Na co zwracać uwagę przy sprzątaniu hoteli?

W hotelach czystość powinna stać na pierwszym miejscu. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że goście zwracają na nią ogromną uwagę. Dzięki wciąż rosnącej świadomości na temat działalności hoteli goście doskonale wiedzą, gdzie zerknąć, by wiedzieć, czy ich pokój został odpowiednio przygotowany. Na co zwracać uwagę przy sprzątaniu hoteli? Co jest ważne?

Pamiętaj o względach sanitarnych

W przypadku hoteli ogromne znaczenie mają względy sanitarne. Gości muszą czuć się w swoich pokojach dobrze i nie mogą obawiać się korzystania z toalety czy siadania na łóżku. Z tego powodu oczywiste jest, że podczas sprzątania należy zwrócić szczególną uwagę na kluczowe miejsca, które najczęściej budzą obiekcje gości.
Przede wszystkim należy zadbać o czystość łazienki. Obowiązkowe jest zastosowanie preparatów dezynfekujących, które skutecznie usuną z łazienki ślady biologiczne poprzedniego gościa i zmniejszą ryzyko zakażenia się pozostawionymi przez niego drobnoustrojami. W przypadku sprzątania hotelowej łazienki nie może być żadnych dróg na skróty.
Podobnie jest z czyszczeniem łóżka po każdym gościu. Konieczna jest wymiana prześcieradła, poszewek na poduszki i kołdrę oraz narzuty — jeśli jest na wyposażeniu pokoju. W wielu hotelarz narzuty się nie wymienia i nie pierze. To ogromny błąd, który świadczy o higienie utrzymywanej w całym hotelu.

Sprzątanie codzienne

W hotelach powinno się sprzątać każdego dnia. Przestrzenie wspólne — korytarze, lobby, czy recepcja powinny zawsze być czyste i zadbane. Podobnie jest z ewentualnymi obiektami rekreacyjnymi na terenie hotelu np. basenem, sauną czy siłownią. Wszystkie one powinny być sprzątane każdego dnia tak, by mogły prezentować się odpowiednio, a korzystanie z nich było komfortowe.
Jeśli chodzi o pokoje gości, to każdego dnia powinno się przeprowadzać w nich podstawowe sprzątanie. Polega ono na przetarciu blatów i mebli, wymianie ręczników, wyrzuceniu śmieci i umyciu toalety. Podczas niego uzupełniany jest zapas minikosmetyków oraz papieru toaletowego. Czasami zakres tego sprzątania można dodatkowo powiększyć o kolejne elementy. Często goście rezygnują z niego, bo nie widzą potrzeby tego dodatkowego sprzątania podczas kilkudniowego pobytu.
Jednak po wyjeździe gościa pokój musi być dokładnie posprzątany, by był przygotowany na przyjazd kolejnej osoby. W takim wypadku konieczne jest dokładne posprzątanie łazienki i wymiana pościeli. Do tego powinno się dokładnie umyć i odkurzyć podłogi. W przypadku pokojów z oknami warto pamiętać o umyciu szyb. Podczas takiego sprzątania hotelu chodzi o usunięcie wszelkich śladów po poprzednich gościach. Pokój powinien więc zostać doprowadzony do stanu początkowego.

Głębokie sprzątanie

Raz na jakiś czas warto też przeprowadzić głębokie sprzątanie pokojów. Polega ono na jeszcze dokładniejszym niż zwykle wyczyszczeniu wszystkich powierzchni. Podczas niego warto wyprać wszystkie wykładziny, tapicerki, materace oraz zasłony. Warto też poświęcić czas na dokładne umycie okien wraz z ich ramami. Głębokie sprzątanie to okazja do tego, by wyczyścić wszystkie te miejsca, w których zabrudzenia zbierają się powoli, a równocześnie goście mają do nich bardzo utrudniony dostęp np. przestrzenie za meblami.
Oczywiście takie sprzątanie zajmuje więcej czasu niż zwykłe przygotowanie pokoju, więc trzeba się liczyć z tym, że przynajmniej na dobę pomieszczenie będzie wyłączone z użytkowania.