Jak zmyć tłuste plamy ze ściany? Jak usunąć ślady tłuszczu?

Tłuste plamy to prawdziwe utrapienie. Wystarczy chwila nieuwagi, by olej zachlapał ścianę w kuchni. Wiele kosmetyków zawiera w swoim składzie tłuszcze, więc łatwo też o pobrudzenie ściany w łazience lub toalecie. Takie zabrudzenia mogą też pojawić się w dowolnym pomieszczeniu w mieszkaniu np. na skutek dziecięcej zabawy. Jednak pozbycie się ich to dość trudna sztuka, która wymaga sporo wiedzy na temat skutecznego usuwania plam. Poznaj najlepsze sztuczki na pozbycie się tłustych zabrudzeń! Jak zmyć trudne plamy ze ścian?

Jak najprościej zmyć tłustą plamę ze ściany?

Jeśli zabrudzenie pojawiło się na Twoich oczach, to możesz od razu przystąpić do działania i pozbyć się plamy od razu. Wystarczy, że przyłożysz do niej ręcznik papierowy lub bibułę. Pamiętaj, by nie pocierać nimi o ścianę, bo może to rozetrzeć zabrudzenie na większej powierzchni. Najlepiej jest po prostu przycisnąć kawałek papieru do plamy i trzymać go nieruchomo przez kilkanaście minut.
Po tym czasie delikatnie posyp miejsce zabrudzenia mąką ziemniaczaną lub talkiem. Skutecznie wciągnął one resztę tłuszczu. Mąkę zostaw na plamie przynajmniej przez kilka godzin lub nawet przez całą noc. Na koniec weź niewielki pędzelek i zmieć proszek związany tłuszczem ze ściany. Po plamie nie powinien zostać żaden ślad.

Jak usunąć tłuste plamy ze ściany detergentami?

Pozbycie się tłustej plamy nie musi być trudne i nie musisz mieć do tego żadnych specjalnych preparatów. Z małymi i świeżymi plamami skutecznie poradzi sobie płyn do mycia naczyń. Jego formuła została przecież opracowana właśnie do walki z tłustymi zabrudzeniami na garnach i talerzach. Może on więc skutecznie rozpuścić też tłuszcz na ścianie.
Najlepiej jest spienić płyn w niewielkim naczyniu i na gąbkę do mycia naczyń nałożyć niewielką ilość samej piany. To ważne, bo w ten sposób można zmniejszyć ryzyko tego, że na ścianie pojawi się zaciek. Do mycia używaj wyłącznie miękkiej strony gąbki. Chodzi przecież o usunięcie zabrudzenia bez porysowania powierzchni ściany.
Kolejnym gotowym detergentem, który poradzi sobie z tłustą plamą, jest płyn do czyszczenia szyb. Pamiętaj jednak, by nie pryskać nim bezpośrednio na ścianę. Bezpieczniej jest nalać jego niewielką ilość na szmatkę. Uważaj, by płynu nie było zbyt dużo i by nie ściekał po ścianie. Po około 20 minutach przetrzyj miejsce po plamie delikatnie zwilżoną ściereczką, a na koniec przyłóż do ściany kawałek papierowego ręcznika. Nie musisz nim pocierać ściany. Wystarczy, że go przyciśniesz po to, by wchłonął wilgoć.

Jak zmyć tłuste plamy ze ściany przy pomocy pianki do golenia?

Niewiele osób wie, ale tłuste plamy można usunąć przy pomocy pianki do golenia. To produkt, który wiele osób ma w swojej łazience, więc dobrze jest wiedzieć, że ma on dodatkowe zastosowanie. Pianka do golenia to w gruncie rzeczy mydło o bardzo wysokim stężeniu. Dobrze radzi sobie z usuwaniem różnego typu zabrudzeń, w tym także tych tłustych. Piankę aplikuj na plamę dość grubą warstwą i zostaw ją na 3 godziny.
Pianka jest na tyle sztywna, że nie powinna w tym czasie osunąć się z zabrudzenia i spłynąć w dół ściany. Po upływie tego czasu możesz zmyć pianę delikatnie zwilżoną ścierką, a później wytrzeć ścianę do sucha przy pomocy ręcznika papierowego.

Jak usunąć tłustą plamę ze ściany kredą?

Skuteczna domowa metoda usuwania tłustych plam opiera się na wykorzystaniu kredy. Ma ona skłonności absorpcyjne, więc świetnie chłonie wilgoć oraz tłuszcz. Pamiętajmy jednak, że kreda barwi… więc powinno się używać jej wyłącznie na białych ścianach.
Żeby pozbyć się plamy ze ściany, wetrzyj w nią kredę i zostaw ją przynajmniej na dwie godziny. Potem możesz ją usunąć przy pomocy miękkiego pędzelka. Jeżeli po pierwszej takiej próbie plama jest wciąż widoczna, to możesz bez obaw powtórzyć całą procedurę oraz wydłużyć czas, na jaki pozostawisz kredę na ścianie.