Personel sprzątający na etacie czy zewnętrzna ekipa sprzątająca — które rozwiązanie jest lepsze?

Sprzątanie budynków i przylegających do nich terenów jest bardzo trudne. Wymaga konsekwencji, regularnej pracy i właściwie nigdy się nie kończy. Zawsze jest coś do wyczyszczenia, odkurzenia albo posprzątania. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na korzystanie z pomocy ekip sprzątających albo nawet zatrudnia własny personel sprzątający. Które z tych rozwiązań jest lepsze? Które powinno się wybierać, by osiągać najlepsze wyniki?

Personel jest zawsze pod ręką

Wszędzie mogą zdarzać się małe wypadki, które kończą się powstawaniem zabrudzeń np. na podłodze lub szybach. Wszędzie, gdzie poruszają się ludzie, posadzki dość szybko się brudzą i wymagają mycia. Wykładziny na ruchliwych korytarzach muszą być często odkurzane, a zdarza się przecież, że coś się na nie wyleje i konieczne jest podjęcie niemal natychmiastowego działania.
W przypadku zatrudniania personelu sprzątającego zawsze w pobliżu znajduje się ktoś, kto może zająć się szybkim uporządkowaniem wskazanego miejsca. Osoby zatrudnione wyłącznie do utrzymywania porządku mogą nawet chwilowo porzucić swoje obowiązki po to, by zająć się najpierw naglącą sprawą.
W przypadku zatrudniania zewnętrznych ekip sprzątających sprawa nie jest już taka prosta. Bardzo często są one wynajmowane do konkretnych zadań, które muszą wykonywać zgodnie z określonym grafikiem. Wszelkie dodatkowe prace sprzątające nie są w nim uwzględnione i nie są też wliczone w cenę usługi. Oznacza to po prostu, że ekipa nie może się nimi zająć bez ustalenia szczegółów z osobą nadzorującą pracę. Warto też wspomnieć, że ekipa sprzątająca może akurat realizować swoje zadania w innym miejscu i nie będzie mogła w krótkim czasie zająć się rozwiązaniem sytuacji awaryjnej. Korzystając z usług firmy zewnętrznej, najbezpieczniej jest planować prace z wyprzedzeniem i umawiać je.

Zupełnie inny rodzaj rozliczenia

Musimy podkreślić, że personel sprzątający na etacie i zewnętrzna ekipa sprzątająca są zatrudniane na zupełnie innych zasadach. Zatrudnienie personelu na etacie oznacza stworzenie dla niego odpowiednich warunków pracy. Takie osoby mają dokładnie takie same prawa, jak inne osoby zatrudnione w firmie. Oznacza to, że mogą korzystać z urlopów wypoczynkowych i zwolnień lekarskich. Oprócz ich wynagrodzenia trzeba liczyć się też z kosztami związanymi z samym zatrudnieniem, czyli m.in. składkami na ubezpieczenie społeczne. Ostatecznie jest to dość duże obciążenie dla firmy.
Z kolei współpraca z zewnętrzną ekipą sprzątającą jest prostsza pod względem jej udokumentowania. Po prostu zawiera się umowę na usługę, która następnie ma być zrealizowana. Firma, która korzysta z takiej usługi, może otrzymać na nią fakturę i wrzucić ją w koszty. W tym wypadku urlopy czy zwolnienia są problemem osoby kierującej pracą ekipy sprzątającej, a nie klienta. Z jego perspektywy liczy się efekt, ale jak zostanie osiągnięty, nie ma większego znaczenia. To zadaniem firmy sprzątającej jest znalezienie osób do pracy, które wypełnią zobowiązania wobec klienta.

Część obowiązków i formalności zostaje oddelegowana

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale sprzątanie w firmach, wspólnotach mieszkaniowych, placówkach edukacyjnych czy obiektach użyteczności publicznej wiąże się też z koniecznością dopełniania formalności. Konieczne jest uzupełnianie raportów, które są potwierdzeniem przeprowadzenia sprzątania. Do tego też trzeba dysponować kartami charakterystyk używanych detergentów, a często też listami zawartych w nich alergenów i substancji toksycznych. Środki należy przechowywać w odpowiedni sposób tak, by osoby postronne się do nich nie dostały. Równocześnie muszą mieć zapewnione takie warunki, by nie straciły na swojej jakości. Opakowania od tych środków należy też zagospodarowywać w odpowiedni sposób.
To dość skomplikowane zagadnienia, ale jeśli decydujesz się na zatrudnienie personelu sprzątającego na etacie, to na pewno będziesz musiał jakoś je rozwiązać. To oznacza kolejne kłopoty, które będą wymagały pracy.
Stąd też zatrudnienie profesjonalnej ekipy sprzątającej jest łatwiejszym rozwiązaniem pod względem koniecznych formalności. Jeśli ekipa przyjeżdża na miejsce pracy z własnymi detergentami i sprzętem, to nie ma potrzeby organizowania miejsca do ich przechowywania oraz nie trzeba szukać sposobów ich zabezpieczania. Profesjonalne ekipy sprzątające dysponują też odpowiednimi dokumentami na temat detergentów, które wystarczy po prostu skopiować i pozostawić miejscu, w którym będzie łatwo je znaleźć w razie kontroli.

Co jest lepsze?

W rzeczywistości nie można jednoznacznie stwierdzić, które z rozwiązań jest lepsze. Zatrudnienie personelu sprzątającego na etacie i zewnętrzna ekipa sprzątająca mają swoje zalety, ale są też obciążone pewnymi wadami. Z tego powodu najlepiej jest w każdym przypadku rozważać sprawę indywidualnie. Tylko tak można uniknąć popełnienia błędu, jakim jest ślepe kopiowanie cudzych rozwiązań. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji warto skontaktować się z kilkoma firmami sprzątającymi i dowiedzieć się dokładnie jak wygląda współpraca z nimi. Dzięki temu będziesz mógł stwierdzić, czy ten rodzaj współpracy może spełnić Twoje oczekiwania.