Na czym polega renowacja lakieru?

Renowacja lakieru w dużym uproszczeniu polega na przywracaniu mu stanu do takiego, jaki miał w momencie wyjazdu z salonu. Nawet jeśli przez lata użytkowania auto nie wzięło udziału w żadnej kolizji, to i tak jego lakier uległ pewnej degradacji. To wpływ czynników fizycznych, czyli odprysków od kamieni i piasku, zanieczyszczeń solą drogową czy ptasimi odchodami. Do tego też dochodzi działanie promieniowania słonecznego i kwaśnych deszczy. Docelowo lakier niszczeje, nawet jeśli tego nie widzimy gołym okiem. Na szczęście można ten proces zatrzymać poprzez renowację lakieru. Na czym ona polega?

Chodzi o odnowienie powłoki

Renowacja powłoki lakierniczej to szereg różnych procesów, które mają jedno zadanie — odnowić lakier tak, by wyglądał doskonale i by na nowo wydobyć głębię jego koloru. Najczęściej należy usunąć uszkodzoną już warstwę lakieru oraz zabezpieczyć ją przed czynnikami zewnętrznymi i ponowną degradacją.
Teoretycznie renowację lakieru można nawet przeprowadzić we własnym garażu, o ile dysponuje się niezbędnym sprzętem i wiedzą. Nieumiejętne obchodzenie się z polerką może uszkodzić powłokę w taki sposób, że konieczne będzie jej usunięcie i lakierowanie całego elementu od nowa.
Z tego powodu zwykle bezpieczniejszym rozwiązaniem jest oddanie samochodu w ręce specjalistów, którzy mają już doświadczenie w tej dziedzinie i wiedzą, jak poprawnie pielęgnować lakier bez ryzyka uszkodzenia jego struktury.

Renowacja lakieru krok po kroku

Renowacja lakieru samochodowego rozpoczyna się jego dokładnym umyciem. Chodzi o to, by usunąć z niego wszystkie drobinki, pyłki i ziarenka piasku, które mogą uszkodzić lakier podczas polerowania. Nawet neutralny chemicznie osad może w tym wypadku spowodować poważne uszkodzenia, więc koniecznie trzeba go usunąć. Do mycia powinno się użyć specjalnych preparatów do dekontaminacji i deironizacji. Następnie przeprowadza się glinkowanie, które polega na usunięciu tłustych zanieczyszczeń takich jak smoła i osady drogowe. Zwykle nie radzi sobie z nimi zwykłe mycie, więc trzeba sięgnąć po bardziej zaawansowaną metodę.
Kiedy auto jest już czyste, trzeba poczekać aż dobrze wyschnie. W tym czasie można dokładnie przyjrzeć się lakierowi i ocenić jego stan. Kiedy nie ma już na nim żadnych zanieczyszczeń, można najlepiej rozpoznać jego problemy i dobrać najlepsze rozwiązania renowacyjne. Na tym etapie należy rozpoznać ewentualne punktowe uszkodzenia.
Do samej renowacji wykorzystuje się maszynę polerską oraz pasty o oznaczonej ścieralności. To właśnie one usuwają zniszczony już lakier. Pasty powinny zostać odpowiednio dobrane do specyfiki danego rodzaju lakieru oraz ewentualnych zniszczeń, jakie się na nim znajdują. Ścieranie dzieli się na małe etapy po to, by usuwać jak najcieńszą warstwę lakieru. W żadnym wypadku nie powinno ono objąć kolorowego pokrycia, a jedynie bezbarwną bazę, która znajduje się na lakierze. Profesjonalista doskonale zdaje sobie z tego sprawę, więc na pewno nie pozwoli sobie na zbyt długie ścieranie lakieru w jednym miejscu.
Na koniec należy zabezpieczyć odkrytą warstwę lakieru. Do tego celu stosuje się preparaty polimerowe. Ich zadaniem jest wzmocnienie struktury lakieru oraz jego ochrona. W zależności od składu preparaty mogą dodawać lakierowi blasku, wytrzymałości oraz chronić przed wypłowieniem. By przedłużyć efekt renowacji lakieru, warto zastanowić się nad zabezpieczeniem go przy pomocy powłoki ceramicznej albo folii bezbarwnej. Ich położeniem zajmują się specjalistyczne firmy, choć można też spróbować zająć się tym samodzielnie.