Jak wyczyścić przypalone żelazko? Jak usunąć brud ze stopy żelazka?

Przypalone żelazko to prawdziwy koszmar. Jeśli w porę nie zorientujesz się, że jest ono brudne, to możesz zrujnować swoje ubrania. Chwila nieuwagi będzie Cię kosztowała sporo nerwów i dodatkowej pracy. Żeby tego uniknąć, koniecznie trzeba regularnie czyścić stopę żelazka i pozbywać się z niej wszelkich śladów przypaleń. Jak to robić? Jak czyścić przypalone żelazko?

Zasady bezpieczeństwa przy czyszczeniu żelazka

Zanim zabierzesz się za czyszczenie swojego żelazka, musisz pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Urządzenie koniecznie musi być odłączone od prądu. Nie wystarczy, że będzie ono wyłączone. Wtyczka ma być całkowicie wyciągnięta z kontaktu, żeby wykluczyć ryzyko porażenia.

Kolejną kwestią jest to, że powinno się czyścić wyłącznie zimne żelazko. Jeśli jego stopa jest rozgrzana, to ryzykujesz poważne oparzenie. Tylko niektóre metody wymagają włączenia żelazka, ale nawet w nich mowa o delikatnym rozgrzaniu go, a nie osiągnięci maksymalnej temperatury. Przy czyszczeniu zachowaj szczególną ostrożność.

Pamiętaj też, żeby podczas czyszczenia żelazka zadbać o swoją skórę. Najlepiej jest czyścić je w rękawicach do mycia naczyń albo w rękawiczkach jednorazowych, które zabezpieczą Twoje dłonie przed działaniem środków chemicznych.

Czyszczenie żelazka — najlepsze metody

Jeśli przypalenie na jest duże, to możesz zacząć od fizycznego usunięcia go. Pamiętaj jednak, że stopa żelazka jest delikatna i nie można jej fizycznie uszkodzić. Żeby mogła służyć do prasowania, musi być doskonale gładka. Dlatego też nie w żadnym wypadku nie wchodzi w grę używanie druciaków czy twardych szczotek. Nie powinno się też używać mleczek do czyszczenia, które mogą zawierać ziarniste drobinki.

Jeśli chcesz fizycznie usunąć przypalenie, to po prostu użyj pęsety. Możesz chwytać nią przypalenie i odrywać je po kawałku. Pamiętaj jednak, żeby nie uszkodzić powierzchni stopy. Przy tym zadaniu trzeba być bardzo ostrożnym. W ten sposób powinno się usuwać wyłącznie największe fragmenty przypalenia po to, żeby z grubsza usunąć plamę. Do mniejszych jej pozostałości lepiej jest używać domowej chemii, która nie uszkodzi stopy.

Pamiętaj też o tym, by odpowiednio zadbać o otwory parowe. Pod żadnym pozorem nie czyść ich przy pomocy szpilek, spinaczy czy wykałaczek. Jeśli chcesz je bezpiecznie wyczyścić, to używaj wyłącznie patyczków kosmetycznych nasączonych w roztworze wody z octem.

Jak wyczyścić żelazko?

Jest wiele metod czyszczenia żelazka. Jeśli nie masz ochoty na eksperymentowanie z domowymi sposobami, to możesz sięgnąć po specjalistyczne środki. W każdym markecie możesz kupić chusteczki, spraye i płyny przeznaczone do pielęgnacji żelazka. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup konkretnego produktu, to upewnij się, że jest on przeznaczony dla typu żelazka, jakim dysponujesz. Na etykiecie produktu powinna znaleźć się informacja na temat tego, jakie żelazka można myć przy pomocy danego preparatu.

Czyszczenie żelazka domowymi sposobami

Jest bardzo dużo domowych sposobów na skuteczne wyczyszczenie stopy żelazka. Jeśli zabrudzenia na Twoim urządzeniu są wyjątkowo oporne, to możesz stosować te sposoby po kolei lub też wiele razy powtarzać jeden zabieg. Większość niezbędnych środków do czyszczenia żelazka domowymi sposobami znajduje się w każdej kuchni.

Jak wyczyścić żelazko octem?

Ocet ma odczyn kwaśny, więc powinien on całkiem dobrze poradzić sobie z przypaleniem na stopie żelazka. Niewielką ilość octu, który masz pod ręką, wylej na czystą ściereczką, a następnie mocno wetrzyj w plamę. Podobnie możesz postąpić też z sokiem cytryny, bo on też jest kwasem.

Czyszczenie żelazka przy pomocy soli

Do czyszczenia stopy żelazka można wykorzystać sól kuchenną. Ta metoda nie nadaje się do żelazek ze stopę z teflonu i jest jedną z niewielu, które wymagają włączenia urządzenia na średnią moc. Kiedy żelazko będzie się rozgrzewać na tekturze wysyp sól. Powinna ona tworzyć dość grubą warstwę, która szczelnie przykryje tekturę. Następnie przyłóż stopę żelazka do soli i wykonuj takie ruchy, jakbyś próbował ją wyprasować. Na koniec resztki soli z urządzenia powinno się usunąć przy pomocy funkcji autoczyszczenia albo też delikatnie zmyć je wilgotną szmatką.

 

Alternatywnym rozwiązaniem jest przygotowanie roztworu z soli i ciepłej wody. Cztery łyżki soli na szklankę wody wystarczą w zupełności, by przygotować mocny środek do czyszczenia powierzchni z przypaleń. Roztwór należy wcierać przy pomocy czystej gąbki lub ściereczki bezpośrednio na plamę.

Jak wyczyścić żelazko sodą oczyszczoną i octem?

Jeśli interesujesz się domowymi sposobami na sprzątanie i czyszczenie, to na pewno wiesz już, że soda oczyszczona i ocet to duet, którego nie sposób przecenić. Można wykorzystać go do usuwania wielu różnych zabrudzeń, w tym też tych najtrudniejszych. Oczywiście więc sprawdzi się on także w czyszczeniu żelazka.

Jeśli chcesz, to do czyszczenia możesz przygotować sobie pastę z sody i niewielkiej ilości octu, którą będziesz nakładać gąbką na stopę żelazka. Jeśli nie chcesz brudzić naczynia do przygotowania pasty, możesz też uszykować ją bezpośrednio na gąbce. Po prostu posyp ją warstwą sody, a następnie polej octem. Nie przesadź jednak z jego ilością. Soda ma być nim zwilżona. Ocet nie powinien ściekać z gąbki.

Pamiętaj, by nie stosować tej metody w żelazkach z teflonową stopą.

Czy można wyczyścić żelazko folią aluminiową?

Kolejnym ciekawym sposobem czyszczenia żelazka jest wykorzystanie foli aluminiowej. Jej arkusz należy zwinąć w kulkę, a następnie rozprostować i położyć na desce do prasowania. Folię trzeba spróbować wyprasować żelazkiem, co spowoduje, że przypalenia pozostaną właśnie na niej.

Ta metoda czyszczenia jest zalecana do czyszczenia żelazek teflonowych, które zwykle są zbyt delikatne, by stosować na nich domowe środki chemiczne.

Nie każde żelazko wymaga czyszczenia

Jeśli chcesz zapomnieć o czyszczeniu żelazka, to możesz zdecydować się na urządzenie, które go nie wymaga. W ostatnich miesiącach bardzo popularne są żelazka z funkcją samoczyszczenia lub też takie, które automatycznie się wyłączają. Takie urządzenia mają czujniki reagujące na ruch. Jeśli pozostają przez określony czas w jednej pozycji, to czujniki powodują wyłączenie grzałki i całego urządzenia. Dzięki temu nawet jeśli zapomnisz o swoim żelazku, to nie spowoduje to pożaru.