Na czym polega pielęgnacja nadwozia samochodu?

Każdy wie, że samochód powinno się co pewien czas myć. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pielęgnacja nadwozia może obejmować także inne czynności. To właśnie one wpływają na atrakcyjny wygląd pojazdu teraz i w przyszłości. W końcu tylko zadbane auto utrzymuje wartość, a czasami nawet ją zwiększa np. w przypadku samochodów zabytkowych. Na czym polega pielęgnacja nadwozia?

Przede wszystkim dokładne mycie

Podstawową czynnością pielęgnacyjną jest dokładne i regularne mycie nadwozia. W ten sposób można usuwać z lakieru pyłki (w tym też ostre pyłki żelaza), które mogą uszkodzić lakier i przyspieszyć pojawienie się korozji. Podczas mycia usuwane są także pozostałości po owadach i ptasich odchodach, które z powodu obecności białka są dość trudne do usunięcia już po wyschnięciu. Usuwanie agresywnych zanieczyszczeń przedłuża trwałość lakieru.

Mycie powinno też obejmować szyby oraz elementy, o których łatwo zapomnieć np. pióra wycieraczek. Dzięki temu samochód może prezentować się doskonale i równocześnie zmniejsza się ryzyko szybkiego ponownego zabrudzenia auta.

Zabezpieczanie lakieru

Podczas pielęgnacji nadwozia samochodu konieczne jest też stosowanie środków, które mają za zadanie zabezpieczanie powłoki lakierniczej. To właśnie ona jest najbardziej wrażliwa na uszkodzenia i trzeba o nią szczególnie dbać. Dzięki osiągnięciom technologii istnieje wiele metod zabezpieczania lakieru np. poprzez stosowanie folii ochronnych i powłok ceramicznych. Metody te są bardzo skuteczne, ale nie wchodzą w zakres podstawowej pielęgnacji.

Mycie nadwozia najczęściej zakańcza się położeniem na lakier wosku, a następnie dokładnym jego spolerowaniem. Jego zadaniem jest stworzenie cienkiej warstwy ochronnej, która umożliwi szybsze spływanie wody z karoserii i zmniejszy przywieranie brudu. Oczywiście warstwa wosku z czasem będzie się zmniejszała, a jej działanie będzie mniej widoczne. Z tego powodu woskowanie z polerowaniem powinno się przeprowadzać tak regularnie jak samo mycie.

Nie można też zapominać, że wypolerowany lakier będzie prezentował się wyjątkowo dobrze. Dzięki temu zabiegowi nawet stare auto może wyglądać niemal jak nowe. Polerowanie często jest nazywane korektą lakieru, bo podczas niego można usunąć lub zmniejszyć widoczność rys oraz skaz na karoserii. To właśnie z tego powodu jest ono tak skuteczne i lubiane przez właścicieli samochodów.

Dobranie właściwych produktów

Przy pielęgnacji nadwozia należy pamiętać o korzystaniu z dobrze dobranej chemii. Na rynku dostępne są setki produktów do mycia karoserii. Wiele z nich jest opracowanych tak, by doskonale radziły sobie z konkretnym problemem. Z tego powodu, zamiast szorować i tracić czas na usuwanie bardzo trudnych zabrudzeń, lepiej sięgnąć po środek, który rozpuści je w krótkim czasie i bez dużego wkładu pracy. Oczywiście produkty przeznaczone do pielęgnacji nadwozia samochodowego nie mogą stanowić zagrożenia dla samego lakieru. Z tego powodu rozpuszczają jedynie brud, ale nie osłabiają powłoki lakierniczej.