Jak wyczyścić studnię?

Utrzymanie studni w czystości nie jest trudnym zadaniem. Wiele osób, które korzysta ze studni, nawet nie wie, że powinno się ją czyścić i konserwować po to, by przedłużyć jej żywotność i zabezpieczyć znajdującą się w niej wodę przed negatywnym wpływem ewentualnych nieczystości. Jak wyczyścić studnię? Co warto o tym wiedzieć?

Kiedy należy wyczyścić studni?

Gruntowne czyszczenie studni powinno się przeprowadzać przynajmniej raz do roku. Oprócz niego konieczna jest regularna kontrola wody oraz w razie potrzeby jej dezynfekowanie.
Osoby korzystające ze studni mogą też same rozpoznać dodatkowe sytuacje, w których konieczna jest interwencja. Jeśli zauważysz:

  • mętnienie wody,
  • zmianę smaku wody,
  • nieprzyjemny zapach wody,
  • osady po wodzie na naczyniach lub armaturze,
  • rdzawe ślady po wodzie na wypranych ubraniach

to koniecznie powinieneś działać. Wszystkie te objawy mogą świadczyć o tym, że doszło do zanieczyszczenia studni i znajdującej się w niej wody. Czyszczenie studni koniecznie trzeba też przeprowadzić, jeśli ktoś zatruł się na skutek spożywania wody z niej lub teren został zalany np. podczas powodzi.

Czyszczenie studni krok po kroku

Jeśli chodzi o czyszczenie studni, to pierwszym krokiem powinno zawsze być wypompowanie z niej wody. Używa się do tego pompy szlamowej lub innej pompy, która jest przeznaczona do wody brudnej. Dopiero kiedy studnia będzie całkowicie opróżniona, można do niej wejść.
Czyszczenie studni powinno zacząć się od jej dokładnej inspekcji. Koniecznie trzeba sprawdzić jej stan, dobrze przyjrzeć się ewentualnym uszkodzeniom i zadecydować o przeprowadzeniu niezbędnych napraw.
Na tym etapie można ręcznie usunąć zanieczyszczenia z dna. Takie czyszczenie studni jest dość powolne, ale daje najlepsze efekty. Trzeba też podkreślić, że podczas czyszczenia, studnia będzie się powoli napełniała, więc trzeba się spieszyć. Można też po prostu ponownie usunąć zebraną wodę i na spokojnie dokończyć wybieranie mułu z dna.
Następnie należy umyć cembrowinę lub kręgi. Najlepiej robić to przy pomocy myjki ciśnieniowej. Jej stosowanie jest łatwe i wydajne, a do czyszczenia nie wymaga stosowanie chemii.
Na zakończenie pracy trzeba przeprowadzić jeszcze badania jakościowe wody. Na ich podstawie można sprawdzić, czy konieczne jest przeprowadzenie jej dodatkowej dezynfekcji i czy jest ona bezpieczna do spożycia przez ludzi lub zwierzęta.

Jak wykonać profilaktyczne czyszczenie studni?

W regularnych odstępach czasu należy przeprowadzać także czyszczenie profilaktyczne. Dzięki niemu można zadbać o to, by woda utrzymywała się na stałej jakości. Takie czyszczenie pozwala też uniknąć gruntownego czyszczenia albo też rozłożyć je w czasie.
Czyszczenie profilaktyczne powinno obejmować dokładne wyczyszczenie wszystkich używanych filtrów oraz przeprowadzenie badań laboratoryjnych.