Kierowcy tirów, którzy jeżdżą na długich trasach, najczęściej zmieniają wnętrze pojazdu w swój drugi dom. Nie ma w tym nic złego, bo przecież to naturalne, że muszą stworzyć sobie odpowiednie warunki do wypoczynku w przerwach od jazdy. Zadomowienie się w kabinie tira bez wątpienia łączy się z utrzymaniem w niej czystości. W końcu nikt nie chciałby spać na brudnej i zaplamionej leżance. Jak ją wyprać? Jak wyczyścić wnętrze kabiny?
Zdecyduj się na pranie
Wnętrze kabiny tira możesz wyprać. Dzięki temu odświeżysz je, pozbędziesz się drobnoustrojów i uciążliwych zapachów. Oczywiście nie ma tutaj mowy o zwykłym wrzuceniu rzeczy do pralki, ale o praniu tapicerki metodą ekstrakcyjną. Jest ona wyjątkowo skuteczna w usuwaniu zabrudzeń i można przeprowadzić ją w krótkim czasie.
Pranie tapicerki w kabinie tira warto przeprowadzać nawet po każdej zakończonej trasie. To tylko kilkadziesiąt minut, ale zdecydowanie odświeży leżankę i przygotuje ją do kolejnego wyjazdu. Podczas wyjazdów zagranicznych do kabiny mogą przedostać się pasożyty, owady czy nawet drobnoustroje o egzotycznym rodowodzie. Po co przebywać w ich towarzystwie i zabierać je ze sobą w kolejną trasę? Zdecydowanie bezpieczniej jest je po prostu usunąć.
Jak wyprać kabinę tira?
Pranie tapicerki w kabinie tira i na części przeznaczonej do spania jest bardzo łatwe. Na początek należy wszystkie powierzchnie dokładnie odkurzyć. Do tego celu wykorzystuje się różne końcówki — od tych szerokich, po szczelinowe. Chodzi o to, by pracować wydajnie i równocześnie precyzyjnie. Kurz i piasek zdecydowanie przeszkadzają w praniu i lepiej jest je usunąć na sucho.
Kiedy tapicerka i wykładzina są już odkurzone, można przystąpić do prania. Najpierw należy spryskać całą ich powierzchnię środkiem rozpuszczającym brud. Zwykle takie produkty mocno się pienią, bo to piana dzięki ujemnym wiązaniom jonowym łączy się z cząsteczkami brudu. Dla pewności pianę można delikatnie wetrzeć w tkaniny przy pomocy miękkiej szczoteczki. W ten sposób dociera się do głęboko położonych zabrudzeń i rozluźnia się stare i zaschnięte plamy. To z kolei ułatwia wnikanie detergentu i jego działanie.
Po upływie kilkunastu minut można przystąpić do głównej części prania, czyli wypłukiwania tkaniny. Właśnie do tego potrzebne jest specjalne urządzenie, które wypłukuje detergent wraz z brudem i usuwa je z tkaniny w taki sposób, by nie przemoczyły tapicerki kabiny tira.
Używanie takiej maszyny piorącej nie jest trudne, ale wymaga pewnej wprawy. Nie powinno się wiele razy płukać tego samego fragmentu materiału ani na zbyt długo zatrzymywać się w jednym miejscu. Może to spowodować przemoczenie materiału w danym punkcie. Nie jest to tragedia, ale będzie łączyło się z tym, że schnięcie kabiny tira będzie trwało dłużej.
Kiedy tir będzie gotowy do jazdy?
Zanim z kabiny będzie można skorzystać i będzie można się w niej wygodnie położyć, należy poczekać, aż tapicerka dobrze wyschnie. Drzemka na mokrym materiale na pewno nie będzie przyjemna, a poza tym jest spore ryzyko, że do wilgotnej tkaniny dużo szybciej przylgną nowe zabrudzenia i kurz. Przy słonecznej pogodzie wystarczy kilka godzin, by kabina była w pełni sucha i gotowa do użycia.