Regularne sprzątanie placówek edukacyjnych — dlaczego jest takie ważne?

Z pewnością nikt nie ma wątpliwości, że w placówkach oświatowych musi panować porządek. To specyficzne obiekty użyteczności publicznej, które muszą być dopasowane do bardzo specyficznych wymagań ich użytkowników. W urzędach i sądach pracownicy i interesanci rzadko są zmuszeni na siadania na podłodze (o ile w ogóle), natomiast w żłobkach i przedszkolach to standard. Tak wyjątkowe użytkowanie budynku oznacza specjalne wymagania w utrzymaniu go w czystości. O czym warto wiedzieć na ten temat? Dlaczego regularne sprzątanie placówek oświatowych jest tak ważne?

Łatwo się brudzą

W przedszkolach, żłobkach czy szkołach wystarczy tylko moment nieuwagi, by powstało brzydkie zabrudzenie. Rozlane napoje, rozrzucone jedzenie czy przypadkowo otwarte farby mogą spowodować poważne kłopoty, ale nie ma skutecznego sposobu na ich uniknięcie. Takie sytuacje po prostu się zdarzają. Skoro nie można ich uniknąć, to koniecznie trzeba opracować metody radzenia sobie z zabrudzeniami.
W przypadku punktowych plam powinno się je usuwać jak najszybciej tak, by uniknąć ich rozniesienia na większej powierzchni. Na zabrudzenia powinno się reagować od razu, dlatego warto zachęcać dzieci do zgłaszania ewentualnych małych wypadków. To pozwoli na zareagowanie, zanim plama zaschnie, a jej usunięcie będzie wymagało zdecydowanie więcej siły i czasu.
Oczywiście regularnie warto przeprowadzać też pranie wykładzin i dywanów, które często są wykorzystywane w przedszkolach, żłobkach i młodszych klasach szkoły podstawowej. Szybkie usunięcie z nich plamy to jedynie rozwiązanie tymczasowe. Przynajmniej raz w miesiącu wykładzinę powinno się porządnie wyprać, by usunąć nagromadzone w niej zanieczyszczenia i drobnoustroje. Skoro z dywanów korzystają dzieci, często się na nich kładą lub siadają, to powinny one być utrzymywane w doskonałej kondycji.

Specjalistyczne środki

W przypadku sprzątania placówek edukacyjnych należy pamiętać o stosowaniu dobrze dobranych środków chemicznych. Chodzi o to, by były one skuteczne i wydajne, ale równocześnie by były bezpieczne dla dzieci. Z tego powodu nie powinno się używać substancji, które mogą być potencjalnymi alergenami.
W przypadku stosowanie profesjonalnej chemii do sprzątania można znaleźć produkty, które zostały dopuszczone do używania ich właśnie w placówkach, w których przebywają najmłodsze dzieci. Decydując się na ich używanie, należy zawsze ściśle przestrzegać instrukcji dołączonej do produktu. To właśnie w niej można znaleźć informacje na temat właściwego rozcieńczenia środka oraz jego ewentualnego spłukiwania.

Sprzątanie a bakterie

Podczas sprzątania placówek edukacyjnych takich jak szkoły, żłobki czy przedszkola należy przywiązywać ogromną wagę do dezynfekcji. Niestety, ale to właśnie w takich miejscach maluchy ze słabszą odpornością bardzo szybko łapią infekcje, a potem dzieci zarażają siebie nawzajem. Dlatego, by przeciwdziałać takim sytuacjom, należy przeprowadzać możliwie jak najczęstszą dezynfekcję pomieszczeń.
Warto włączyć ją do codziennego sprzątania budynku placówki edukacyjnej, a raz na jakiś czas skorzystać z wydajnej metody dezynfekcji, jaką jest ozonowanie. Najlepiej jest przeprowadzić je w weekend lub już po zakończeniu zajęć, by było wystarczająco dużo czasu na wywietrzenie pomieszczeń.