Na czym polega sprzątanie hosteli?

Sprzątanie hosteli jest bardzo podobne do sprzątania hoteli, choć można między nimi wyznaczyć też poważne różnice. Warto o nich wiedzieć po to, by móc dobrze przygotować się do wysprzątania budynku. Również gości hosteli powinni wiedzieć, czego się w nich spodziewać. Na czym polega sprzątanie hosteli? Czym różni się od sprzątania w hotelach i pensjonatach?

Sprzątanie po gościach

W hostelach goście najczęściej zostają na jedną lub dwie noce. Rzadkością są pobyty tygodniowe, bo pokoje nie oferują na tyle wysokiego standardu, by można było spędzić w nich wygodnie dłuższy czas. Bardzo często hostele oferują pokoje wieloosobowe. W nich na raz może spać nawet kilkanaście osób, a każda z nich wymeldowuje się innego dnia i o innej porze.
To zdecydowanie utrudnia sprzątanie po gościach. Dlatego w wielu hostelach panują zasady czystości, które angażują do pracy gości. W niektórych miejscach gość przy zameldowaniu otrzymuje komplet czystej pościeli, którą sam ma rozłożyć na swoim łóżku. Przed wyjazdem gość jest zobowiązany też do zdjęcia powłoczek z kołdry i poduszek oraz złożenia prześcieradła. Dzięki temu utrzymanie czystości jest zdecydowanie łatwiejsze, a goście mają pewność, że śpią w czystej pościeli.

Sprzątanie w ciągu dnia

W przypadku pokojów wieloosobowych trzeba sprzątać w ciągu dnia, kiedy nieliczni gości wciąż znajdują się w pomieszczeniu. Sytuacje, w których pokój jest całkowicie pusty i można swobodnie umyć w nim podłogi lub odkurzyć wykładzinę zdarzają się bardzo rzadko. Z tego powodu zwykle w wyznaczonych godzinach, o których goście są wcześniej informowani, odbywa się zaplanowane sprzątanie hostelu.
Podczas codziennego sprzątania zwykle wykonuje się jedynie podstawowe czynności. Chodzi przecież o to, by nie przeszkadzać za bardzo gościom, ale równocześnie utrzymać w pomieszczeniach porządek.

Dokładne sprzątanie

Oczywiście takie pobieżne sprzątanie nie jest wystarczające na dłuższą metę. Wprawdzie hostel jest miejscem noclegowym o niższym standardzie niż hotel i nikt chyba nie spodziewa się po nim idealnej czystości, to wciąż powinno się dbać o to, by placówka wyglądała dobrze i by spełniała wszelkie normy sanitarne.
Dlatego przynajmniej raz w miesiącu należy zorganizować głębokie czyszczenie pomieszczeń. Podczas niego należy dokładnie wyczyścić miejsca trudno dostępne np. za meblami czy wnętrza szuflad oraz zająć się praniem wykładzin. Dobrze jest też wyprać materace i zasłony. W nich często gromadzą się roztocza i kurz, które są potencjalnymi alergenami. Podczas takiego sprzątania powinno też wystarczyć na dokładne umycie okien.