Jak wyczyścić wylewkę od kranu? Jak odkamienić perlator?

Baterie łazienkowe często pokrywają się kamieniem. Niewiele można na to poradzić, bo szorowanie nie zerwie twardej warstwy osadu. Szczególnie narażona na wpływ kamienia jest końcówka kranu, na której znajduje się perlator. To przez niego przepływa woda i ma on największy kontakt z nią. Jak sprawnie wyczyścić perlator? Jak pozbyć się kamienia z baterii?

Jak usunąć kamień z perlatora?

Odkamienienie perlatora może być bardzo proste. Wystarczy go odkręcić i zanurzyć w occie na kilka godzin. Po tym czasie można wypłukać perlator i ponownie go przykręcić. Zdarza się jednak, że kamień osadził się na gwincie i niemożliwe jest jego proste odkręcenie bez użycia dużej siły i specjalistycznych narzędzi.
W takim wypadku należy wlać ocet do mocnego foliowego woreczka. Następnie trzeba zawiesić go na wylewce kranu i zabezpieczyć go sznurkiem lub gumką recepturką. Perlator powinien być całkowicie zanurzony w occie. Najlepiej, by moczył się on w nim przez całą noc. Rano wystarczy usunąć woreczek, a sam kran przetrzeć wilgotną szmatką.
Zamiast octu do odkamieniania można użyć też roztworu ciepłej wody oraz kwasku cytrynowego albo gotowego preparatu do odkamieniania. W przypadku tego ostatniego trzeba koniecznie uważać, by przez przypadek nie wylać go na swoje dłonie podczas zakładania i zdejmowania woreczka. Jeśli nie masz w tym wprawy, to lepiej nie decyduj się na to rozwiązanie, ale zostań przy bezpiecznym occie.
Jeśli nie jesteś w stanie odkamienić perlatora, bo jest na nim już zbyt dużo osadu, to możesz też go po prostu wymienić. Perlator można kupić właściwie w każdym sklepie budowlanym i jest to element, który kosztuje tylko kilka złotych. Kran może prawidłowo funkcjonować bez niego, choć wpłynie to na zwiększenie zużycia wody w gospodarstwie domowym.

Jak wyczyścić baterię?

Baterie łazienkowe również dość szybko obrastają kamieniem kotłowym. Można na szczęście dość szybko go usunąć. Wystarczy zmieszać sodę oczyszczoną z octem tak, by powstała gęsta pasta. Przy pomocy szmatki można wcierać ją w baterię ze szczególnym uwzględnieniem miejsca, w którym łączy się on z białą zabudową lub ścianą. Tam zwykle znajduje się najwięcej kamienia. Pasta na bazie sody oczyszczonej ma własności trące, więc może ona zerwać osad, który zostanie wstępnie rozpuszczony przez ocet.
Pastę powinno się zostawić na baterii przynajmniej przez kilkanaście minut, by pozwolić jej działać. Po tym czasie można ją zmyć. Najlepiej jest zrobić to przy pomocy zmoczonej letnią wodą szmatki. Oczywiście po takim zabiegu na chromowanej baterii będą widoczne nieestetyczne smugi i zacieki. Stąd też baterię koniecznie powinno się wytrzeć do sucha przy pomocy papierowego ręcznika.
Ostatnim etapem może być dokładne wypolerowanie baterii. Nie trzeba używać do tego żadnych specjalnych preparatów. Wystarczy zwykła oliwka dla dzieci. Wylej jej niewielką ilość na wacik, a potem przetrzyj dokładnie wszystkie elementy baterii. Nie przesadź z ilością, by kran nie stał się tłusty. Ma on tylko lekko błyszczeć i wyglądać jak nowy, ale tłusta warstwa nie może być wyczuwalna na jego powierzchni.