Sprzątanie strychu nie musi być koszmarem — poznaj sprawdzone patenty

W każdym domu znajduje się takie miejsce, w którym chowa się wszystkie niepotrzebne rzeczy. Zwykle trafiają do niego przedmioty, które mogą przydać się w przyszłości albo takie, których po prostu żal wyrzucić. Wiele z nich to rzeczy, których właściciele obdarzyli je sentymentem i nie są gotowi do ich wyrzucenia, mimo że już na pewno do niczego się nie przydadzą. Jednak nie ma pomieszczeń o nieskończonej pojemności. Nawet największy strych czy poddasze w końcu nie będzie w stanie pomieścić więcej rzeczy. Sposobem na poradzenie sobie z nadmiarem są porządki. Jak je przeprowadzić? Poznaj sprawdzone patenty!

Nie masz czasu? Zatrudnij ekipę

Wiele osób nie sprząta strychu, bo nie ma na to czasu. Nic w tym dziwnego, bo przecież trudno wyobrazić sobie, żeby sprzątanie rzadko używanego poddasza było dla kogoś priorytetem. Jednak wcale nie jest to dobry powód, by pozwolić na to, że będzie panował tam bałagan. Dlatego warto szukać nowoczesnych i sprawdzonych rozwiązań.
Do sprzątania strychu najłatwiej jest po prostu zatrudnić ekipę sprzątającą. Jej zadaniem będzie posegregowanie rzeczy, zniesienie ich ze strychu oraz wywóz tych niepotrzebnych. Poza tym fachowcy mogą sprawnie wyczyścić podłogi, usunąć pajęczyny i pozbyć się starego kurzu. Oczywiście w grę wchodzi też mycie okien, o ile znajdują się one na strychu lub poddaszu. Każde sprzątanie warto zakończyć ozonowaniem, które zdezynfekuje pomieszczenie i jeszcze pomoże zneutralizować nieprzyjemne zapachy. W przypadku długo nie otwieranych części domu na pewno jest to bardzo wskazane.

Zdystansuj się

Jeśli chcesz sprzątać strych czy poddasze samodzielnie, to musisz postarać się zdystansować od tego emocjonalnie. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo są przywiązane do posiadanych przedmiotów. Wyrzucanie starych dziecięcych zabawek, zeszytów szkolnych czy pamiątek zabranych z poprzedniego mieszkania bywa trudne, ale czasami jest niezbędne do tego, by odzyskać wolną przestrzeń na zupełnie nowe rzeczy.
Porządkując przedmioty, staraj się nad nimi nie rozmyślać zbyt dużo. Nie trać czasu na ich oglądanie i przypominanie sobie, skąd się tutaj wzięły i do czego były używane. Jeśli pozwolisz sobie na wspomnienia, to zmarnujesz mnóstwo czasu, a sprzątanie nie posunie się do przodu.
To jeden z wielu powodów, dla których łatwiej jest sprzątać osobom obiektywnym, dla których stare przedmioty, to po prostu rzeczy, a nie okazja do wspomnień. Jeśli boisz się, że ekipa sprzątająca wyrzuci coś, na czym bardzo Ci zależy, to pamiętaj, że ostateczną decyzję o wyrzuceniu czegokolwiek podejmujesz Ty.

Zadbaj o przygotowanie

Sprzątanie miejsc, w które dawno nikt nie zaglądał, jest trudne także ze względu na zalegający wszędzie kurz. Kiedy pomieszczenie jest zamknięte, pył po prostu leży na przedmiotach, ale jeśli zaczniesz przestawiać kartony i rzeczy, to bardzo szybko pyłki się uniosą do góry. W takiej sytuacji jesteś narażony na ich wdychanie. Bardzo szybko kurz dostanie się do Twojego nosa, ust i oczu.
Z tego powodu, zanim zabierzesz się za sprzątanie albo wywóz zbędnych rzeczy, dobrze się przygotuj do pracy. Nie musisz mieć specjalnego kombinezonu, ale powinieneś mieć ubranie, którego nie szkoda zniszczyć. Do tego powinieneś też mieć maseczkę przeciwpyłową oraz gogle. Jeśli nie chcesz mieć kurzu we włosach, to powinieneś założyć czapkę albo foliowy czepek.