Na czym polega detailing wnętrza samochodu?

We wnętrzu samochodu spędzamy najwięcej czasu. To właśnie je możemy obserwować podczas jazdy czy stojąc w korku. To właśnie z tego powodu środek samochodu powinien prezentować się świetnie i cieszyć oko. Czystość pojazdu to nie tylko kwestii estetyki, ale również ochrony zdrowia. W końcu każdy wie, że brud stanowi świetne środowisko dla rozwoju drobnoustrojów. Detailing wnętrza samochodu może sprawić, że będzie ono wyglądało lepiej i równocześnie będzie bardziej bezpieczne. Na czym tak właściwie polega? Co obejmuje detailing wnętrza samochodu?

Wyjątkowo dokładny

Jeśli mielibyśmy jednym słowem opisać, czym różni się detailing od zwykłej pielęgnacji wnętrza, to na pewno należy skupić się na jego dokładności. Detailing jest bardzo precyzyjny. Jak sama jego nazwa wskazuje, polega na skupieniu się na szczegółach po to, by osiągnąć jak najlepsze efekty.
Detailing powinno się przeprowadzać po zakupie pojazdu po to, by usunąć wszelkie ślady biologiczne poprzedniego właściciela. Można wykorzystać go także jako sposób na przygotowanie samochodu do sprzedaży. Wielu właścicieli samochodu decyduje się także na detailing po to, by lepiej zadbać o swój pojazd. Czasami ta usługa jest porównywana do dnia spa… dla samochodu.

Co wchodzi w skład detailingu wnętrza?

Detailing może mieć różne oblicza. Najczęściej dokładny pakiet usług kompletuje się już po obejrzeniu samochodu oraz wyznaczeniu obszarów wymagających działania. Oczywiście można wyznaczyć kilka stałych elementów tej usługi.
Na pewno można do nich zaliczyć pranie tapicerki. Powinno się je przeprowadzać przynajmniej raz do roku, a w przypadku tapicerek skórzanych należy pamiętać o jej prawidłowej impregnacji co kwartał. Czasami konieczne jest też przeprowadzenie jej renowacji i odświeżenia. W przypadku tapicerki materiałowej impregnację z kolei przeprowadza się raczej po to, by materiał stał się odporny na działanie wilgoci. Dzięki tem nawet gdy coś się na niego rozleje, to ciecz nie zostanie wchłonięta, ale utrzyma się w formie kropli na powierzchni tkaniny. Taką plamę bardzo łatwo usunąć.
Kolejnym ważnym elementem jest odświeżenie wnętrza. Zwykle oznacza to bardzo dokładne odkurzenie foteli, dywaników oraz wszelkich zakamarków, jakie mogą znaleźć się w aucie. Następnie należy oczyścić wloty powietrza, przełączniki i inne elementy deski rozdzielczej. Szczególną uwagę trzeba poświęcić na doczyszczenie elementów black piano i ekranów dotykowych. To właśnie na nich widać nawet najdrobniejsze pyłki i włókna. Tworzywa sztuczne dodatkowo zabezpieczane są przed działaniem promieniowania ultrafioletowego.

Detailingowe czyszczenie wnętrza

Czasami odświeżenie wnętrza samochodu to jednak za mało. W takim wypadku można wybrać detailingowe czyszczenie wnętrza. Wymaga ono sporo pracy, ale daje doskonałe efekty.
W pierwszej kolejności należy wymontować fotele z samochodu. Dzięki temu można dokładnie oczyścić i zaimpregnować wszystkie elementy metalowe i plastikowe znajdujące się w samochodzie. Bez foteli jest też zdecydowanie łatwiejszy dostęp do słupków o podsufitki, które także muszą być dokładnie oczyszczone. Oczywiście w takiej formie można też dokładnie wyczyścić wykładzinę w kabinie i komorze bagażnika.
Zdemontowane fotele są prane ekstrakcyjnie. Dzięki temu, że znajdują się na zewnątrz, to można bardzo łatwo wyczyścić je z każdej strony. Tapicerka będzie miała też lepsze warunki do wyschnięcia.

Także zadbaj o zapach

Detailing wnętrza samochodu obejmuje także ozonowanie. Ma ono za zadanie zdezynfekować kabinę i równocześnie usunąć z niej zapachy. Dzięki temu na koniec usługi auto można spryskać wybranym przez klienta odświeżaczem. Jego zapach będzie unosił się długo w aucie i może przypominać aromat charakterystyczny dla pojazdu dopiero odebranego z salonu.