Na czym polega mycie dachów?

Mycie dachów jest ważną czynnością porządkową, o której dość łatwo zapomnieć. Większość osób zwraca uwagę na elewację oraz otoczenie budynku. Zdecydowanie mniej patrzy również na najwyższe kondygnacje oraz sam dach. Nie można jednak zachowywać się, jak gdyby go nie było. W rzeczywistości, by w pełni dobrze zadbać o swoją przestrzeń, koniecznie trzeba też pamiętać o myciu dachów. Jak to wygląda?

Duża ostrożność i precyzja

Mycie dachów zdecydowanie różni się od mycia podłóg, czy elewacji. Podstawową różnicą jest wysokość, na jakiej trzeba pracować. W wielu wypadkach jest ona na tyle duża, że za mycie powinna zabrać się fachowa ekipa przygotowana do działania na wyższej wysokości. To żadna tajemnica, że poruszanie się po dachu może być niebezpieczne — zwłaszcza że podczas czyszczenia jest on mokry.

Osoby zajmujące się zawodowo czyszczeniem dachów powinny być szczególnie ostrożne po to, by mogły dobrze wykonywać swoją pracę. Zdecydowanie nie powinni zabierać się za nie osoby, które nie czują się pewnie na wysokości i nie mają doświadczenia w wykonywaniu podobnych zadań.

Jak wygląda mycie dachu?

Zwykle mycie dachu składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich to dokładne zmycie całej powierzchni dachu strumieniem zimnej wody. Można porównać to do bardzo dokładnego odkurzania wykładziny. To wstępny etap czyszczenia, który ma za zadanie usunąć największe zabrudzenia, które znajdują się na powierzchni pokrycia dachowego. Już po jego przeprowadzeniu widoczna jest duża różnica w wyglądzie dachu.

Drugi etap to pianowanie. Polega ono na aplikacji piany ze specjalnego detergentu, którego zadaniem jest zmiękczenie trudniejszych zabrudzeń. Pianę można wytworzyć przy pomocy specjalnej przystawki, którą można przyłączyć do myjki ciśnieniowej. Preparaty do pianowania powinno dobierać się do rodzaju pokrycia dachowego. W niektórych wypadkach należy też uwzględnić kolor dachówki, bo detergent może pomóc go wydobyć.

Ostatni etap mycia dachu to jego spłukanie przy pomocy letniej wody. To właśnie ona najlepiej radzi sobie z usuwaniem resztek detergentu oraz tłustych plam.

Czyszcząc dachy, koniecznie trzeba pamiętać też o dokładnym doczyszczeniu rynien. Przed rozpoczęciem mycia trzeba upewnić się, że są drożne, bo to właśnie nimi spłynie woda wykorzystywana do spłukiwania powierzchni.