Przed czym chroni zabezpieczenie lakieru i dlaczego warto je stosować?

Rozwój motoryzacji łączy się także z rozwojem produktów, które mogą być wykorzystywane do pielęgnacji i konserwacji pojazdów. W ostatnich latach prawdziwym hitem są produkty, których zadaniem jest ochrona powłoki lakiernicze i sprawienie, by dbanie o jej wygląd było łatwiejsze. Aktualnie jest dostępne dość dużo różnych sposobów na zabezpieczenie lakieru. Dlaczego warto je stosować? Przed czym chronią te zabezpieczenia?

Uszkodzenia mechaniczne

Zabezpieczenie lakieru ma na celu przede wszystkim jego ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki zabezpieczeniom zmniejsza się ryzyko zarysowania lakieru np. podczas niewielkiej parkingowej obcierki. Lakier nie będzie też zniszczony poprzez nieprawidłową eksploatację. Dzięki zabezpieczeniom jego powierzchnia pozostanie nieuszkodzona. 

To oznacza, że będzie na nim dużo mniej miejsc, w których mogłyby powstać ogniska korozji. Nie można też zapominać, że zarysowania po prostu źle wyglądają. Zwykle trzeba je usuwać, ale dzięki powłokom i folii ochronnej można zapobiec powstawaniu uszkodzeń, co z pewnością jest rozwiązaniem najwygodniejszym. 

Warunki środowiskowe

Zabezpieczenie powłoki lakierniczej w formie folii lub specjalnych preparatów ma przede wszystkim za zadanie ochraniać karoserię przed wpływem czynników środowiskowych. Największe zagrożenie dla lakieru stanowią kwaśne deszcze, skrajne temperatury, które gwałtownie się zmieniają oraz odpryski z soli drogowej. Negatywny wpływ na lakier, mogą mieć także pyłki metali, które są szczególnie uciążliwe w dużych miastach. 

Nie można też zapominać o wpływie pyłów zawieszonych, które zwykle łatwo przywierają do lakieru i sprawiają, że prezentuje się on wyjątkowo brzydko. Dzięki temu, że zabezpieczenie lakieru ma najczęściej charakter hydrofobowy, to wpływa ono na szysze usuwanie wody opadowej z karoserii. To z kolei zmniejsza jej wpływ na lakier oraz redukuje ryzyko powstawania na lakierze zacieków i smug. 

Zabrudzenia

Wspomniany już charakter hydrofobowy zabezpieczeń lakieru wpływa na to, że zabrudzenia gorzej przywierają do karoserii. To z kolei oznacza, że bez trudu można pozbyć się nawet trudnych plam takich jak zaschnięte ptasie odchody. 

Zabrudzenia oczywiście same nie spływają z auta, ale dzięki zabezpieczeniu można bardzo łatwo je usunąć. Zwykle wystarczy po prostu spłukać lakier czystą wodą z węża ogrodowego. Dzięki takiej powłoce będziesz mógł rzadziej odwiedzać myjnię.

Wydobywanie koloru

Powłoki ochronne mają nie tylko zabezpieczać lakier. Ich kolejnym ważnym zadaniem jest wydobywanie głębi koloru powłoki lakierniczej oraz nadawanie jej blasku. Dzięki temu karoseria wygląda niemal jak nowa. W przypadku niektórych powłok możliwe jest osiągnięcie efektu lustrzanej tafli. To wyjątkowo estetyczny rezultat, który sprawa, że auto rzeczywiście zapada w pamięć.

Lakier pod wpływem czasu  promieniowania ultrafioletowego może tracić swój kolor. Może blaknąć, a w skrajnych wypadkach mogą pojawić się na nim nawet przebarwienia. Zabezpieczenie powłoki lakierniczej zatrzyma ten proces degradacji, więc nie będzie potrzeby ponownego lakierowania samochodu. 

Utrzymanie wartości samochodu

Każde auto prędzej czy później trafi na sprzedaż. By z czasem nie traciło na swojej wartości tak szybko, warto już od początku dbać o jego powłokę lakierniczą. Dzięki temu w momencie sprzedaży będzie można pochwalić się potencjalnym klientom idealnym oryginalnym lakierem. Z pewnością zostanie to odpowiednio docenione.

Pamiętajmy, że wygląd lakieru oraz jego grubość należą do najczęściej sprawdzanych rzeczy przed zakupem samochodu. Nawet osoby, które nie znają się na motoryzacji wiedzą, że lakier należy dokładnie obejrzeć przed zakupem. Dzięki stosowaniu zabezpieczeń możesz być pewien, że Twoje auto przejdzie tę ocenę celująco.