Nie ma wątpliwości, że plamy z żywicy należą do tych najtrudniejszych. Usunięcie ich to spore wyzwanie. Żywica jest kleista, równocześnie dość tłusta i ma intensywny zapach. Bardzo łatwo jest przy jej zmywaniu, zabrudzić nią kolejne powierzchnie. To sprawia, że jej spieranie jest jeszcze trudniejsze. Plamy z żywicy najprawdopodobniej wcale nie zejdą w pralce, bo nie rozpuszczają się one pod wpływem wody. Jeśli zabrudzona została tapicerka, to pranie w urządzeniu w ogóle nie wchodzi w grę, co zdecydowanie utrudnia czyszczenie. Jak więc się ich pozbyć? Co zrobić, by plamy z żywicy przeszły do historii?
Usuwanie plam z żywicy przez zdrapywanie
Jeśli zauważyłeś plamę z żywicy, to powinieneś jak najszybciej przystąpić do działania. Nie ma na co czekać, bo im bardziej zastygnie, tym bardziej będzie uparta i trudna do zmycia. Świeżą plamę z żywicy można potraktować podobnie jak gumę do żucia przyklejoną do ubrania lub innej tkaniny. Można po prostu ją zamrozić. W tym celu zabrudzone na plamie na tapicerce lub wykładzinie możesz położyć mrożonkę albo kostki lodu w szczelnym woreczku. Po kilkunastu minutach plama z żywicy powinna być zmrożona i twarda. Wtedy będziesz mógł ją po prostu zdrapać.
Przy zdrapywaniu musisz pamiętać, by nie uszkodzić tkaniny. Dlatego najbezpieczniej jest zdrapywać plamę paznokciem lub ewentualnie plastikowym albo drewnianym nożykiem. Jeśli nie uda Ci się zdrapać całej żywicy, to pozostałości po niej możesz usunąć taśmą klejącą. Wystarczy tylko, że jej krótki kawałek przyłożysz do resztek po plamie, a później gwałtownie oderwiesz. Do kleju powinny przytwierdzić się nawet małe fragmenty żywicy.
Zdrapywanie świetnie sprawdza się przy usuwaniu widocznej części plamy z żywicy. Wewnątrz tkaniny mogą jednak pozostać jej resztki, bo tłusta frakcja najprawdopodobniej przeniknęła aż do nich. Dobrze, więc gdybyś plamę po żywicy przetarł olejem, a później alkoholem. W ten sposób powinien zniknąć tłusty ślad po żywicy. Na koniec przetrzyj miejsce po plamie wilgotną szmatką, która pomoże usunąć pozostałości oleju lub alkoholu użytego do czyszczenia.
Usuwanie plam z żywicy na gorąco — prasowanie
Żywica jest bardzo tłusta i zastyga w formie skorupy… dokładnie jak wosk. Oznacza to, że możesz spróbować usunąć ją dokładnie tak samo jak plamy z wosku. Połóż zaplamione żywicą ubranie na desce do prasowania i podłóż pod oraz na plamę kawałek bawełnianej ściereczki, którą później będziesz mógł wyrzucić albo papier do pieczenia. Ustaw żelazko na maksymalną temperaturę dla danego materiału i daj mu chwilę, by się rozgrzało. Następnie przyłóż je do plamy na kilka sekund. Żelazko powinno rozpuścić żywicę i sprawić, że przeniknie ona na podłożoną pod plamę ściereczkę.
Przy tej metodzie musisz pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze — stopa Twojego żelazka musi koniecznie być odizolowana od żywicy. Nie może jej dotknąć, bo jeśli się pobrudzi, a Ty tego nie zauważysz w porę… to zniszczysz kompletnie zaplamioną tapicerkę. Poza tym usuwanie kleistej żywicy z żelazka też nie należy do łatwych zadań. Po drugie — prasowanie nie sprawdza się w wypadku bawełny i poliestru. W ich wypadku wysoka temperatura może utrwalić plamę i sprawić, że będzie ona jeszcze trudniejsza do usunięcia. Zanim zabierzesz się za prasowanie kanapy czy wykładziny, upewnij się, że nie zniszczy to ich struktury.
Jak usunąć żywicę? Poznaj domowe sposoby
Koniecznie trzeba też pamiętać, że jest sporo domowych metod na usuwanie plam z żywicy. Jeśli więc prasowanie i zamrażanie się nie sprawdzą, możesz przejść do eksperymentowania z chemią, jaką masz w domu. Pamiętaj jednak, by najpierw przeprowadzić próbę produktu w jakimś niewidocznym miejscu. Zawsze musisz upewnić się, jak na środek chemiczny zareaguje dana tkanina. W przeciwnym razie ryzykujesz, że zamiast pozbycia się plamy, po prostu zniszczysz kanapę albo dywan.
Plamy z żywicy usuwane olejkiem herbacianym
Żywica może być rozpuszczona przez olejek herbaciany. Jest on bezpieczny dla tkanin, choć jego zapach wiele osób drażni i irytuje. Olejek należy nakładać na plamę małym wacikiem, by pokryć wyłącznie żywicę, a nie tkaninę dookoła niej. Olejek to tłuszcz, więc jeśli znajdzie się bezpośrednio na ubraniu, to pozostawi na nim brzydką plamę, którą też trzeba będzie później usunąć. By zapobiec rozprzestrzenianiu się plamy z żywicy — o ile to możliwe — zanim zaczniesz ją zmywać, podłóż pod nią papierowy ręcznik.
Usuń plamy z żywicy przy pomocy acetonu
Na plamę z żywicy możesz nałożyć spirytus salicylowy lub aceton (np. w zmywaczu do paznokci). Pamiętaj jednak, że aceton to rozpuszczalnik, który może w skrajnym wypadku zniszczyć ubranie. Nie używaj go na tkaninach syntetycznych, bo one są szczególnie wrażliwe na działanie acetonu.
Usuwanie plam z żywicy terpentyną
Jeśli masz pod ręką terpentynę, to możesz wykorzystać ją do usunięcia plamy z żywicy. Rozcieńcz ją z alkoholem w proporcji 1:3, a następnie aplikuj ją precyzyjnie na plamę przy pomocy wacika albo patyczka kosmetycznego i odczekaj pół godziny. Staraj się przemywać wyłącznie plamę, a nie jej okolicę. Po terpentynie mogą zostać brzydkie zacieki.
Plamy z żywicy usuwane denaturatem
Jeśli nie boisz się odbarwienia tkaniny, to możesz też zmyć żywicę przy pomocy denaturatu. Koniecznie powinien on wcześniej być rozcieńczony z wodą. Stężony na pewno będzie zbyt mocny i zostawi odbarwione ślady na tkaninie. Denaturatu nie można używać m.in. na barwionych tkaninach takich jak dżinsy.
Usuwanie plam z żywicy proszkiem do prania
Jeśli nie masz w domu zbyt wielu środków chemicznych, to możesz też przygotować gęstą pastę z proszku do prania i wody. Użyj proporcji 1:1. Dzięki temu proszek zacznie się rozpuszczać i będzie dość kleisty, by przyczepić się do plamy. Na żywicę możesz aplikować go przy pomocy szczoteczki do zębów o miękkim włosiu. Dzięki temu pasta będzie głębiej wtłoczona w żywicę i będzie mogła działać od środka. Odczekaj pół godziny i przetrzyj miejsce po plamie wilgotną ściereczką.