Jak zaplanować sprzątanie przestrzeni ogólnodostępnych?

Sprzątanie przestrzeni ogólnodostępnych we wspólnotach mieszkaniowych lub biurowcach to całkiem poważne wyzwanie. Zwykle nikt nie poczuwa się do tego, by złapać za mop, ale wszyscy chcieliby cieszyć się czystym i zadbanym budynkiem. Z tego powodu warto szukać sposobów na to, by skutecznie i wydajnie sprzątać te przestrzenie i równocześnie nie dezorganizować pracy i życia osób, które z nich korzystają. Jak zaplanować sprzątanie przestrzeni ogólnodostępnych?

Rozpisanie grafiku

Niezależnie od tego, czy przestrzeń ogólnodostępna znajduje się w biurowcu, kamienicy czy bloku, należy opracować grafik jej sprzątania. Jeśli nie zostanie on ustalony, to trzeba się liczyć z tym, że dość szybko powstanie zamieszanie i najprawdopodobniej nikt nie będzie poczuwał się do tego, by sprzątać. Efekty będą opłakane, bo klatka schodowa i korytarze szybko staną mało reprezentacyjne.
Żeby tego uniknąć, wystarczy porozumieć się z innymi użytkownikami budynku. Czasami grafik sprzątań pomaga ustalić administracja lub zarządca budynku. W innych przypadkach użytkownicy sami muszą się dogadać. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Wystarczy ustalić zakres obowiązkowych prac oraz termin, w którym muszą zostać zrealizowane, a następnie rozdzielić zadania pomiędzy przedstawicieli poszczególnych firm. Nic nie stoi na przeszkodzie, by osoby, które dbają o porządek w biurze raz na dzień lub rzadziej, umyły też schody lub korytarz.
Przy takim wspólnym sprzątaniu przestrzeni ogólnodostępnych bardzo ważne jest szukanie wspólnego języka i dążenie do porozumienia. Trzeba pamiętać o tym, że celem jest wspólne dobro wszystkich użytkowników budynku.

Zatrudnienie serwisu sprzątającego

Kiedy niemożliwe jest dojście do porozumienia i ustalenia czegokolwiek, należy po prostu zatrudnić osoby, które zajmą się utrzymywaniem porządku w przestrzeniach ogólnodostępnych. Serwis sprzątający może zmywać korytarze i klatki schodowe w wyznaczonych porach. Może też zajmować się ścieraniem kurzy, pielęgnacją roślin doniczkowych i myciem okien. Zakres obowiązków można poszerzyć także na pielęgnacje zieleni dookoła budynku oraz o odśnieżanie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dzięki profesjonalnemu serwisowi sprzątającemu można w ogóle zapomnieć o tym, że przestrzenie ogólnodostępne wymagają sprzątania.
To rozwiązanie sprawdza się doskonale w wielu miejscach. Mieszkańcy bloków, kamienic czy apartamentowców zwykle nie mają czasu na to, by sprzątać klatki schodowe. W biurowcach z kolei może nie być wystarczającej ilości pracowników, by wytypować osoby do sprzątania. Jak łatwo się domyślić dyrektorzy, kierownicy czy prawnicy pełnią zbyt prestiżowe funkcje, by osobiście zajmować się czystością. W większości biur pracownicy mają tak dużo obowiązków, że nie ma możliwości rozszerzenia ich. Z tego powodu zatrudnienie profesjonalistów do sprzątania powierzchni ogólnodostępnych może być najlepszym wyjściem, które równocześnie pozwoli firmie wygenerować pewne oszczędności. Zatrudnienie serwisu sprzątającego może się przecież okazać tańsze, niż odrywanie od swoich zadań dobrze płatnych pracowników.