można jednak zapominać też o istnieniu bezpieczeństwa sanitarnego. W przypadku pojazdów jest ono tak samo ważne jak w przypadku mieszkań. Od kiedy koronawirus dotarł do Polski, potrzeba dezynfekcji jest oczywista i podkreślana na każdym kroku. Dzięki niej można pozbyć się nie tylko samego koronawirusa, ale też innych wirusów oraz bakterii.
Warto podkreślić, że powinno się dezynfekować wnętrza wszystkich samochodów — nawet tych użytkowanych prywatnie. Tylko tak można mieć pewność, że jego używanie jest rzeczywiście bezpieczne.
Często wozisz nieznajomych pasażerów?
Kwestia dezynfekcji pojazdu jest szczególnie ważna w przypadku osób, które często przewożą nieznajomych pasażerów. Coraz więcej osób decyduje się na zostanie kierowcą Ubera, Bolta czy Free Now. Nie ma w tym nic złego, ale trzeba mieć świadomość, że w takim wypadku powinno się dodatkowo zadbać o czystość swojego samochodu. Samo pranie tapicerki nie wystarczy, by auto było bezpieczne pod względem sanitarnym.
Z tego powodu jasne jest, że każdy, kto udostępnia swoje auto, powinien zwrócić szczególną uwagę na jego regularną dezynfekcję. Dotyczy to także taksówkarzy oraz osób, które zarządzają wypożyczalniami samochodów — tradycyjnymi oraz tymi na minuty. By zapewnić wszystkim kierowcom oraz pasażerom bezpieczeństwo, należy dezynfekować całą kabinę ze szczególnym uwzględnieniem elementów, które są najczęściej dotykane podczas wsiadania i wysiadania z samochodu. Trzeba więc pamiętać o dokładnej dezynfekcji dla dobra wszystkich osób, które korzystają z pojazdu. Warto więc przygotować swoją własną rutynę poprawnej pielęgnacji auta.
Dezynfekcja na szybko
Dezynfekcję samochodu można przeprowadzić na dwa sposoby — szybki z wykorzystaniem specjalnej chemii oraz zajmujące więcej czasu, ale bardzo dokładne ozonowanie. Na początek przyjrzyjmy się szybkiej dezynfekcji samochodu. Można ją przeprowadzać właściwie każdego dnia, nawet po kilka razy. Dezynfekcję wykonuje się przy użyciu rozpylaczy z płynem dezynfekcyjnym lub nasączonych nim chusteczek. Te drugie zapewniają bardziej precyzyjną aplikację, a ryzyko, że płyn dostanie się do elektroniki, jest minimalne.
Podczas takiej dezynfekcji trzeba się skupić na elementach najczęściej dotykanych, czyli kierownicy, klamkach, hamulcu ręcznym oraz lewarku zmiany biegów. To one mogą stanowić największe zagrożenie pod względem sanitarnym, nawet jeśli zwykle jeździsz w swoim aucie sam.
Ważną kwestią jednak jest to, że używany płyn powinien być przeznaczony do dezynfekcji kabin pojazdów. Dlaczego? Bo skóra naturalna oraz syntetyczna mogą niszczyć się na skutek dezynfekcji wykonywanej przy użyciu nieodpowiedniego płynu. Pewnym zagrożeniem dla jej stanu może też być zbyt duża częstotliwość zabiegu. Więc by móc wykonywać go bez strachu o obszycie kierownicy i inne skórzane elementy, powinno się sięgać wyłącznie po dedykowane produkty.
Pełna dezynfekcja samochodu
Raz na jakiś czas powinno się także przeprowadzić pełną dezynfekcję kabiny. Na początek dobrze jest dokładnie wyprać jego tapicerkę i pozbyć się widocznych na niej zabrudzeń. Następnym krokiem powinno być ozonowanie kabiny. Polega ono na wtłoczeniu do jej wnętrza ozonu, czyli gazu, który naturalnie znajduje się w ziemskiej atmosferze. Z racji tego, że jest on reaktywną formą tlenu, to może on rozrywać ściany komórkowe drobnoustrojów oraz grzybów, co powoduje rozlanie się ich plazmy.
To właśnie dzięki temu dezynfekcja ozonem jest tak skuteczna. Ozon jest gazem, więc bez trudu wnika we wszelkie szczeliny i trudno dostępne miejsca. Do tego też nie wpływa negatywnie na działanie elektroniki oraz nie niszczy elementów skórzanych. Dzięki temu jest to optymalne rozwiązanie dla każdego rodzaju pojazdu.
Ozonowanie trwa około 30 minut. Po nim powinno się odczekać kolejne 30 minut po to, by stężenie ozonu się zmniejszyło i wyrównało z otaczającą atmosferą. Po takim czasie z pojazdu można już normalnie korzystać. Ozonowanie jest proste i bardzo skuteczne. Z tego powodu jest ono też wykorzystywane do dezynfekcji karetek czy radiowozów.