Czy powłoki hydrofobowe na szyby można nałożyć samodzielnie?

W ostatnich latach tzw. niewidzialna wycieraczka okazała się prawdziwym hitem. Właściciele samochodów chcą wiedzieć na jej temat więcej, a wielu decyduje się na skorzystanie z niej. W rzeczywistości tajemnicza wycieraczka jest po prostu powłoką hydrofobową, którą można aplikować na wszystkie szyby w samochodzie. Czy można zrobić to samodzielnie? Jak się za to zabrać? Czy powłoka powinna znaleźć się na wszystkich szybach?

Dobra widoczność to podstawa

Każdy kierowca wie, że żeby czuć się dobrze za kierownicą trzeba mieć dobrą widoczność. Jazda z brudnymi szybami jest bardzo niekomfortowa i wymaga od kierowcy jeszcze większego skupienia. Efektem tego jest zdecydowanie szybciej odczuwane zmęczenie. W końcu ile minut można być maksymalnie skupionym na drodze? W pewnym momencie mózg potrzebuje przerwy. To właśnie wtedy radykalnie wzrasta ryzyko wypadku na skutek rozproszenia kierowcy.
Dlatego w interesie wszystkich posiadaczy samochodów jest dbanie o to, by szyby w ich pojazdach zapewniały doskonałą widoczność. Oznacza to, że nie mogą być zmatowiałe, porysowane, czy brudne. Szyby powinny też odpychać wodę, by krople szybciej z niej spływały i nie utrudniały widzenia. Tutaj dużą rolę odgrywa również wydajna praca wycieraczek i wysoka jakość ich piór.

Jak działa powłoka hydrofobowa?

Powłoka hydrofobowa do szyb to preparat w płynie, który należy rozprowadzić na jej powierzchni. Jego podstawowym zadaniem jest przyspieszenie usuwania nadmiaru wody z szyby. Powłoka wypełnia pory w szkle i wyrównuje je. To właśnie dlatego krople mogą spływać z niego dużo szybciej.
Powłoka hydrofobowa tworzy chemiczne wiązanie z powierzchnią szyby. Dzięki temu nie jest ścierana przez wycieraczki. Nie oznacza to jednak, że nie ściera się wcale. Z czasem grubość powłoki maleje, a jej skuteczność przestaje być zadowalająca. W takim wypadku należy położyć jej kolejną warstwę. Zwykle powłoka zużywa się po przejechaniu 30 000 km albo upływie trzech lat.

Co daje powłoka hydrofobowa?

W rzeczywistości powłoka hydrofobowa na szybach sprawdza się przez cały rok. Dzięki swoim właściwościom ogranicza przywieranie owadów i soków z drzew. Ułatwia mycie i suszenie szyb, równocześnie niwelując problem ze smugami. Do tego też często pozwala ona na szybsze odśnieżanie szyb bez konieczności ich skrobania. Powłoka chroni szybę przed uszkodzeniami spowodowanymi negatywnym wpływem twardej wody lub płynów do spryskiwaczy. Dzięki temu szyba nie matowieje tak szybko i nie ma potrzeby jej polerowania.

Czy powłokę hydrofobową można aplikować samodzielnie?

Powłokę hydrofobową można aplikować samodzielnie, ale trzeba wiedzieć, jak to odpowiednio zrobić. Przede wszystkim trzeba najpierw kupić odpowiedni produkt. Można znaleźć go w sklepach motoryzacyjnych, które specjalizują się w auto detailingu. To w nich jest największa oferta tego typu produktów. Bez trudu można zakupić go także online.
Preparaty dzielą się na środki na bazie wody i alkoholu. Aplikuje się je w trochę inny sposób, choć efekt ich działania jest porównywalny.
Powłoki nie należy nakładać w nasłonecznionym miejscu. Szyba nie powinna być rozgrzana, ale nie może też być zmarznięta lub mokra. Powłokę najlepiej jest aplikować w ogrzewanym i wentylowanym garażu lub po prostu pod dachem.
Przed jej położeniem szyba musi być dobrze umyta. Nie mogą znajdować się na niej żadne drobinki pyłów czy kurz. Warto poświęcić dłuższą chwilę na jej idealne wyczyszczenie, a później dać chwilę na wyschnięcie. Powłokę nakłada się w formie płynnej. Najpierw należy nanieść przynajmniej dwie warstwy specjalnej bazy, a dopiero później od trzech do czterech warstw samego produktu. Powłoka będzie odporna na działanie wody już po wyschnięciu. Odporność na ścieranie uzyska zdecydowanie później, bo od 12 do 24 godzin po aplikacji.