Jakie znaczenie ma usuwanie mchu z dachów?

Każdy, kto chciałby mieć piękne otoczenie, musi o nie odpowiednio dbać. Docelowo oznacza to konieczność czyszczenia nawet powierzchni, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Wśród tych miejsc, które są czyszczone zdecydowanie zbyt rzadko, należy wymienić dachy. To właśnie o nich właściciele nieruchomości najczęściej zapominają. Tymczasem usuwanie mchu z dachów ma ogromne znaczenie dla ich wyglądu. Jak pozbyć się mchu? Dlaczego warto o nim pamiętać?

Trudne zadanie, ale świetny efekt

Mech powinno się usuwać przy średnio słonecznej pogodzie. Bardzo ważne jest, by dach był całkowicie suchy, a co za tym idzie, nie był śliski. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko, że osoba czyszcząca dach z niego spadnie. To podstawowa kwestia bezpieczeństwa, choć oprócz niej warto też pamiętać o stosowaniu innych rozwiązań, które mają na celu zadbanie o dobro pracowników. Pracownicy profesjonalnych firm czyszczących dachy mają najczęściej uprawnienia do pracy na wysokości. To właśnie one są dowodem na to, że mają oni niezbędną wiedzę do tego, by bezpieczenie pracować na dachu.

Usuwanie mchu z dachówki lub blachodachówki nie jest bardzo trudne, ale jest pracochłonne. Najłatwiejszym sposobem walki z nimi jest zastosowanie roztworu octu i wody. Należy obficie spryskać nim cały dach. Trzeba robić to bardzo skrupulatnie, by nie ominąć żadnego fragmentu. Podobnie do octu działają profesjonalne płyny do usuwania mchu.

Po kilku dniach od użycia mech powinien stać się zdecydowanie bardziej szary. Część z niego może sama odpadać z dachu. Resztę powinno się usunąć przy pomocy miotły lub szczotki z szorstkim włosem. Równocześnie trzeba podkreślić, że zbyt mocne szorowanie dachówek czy gontów może usunąć z nich specjalne mineralne grudki, których zadaniem jest ich wzmacnianie.

Ogromna różnica

Dach pokryty mchem nie wygląda estetycznie. Zakrywa on pierwotny kolor dachu i sprawia, że cała nieruchomość wydaje się zaniedbana… i stara. Tymczasem przy sprzyjających warunkach mech może pojawić się na dachówce nawet w ciągu kilkunastu miesięcy od jej położenia. Jego pojawienie się nie jest wcale domeną starych budynków.

Tym bardziej oznacza to, że mech po prostu powinno się regularnie usuwać, by nie dopuścić do pokrycia przez niego całego dachu, czy nawet zarośnięcia rynien. To ważne ze względów bezpieczeństwa. Mokry mech chłonie wilgoć jak gąbka. Podczas opadów może ją gromadzić, a przez to też zdecydowanie zwiększać swoją wagę. To z kolei oznacza dużo większe obciążenie dachu, które mogło nie zostać uwzględnione przy projektowaniu konstrukcji. Docelowo usuwanie mchu, zanim zrobi się zbyt ciężki, jest dobrym sposobem na zapobieganie uszkodzeniom dachu.

Nie można też zapominać o dużej różnicy estetycznej. Czysty dach, z którego usunięto cały mech, po prostu wygląda lepiej i jest zgodny z wizją projektanta budynku. To bardzo ważne zwłaszcza gdy poszczególne nieruchomości mają pasować do sąsiednich obiektów i wspólnie tworzyć spójne otoczenie o harmonijnym wyglądzie.