Jak wyczyścić zmywarkę? Jak pozbyć się brudu ze zmywarki?

Zmywarka musi być czysta. W końcu znajdują się w niej naczynia wykorzystywane do przygotowywania i spożywania posiłków, więc brudna może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Równocześnie trzeba też pamiętać, że w zmywarce panują świetne warunki do namnażania się drobnoustrojów — resztki pożywienia, wilgoć i ciepło mogą zapewnić bakteriom dobrą atmosferę do rozwoju. Jeśli zmywarka nie jest regularnie czyszczona to nawet pomimo stosowania detergentów, mogą w niej rozwijać się groźne mikroby. Jak w takim razie umyć zmywarkę? Jak ją skutecznie i szybko wyczyścić?

Mycie zmywarki — porady producenta

Na początek zacznijmy od tego, że większość nowoczesnych zmywarek ma specjalny tryb, który służy do ich czyszczenia. Powinno się go używać przynajmniej raz na sześć tygodni, choć jeśli zmywarka jest intensywnie użytkowana, to jej czyszczenie też powinno odbywać się zdecydowanie częściej. Zawsze myje się pustą zmywarkę. W żadnym wypadku nie mogą pozostać w niej naczynia na czas mycia urządzenia.
Automatyczny program całkiem dobrze radzi sobie z zanieczyszczeniami zgromadzonymi w urządzeniu. Zwykle wykorzystuje on najwyższą możliwą temperaturę, co dezynfekuje i skutecznie zabija większość drobnoustrojów. Nie można jednak liczyć na to, że takie maszynowe czyszczenie wystarczy.
Koniecznie trzeba też umyć wszystkie uszczelki w urządzeniu, opróżnić sitko na nieczystości, umyć filtry i skontrolować dokładnie wnętrze urządzenia w poszukiwaniu ewentualnych resztek jedzenia, które mogły utknąć w jakimś trudno dostępnym miejscu. Trzeba usunąć je ręcznie.
Żeby zwiększyć efektywność automatycznego czyszczenia, podczas niego można użyć specjalnych środków, które mają na celu usunięcie nieprzyjemnych zapachów oraz udrożnienie rur. Takie środki najczęściej mają formę płynną. Pojemniki z nimi wkłada się do wnętrza zmywarki i włącza się program mycia w wysokiej temperaturze. Tyle wystarczy, by urządzenie było czyste.
Oczywiście również po takim myciu, trzeba sięgnąć po szmatkę i ręcznie przetrzeć najtrudniej dostępne miejsca.

Jak umyć zmywarkę octem?

W domowych sposobach mycia różnych urządzeń króluje ocet. Jest on przydatny także w myciu zmywarek. Śmiało można wykorzystywać go do mycia wewnętrznych i zewnętrznych części urządzenia. Oczywiście do czyszczenia nie używa się samego stężonego octu. Najlepiej jest wymieszać go z wodą i mydłem w płynie lub startym na tarce szarym mydłem. Wszystkie składniki trzeba dobrze wymieszać, a powstały roztwór, można wylewać na szmatkę albo miękką gąbkę.
Można nim spokojnie umyć wszystkie elementy zmywarki, bo taki roztwór ma łagodne działanie. Czyści i dezynfekuje, ale nie zniszczy powierzchni i nie wpływa źle na stan uszczelek. Oczywiście na koniec warto wszystkie umyte elementy przetrzeć jeszcze raz szmatką zwilżoną czystą wodą.

Jak umyć mocno zabrudzoną zmywarkę?

Jeśli bardzo dawno nie czyściłeś zmywarki lub jej nie używałeś i chcesz dokładnie ją umyć, zanim włożysz w nią naczynia, to możesz wypróbować tę domową metodę. Jest ona wyjątkowo skuteczna i niemal nie wymaga pracy. Wystarczy tylko wyposażyć się w ocet i sodę oczyszczoną.
Wsyp sodę do pojemnika na tabletki do zmywania i włącz urządzenie na program z temperaturą 70 stopni Celsjusza. Kiedy cykl mycia wstępnego się skończy, wciśnij pauzę i otwórz urządzenia. Wylej szklankę octu na dno zmywarki i ponownie uruchom program.
Soda oczyszczona i ocet to duet, który się silnie pieni i doskonale radzi sobie z trudnymi i tłustymi zabrudzeniami. Przy okazji obie te substancje świetnie usuwają zapachy. Jest więc duża szansa, że po takim myciu Twoja zmywarka będzie lśniła jak nowa i do tego jeszcze będzie pachniała świeżo.
Warto też zaznaczyć, że jeśli będziesz szukać domowych sposobów na mycie zmywarki przy użyciu octu i sody oczyszczonej, to znajdziesz wiele wariantów takiego mycia. Wszystkie działają bardzo podobnie, więc możesz poeksperymentować z nimi i sprawdzić, który z nich jest dla Ciebie najwygodniejszy i najprostszy.