Na czym polega impregnacja tapicerki tekstylnej?

Bardzo dużo mówi się na temat impregnacji tapicerki skórzanej. Każdy wie, że naturalna skóra wymaga sporo uwagi po to, by mogła przez długi czas wyglądać doskonale i równocześnie spełniać swoje funkcje. Warto jednak wiedzieć, że także tapicerkę tekstylną można impregnować, by poprawić pewne jej cechy. Na czym polega impregnacja tapicerki tekstylnej? Kiedy impregnować?

Impregnacja to sposób na zabezpieczenie

Impregnacja tapicerki polega na pokryciu jej środkiem, który na jej powierzchni stworzy warstwę ochronną. Jej zadaniem będzie zabezpieczenie tapicerki przed zabrudzeniem. Zwykle chodzi o to, że preparat tworzy powłokę hydrofobową. Dzięki niej kropla cieczy w kontakcie z tapicerką nie zostanie wchłonięta, ale pozostanie na wierzchu. To z kolei umożliwi jej łatwe starcie bez ryzyka pozostawienia brzydkiej plamy.
Oczywiście impregnat nie zatrzyma cieczy na zawsze. Nie można wierzyć w to, że dzięki jakiemukolwiek produktowi tapicerka będzie całkowicie odporna na zabrudzenia. Najczęściej powłoka utrzymuje zabrudzenie na powierzchni przez około godzinę. To właśnie w tym czasie należy usunąć rozlaną ciecz tak, by nie zostawiła po sobie śladu.

Koniecznie po czyszczeniu

Impregnaty do tapicerki tekstylnej można kupić w większości sklepów motoryzacyjnych. Należą one do najczęściej i najchętniej wybieranych produktów do pielęgnacji wnętrza samochodu. Zwykle mają one formę pianki, którą należy rozpylić na tapicerce i delikatnie w nią wetrzeć. Następnie trzeba dać jej czas na wyschnięcie. Potem można korzystać z foteli już bez żadnych obaw.
Kluczowy jest jednak moment aplikacji impregnatu. Przede wszystkim należy pamiętać, by nakładać go wyłącznie na wcześniej wypraną tapicerkę. Dopiero gdy będzie dokładnie odkurzona i wyczyszczona można pokusić się o jej zabezpieczenie. W przeciwnym wypadku powłoka z impregnatu będzie nietrwała i nierówna. Na tapicerce mogą się nawet znaleźć miejsca, w które środek zabezpieczający nie dotarł i będą one szczególnie podatne na zabrudzenie.
Z tego powodu impregnację najlepiej jest połączyć z praniem ekstrakcyjnym tapicerki. Impregnat aplikuje się na suchą już powierzchnię po to, by mógł zostać w nią wchłonięty i dobrze spełniać swoje zadanie.