W większości nowoczesnych żelazek znajduje się specjalna komora, do której można wlać wodę. Może ona być później wykorzystywana do spryskania prasowanego materiału albo też do generowania pary. Jednak nie każda woda nadaje się do użytku. Problemem może być jej zbyt wysoka twardość. Czym ona tak właściwie jest? Jaka powinna być woda wlewana do żelazka?
Czym jest twardość wody?
W większości gospodarstw domowych w Polsce można spotkać się z wodą zupełnie twardą albo średnio twardą. W obu wypadkach jest to spory problem, bo może on wpłynąć na stan urządzeń gospodarstwa domowego, które wykorzystują wodę. Wysoka twardość wody może być przyczyną awarii zmywarki, pralki, czajnika czy żelazka.
Twardość wody opisuje zawartość jonów wapnia i magnezu, które są w niej rozpuszczone. Im jest ona wyższa, tym większe jest ryzyko, że pozostawi po sobie brzydki osad i w końcu doprowadzi do osadzenia się kamienia. O ile nie jest on regularnie usuwany, to może on z czasem zniszczyć urządzenie, w którym się znajduje.
Nie ma też jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak kamień kotłowy wpływa na zdrowie ludzi. Można znaleźć opinie, że jest on źródłem minerałów, których zwykle w diecie jest zbyt mało, więc może on uzupełnić braki. Inne opinie dotyczą tego, że kamień może wpływać negatywnie na zdrowie. Bez wątpienia jednak napoje z unoszącymi się kawałkami kamienia wyglądają nieestetycznie. Te unoszące się osady mogą też wpłynąć negatywnie na stan urządzeń i zapchać znajdujące się w nich kapilary i wężyki o małej średnicy.
Jak sprawdzić twardość wody?
Próbkę wody można zawieźć do laboratorium, które przeprowadza badania twardości. Badanie jest odpłatne, ale daje wiarygodny i precyzyjny wynik. Zwykle jednak nie jest on potrzebny do tego, by prawidłowo dobrać metodę zmiękczania wody.
Z tego powodu na użytek domowy wystarczy przeprowadzić krótki test paskowy, który daje orientacyjny wynik. Specjalny pasek papieru zanurza się w wodzie, a następnie porównuje jego odcień ze skalą na opakowaniu. Dokładniejszy wynik może dać tester kropelkowy, który wykorzystuje filtrację. Z powodzeniem można wykorzystać go w warunkach domowych.
Twarda woda w generatorze pary i żelazku
Pod wpływem podgrzewania twardej wody wytrącają się z niej jony i tworzy się kamień. Jest to zjawisko zdecydowanie niepożądane w przypadku żelazek i generatorów pary, w których woda jest potrzebna do ich funkcjonowania. Pojawienie się kamienia w urządzeniu łatwo jest rozpoznać, bo stopa urządzenia zacznie brudzić ubrania. Najczęściej pozostawia ona na nich brązowe zacieki.
W nowoczesnych modelach urządzeń do prasowania się specjalne szufladki antywapienne. Są to niewielkie komory umieszczone w tylnej części żelazka lub generatora, w których mogą zbierać się cząsteczki kamienia. Żeby je usunąć, wystarczy wyjąć szufladkę i ją przepłukać. Warto robić to regularnie, by nie dopuścić do pojawienia się zbyt dużej warstwy utwardzonego osadu.
Jaką wodę wlewać do żelazek?
Najlepszą wodą do żelazek i stacji parowych jest woda destylowana lub demineralizowana. W obu przypadkach woda ta jest pozbawiona jonów, które mogłyby się wytrącać podczas podgrzewania. Alternatywą jest stosowanie wody z dzbanka filtrującego, o ile filtr nie został wzbogacony w jony magnezu. Pewnym rozwiązaniem jest też stosowanie specjalnych preparatów zmiękczających.